Α1 ΕΠΣΚ – Πλέι άουτ: Και του χρόνου στην Α1 ο Αετός, μεγάλη ανατροπή η ΑΠΟΚ! (3η αγωνιστική)

Τα πλάνα του για την Α1 ΕΠΣΚ μπορεί να κάνει από σήμερα (17/4) ο Αετός, καθώς με τη νίκη του επί του Προδρομιακού αποσπάστηκε 9 βαθμούς από τον ουραγό Άρη.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των πλέι-οφ

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΠΟΚ – Άρης Καρδίτσας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αετός Αγίου Θεοδώρου – Προδρομιακός

Στο έτερο ματς, ο Άρης Καρδίτσας προηγήθηκε στις αρχές της επανάληψης αλλά είδε την ΑΠΟΚ να κάνει την ανατροπή και να ανεβαίνει στην 3η θέση, αποκτώντας +2 για τη ρεβάνς του Σαββάτου (21/4)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Αετός Αγίου Θεοδώρου – Προδρομιακός 3-0 (3-0 ημίχρονο)
ΑΠΟΚ – Άρης Καρδίτσας 2-1 (0-0 ημίχρονο)

Αετός Αγίου Θεοδώρου – Προδρομιακός
Ο Αετός μπήκε από την αρχή δυνατά και αιφνιδίασε τον Προδρομιακό, καθώς είχε μόλις στο 4′ με τον Θ. Κόκκινο προσπάθεια στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφώρησε στο 13′ με τον Βασίλη Πατσιαλή να κάνει το 1-0. Ο ίδιος παίχτης στο 21′ έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ ο Γιώργος Μπάτσας στο 40′ έκλεισε την τιμή του σκορ στο 3-0, με το 2ο ημίχρονο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες.

ΑΠΟΚ – Άρης Καρδίτσας
Ο Άρης έχανε τις ευκαιρίες, η ΑΠΟΚ πέτυχε τα γκολ της ανατροπής και με μεγάλα ψυχικά αποθέματα έφτασε στη νίκη και τους τέσσερις βαθμούς. Στο 1ο ημίχρονο ο Σάκης Διαμαντής είχε δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Φιλίππου δεν κατάφερε να κάνει το 0-1 από θέση τετ-α-τετ, την ώρα που οι Κιτρινόμαυροι είχαν και ακυρωθέν γκολ με τον Σβερώνη.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Φιλίππου αυτή τη φορά πλάσαρε εύστοχα σε τετ-α-τετ και στο 54′ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο η ΑΠΟΚ κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να αλλάξει τα δεδομένα στο ματς και στο 75′ με τον Χότζα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 79′ μάλιστα, ο Μαντζιάρας σκόραρε για τους γηπεδούχους κάνοντας το 2-1. Η τελευταία φάση ανήκε στον Άρη Καρδίτσας με τον Φιλίππου στο 90′ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Αετός Αγίου Θεοδώρου 11 (8-1)
Προδρομιακός 6 (3-3)