Α1 ΕΠΣΚ, πλέι-άουτ: Νίκησε στο 90′ ο Άρης και «έπιασε» την ΑΠΟΚ! (5η αγωνιστική)

Ο Άρης Καρδίτσας ήταν ο μεγάλος νικητής της 5ης αγωνιστικής στα πλέι-άουτ της Α1 ΕΠΣΚ, αφού κατάφερε να επικρατήσει του Προδρομιακού στο φινάλε της αναμέτρησης με 1-0 και σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία στον αγώνα ΑΠΟΚ – Αετός Αγ. Θεοδώρου, οι Κιτρινόμαυροι πλέον ισοβαθμούν στην τελευταία θέση με την ΑΠΟΚ.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των πλέι-οφ

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα σκόρερ των πλέι-άαουτ

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΠΟΚ – Αετός Αγίου Θεοδώρου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Άρης Καρδίτσας – Προδρομιακός

Παρόλα αυτά η ΑΠΟΚ είναι αυτή που υπερτερεί στα μεταξύ τους αποτελέσματα και μένει να δούμε τι θα συμβεί στην τελευταία αγωνιστική, όπου ο Άρης αγωνίζεται στον Άγιο Θεόδωρο και η ΑΠΟΚ στον Πρόδρομο.

Όσον αφορά τον Προδρομιακό, θα είναι και του χρόνου στην κατηγορία καθώς ακόμη και με ήττα από την ΑΠΟΚ και νίκη του Άρη επί του Αετού, υπερτερεί σε τριπλή ισοβαθμία.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Άρης Καρδίτσας – Προδρομιακός 1-0 (0-0 ημίχρονο)
ΑΠΟΚ – Αετός Αγ. Θεοδώρου 0-0

Άρης Καρδίτσας – Προδρομιακός
Ματς με πολύ λίγες φάσεις στην Αγία Παρασκευή, όπου οι δύο ομάδες φαινόταν να συμβιβάζονται με το 0-0. Ο Άρης παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης και  σα να μην έφτανε αυτό έχασε στο 66′ τον Τσικρίκη που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Τέγα.

Με απουσίες αγωνίστηκε και ο Προδρομιακός που είχε κάποιες καλές στιγμές με τον Χρ. Χάρμπα και τον Κατσάρα στην επανάληψη και τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους τρίπντο στα πλέι-άουτ, όταν ο Μπάτζιος στο 94′ μετά από ασίστ του Κατσιγιάννη, «λύτρωσε» τους γηπεδούχους και διατήρησε τις ελπίδες παραμονής.

ΑΠΟΚ – Αετός Αγ. Θεοδώρου
Η ΑΠΟΚ πίεσε αρκετά στο 1ο ημίχρονο να πάρει τη νίκη και να εξασφαλίσει πρόωρα την παραμονή της αλλά δεν κατάφερε σε σουτ με τον Μάνο Μαντζιάρα που κατέληξε στο δοκάρι στο 43′ και νωρίτερα του Κόκκαλη να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Ο Αετός παρατάχθηκε με σκοπό να διαφυλάξει τα νότα του, βγήκε στην αντεπίθεση στο β’ ημίχρονο αλλά δεν ήταν ουσιαστικός και έτσι το 0-0 έμεινε έως το φινάλε του  αγώνα.

Αετός Αγίου Θεοδώρου 12 (10-5)
Προδρομιακός 9 (7-6)