Α1 ΕΠΣΚ: Ξανά κορυφή η Μαυραϊκή, έσπασε το αήττητο του Δασοχωρίου ο ΑΟ Φύλλου! (6η αγωνιστική)

Ημέρα που τερμάτισαν τα αήττητα των ομάδων ήταν η 6η στην Α1 ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Μαυραϊκή – Αετός Αγ. Θεοδώρου

Ο Αστέρας Δασοχωρίου ηττήθηκε από τον ΑΟ Φύλλου που αναρριχήθηκε βαθμολογικά, όπως και ο Θεσσαλικός Ματαράγκας από την Ελπίδα Αγίου Γεωργίου.

Στα άλλα ματς, σπουδαία νίκη πέτυχε ο Άρης Καρδίτσας στο Παλαιοκκλήσι, ανεβαίνοντας στην 3η θέση, ενώ η Μαυραϊκή επανήλθε στην κορυφή, μετά το νικηφόρο 5-0 κόντρα στον Αετό Αγ. Θεοδώρου.

Σε ανοδική τροχιά κινείται η ΑΕ Καρποχωρίου που πέρασε και από το Καλλιφώνι, την ώρα που σε Μουζάκι, Φίλια και Καμινάδες, δεν αναδείχτηκε νικητής.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Άρης Φίλιας – Προδρομιακός 0-0
Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Άρης Καρδίτσας 0-4 (0-3 ημίχρονο)
Αετός Καλλιφωνίου – ΑΕ Καρποχωρίου 0-2 (0-2 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – Αετός Αγ. Θεοδώρου 5-0 (1-0 ημίχρονο)
ΑΕ Μουζακίου – Ήφαιστος 0-0
ΑΟ Φύλλου – Αστέρας Δασοχωρίου 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Αργεντινή Καρδίτσας – Αίας Μαραθέας 1-1 (0-1 ημίχρονο)
Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Θεσσαλικός Ματαράγκας 2-1 (2-0 ημίχρονο)

ΑΟ Φύλλου – Αστέρας Δασοχωρίου
Ο ΑΟ Φύλλου κατάφερε να «λυγίσει» τον Αστέρα Δασοχωρίου και να τον υποχρεώσει στην πρώτη του φετινή ήττα. Ο Γάτσιος στο 85′ «λύτρωσε» τους γηπεδούχους, με τον ίδιο παίχτη στο 69′ να  χάνει την ευκαιρία να δώσει νωρίτερα προβάδισμα στην ομάδα του, όταν αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που απέκρουσε ο Έξαρχος. Ο ΑΟΦ στο α’ μέρος είχε προσπάθεια στο δοκάρι με τον Τσιώρα.

Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Η Ελπίδα πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της εντός έδρας που σηματοδότησε το τέλος του αήττητου σερί για τον Θεσσαλικό. Στο 10′ ο Πλιάσσας άνοιξε το σκορ για το 1-0, ενώ στο 22′ ο Κωτσής με απευθείας εκτέλεση κόρνερ «ζευγάρωσε» τα τέρματα των «Πράσινων». στο 72′ ο Αρχοντής των φιλοξενούμενων -που πίεσαν στο β’ μέρος- διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΑΕ Μουζακίου – Ήφαιστος
Στην ισοπαλία έμειναν ΑΕΜ και Ήφαιστος, με τους γηπεδούχους να έχουν στο 18′ προσπάθεια στο δοκάρι με τον Μαυρομμάτη και μία μεγάλη ευκαιρία στο 86′ με τον ίδιο παίχτη αλλά ο Καρακώστας απέκρουσε εξ’επαφής.

Αργεντινή Καρδίτσας – Αίας Μαραθέας
Ο Αίας προηγήθηκε στο 15′ με τον Μπερνάρα, όμως στο 61′ ο Καπνιάς με όμορφο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 που έδωσε από έναν βαθμό σε κάθε ομάδα.

Άρης Φίλιας – Προδρομιακός
Ανοιχτό ματς, παρά το τελικό 0-0 στο ματς, με τις δύο πλευρές να έχουν από ένα «καλό» ημίχρονο αλλά να μη βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Άρης Καρδίτσας
«Σίφουνας» στο Παλαιοκκλήσι ο Άρης που πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη, ενώ «σκαρφάλωσε» στην 3η θέση! Ο Σωκράτης Αντωνίου στο 6′ έκανε το 0-1, ενώ ο Μπάτζιος στο 8′ και στο 12′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο 66′ ο Χαλανούλης.

Αετός Καλλιφωνίου – ΑΕ Καρποχωρίου
Νέο τρίποντο για την ΑΕ Καρποχωρίου που πέρασε από το Καλλιφώνι, έχοντας πετύχει το σκορ της νίκης από το α’ μέρος. Ο Θωμάς Μαλλιαρός στο 15′ έκανε το 0-1, ενώ ο Χανής με εκτέλεση πέναλτι στο 36′ «ζευγάρωσε» τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Μαυραϊκή – Αετός Αγ. Θεοδώρου
Καταιγιστική ήταν η Μαυραϊκή στο ματς με τον Αετό Αγ. Θεοδώρου. Ο Σωτήρης «μπουμ» Μπαντής άνοιξε το σκορ για το 1-0 του ημιχρόνου, με την επανάληψη να φέρνει άλλα τέσσερα γκολ για τους γηπεδούχους.  Συγκεκριμένα, χατ-τρικ πέτυχε ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Βαγγέλης Μπαντής, ενώ ο νεαρός Παναγιώτης Σαλής διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Ο Αετός απώλεσε πέναλτι με τον Μπάτσα για να μειώσει το σκορ.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.