Α1 ΕΠΣΚ: Με ανατροπή το…χαβά της η Μαυραϊκή, το ντέρμπι στο Καρποχώρι! (8η αγωνιστική)

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή της Α1 ΕΠΣΚ μετά και την 8η αγωνιστική.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Μαυραϊκή – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Άρης Καρδίτσας – Αετός Αγ. Θεοδώρου

Η Μαυραϊκή με ανατροπή επικράτησε του Θεσσαλικού Ματαράγκας και έτσι διατηρήθηκε στο +5 από ΑΕ Καρποχωρίου και Αστέρα Δασοχωρίου οι οποίοι κέρδισαν Προδρομιακό και Ολυμπιακό Παλαιοκκλησίου αντίστοιχα.

Ο Άρης Καρδίτσας υποχρεώθηκε σε ισοπαλία κόντρα στον Αετό Αγ. Θεοδώρου, ενώ νικηφόρα συνέχισαν ΑΟ Φύλλου και Αίας Μαραθέας.

Επιστροφή στις νίκες για ΑΕ Μουζακίου και Άρη Φίλιας που επικράτησαν στις έδρες τους κόντρα σε Ελπίδα Αγ. Γεωργίου και Ήφαιστο αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

ΑΕ Καρποχωρίου – Προδρομιακός 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Άρης Καρδίτσας – Αετός Αγ. Θεοδώρου 1-1 (0-0 ημίχρονο)
Άρης Φίλιας – Ήφαιστος 2-1 (0-1 ημίχρονο)
Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Αστέρας Δασοχωρίου 1-3 (0-1 ημίχρονο)
Αετός Καλλιφωνίου – Αίας Μαραθέας 1-4 (0-2 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – Θεσσαλικός Ματαράγκας 2-1 (0-1 ημίχρονο)
ΑΕ Μουζακίου – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου 3-1 (1-1 ημίχρονο)
ΑΟ Φύλλου – Αργεντινή Καρδίτσας 5-1 (2-1 ημίχρονο)

ΑΕ Καρποχωρίου – Προδρομιακός
Σε ένα «κλειστό» ματς, η ΑΕ Καρποχωρίου κατάφερε με τον Ζαχαρή στο 70′ να κάμψει την αντίσταση του Προδρομιακού και να παραμείνει στη 2η θέση μαζί με το Δασοχώρι και ταυτόχρονα στο -5 από τη Μαυραϊκή.

Άρης Καρδίτσας – Αετός Αγ. Θεοδώρου
Μετά το «στείρο» πρώτο ημίχρονο, ο Αετός κατάφερε με τον Γιώργο Μπάτσα να ανοίξει το σκορ στο 58′, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σάκη Διαμαντή στο 63′.

Άρης Φίλιας – Ήφαιστος
Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης Φίλιας, υποχρεώνοντας τον Ήφαιστο στην πρώτη του ήττα μετά την πρεμιέρα και μάλιστα με ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Στέλιο Παπανικολάου στο 26′, όμως ο Άρης κατάφερε με τον Μπενέκη στο 68′ να κάνει το 1-1 και στο 83′ με τον Τριανταφύλλου το 2-1.

Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Αστέρας Δασοχωρίου
Επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα Δασοχωρίου που κατάφερε να παραμείνει στη 2η θέση και στο -5 από την πρωτοπόρο Μαυραϊκή. Στο 30′ ο Δημητρίου έκανε το 0-1 και στο 54′ ο Αλέξης Ισούφης «ζευγάρωσε» τα τέρματα της ομάδας του για το 0-2. Ο Ραμαντάνης στο 69′ «κλείδωσε» τη νίκη των φιλοξενούμενων κάνοντας το 0-3, ενώ ο Πάγκαλος μείωσε στο 80′ σε 1-3 σκοράροντας κατά της παλιάς του ομάδας.

Αετός Καλλιφωνίου – Αίας Μαραθέας
Δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Αίαντα Μαραθέας με…σόου Σωκράτη Γκαρνάρα. Ο επιθετικός των Ερυθρόλευκων σκόραρε καρέ (δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο), ενώ ο γηπεδούχος Αετός στο 58′ είχε μειώσει σε 1-3 με τον Πάνο Μαντζιάρα.

Μαυραϊκή – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Μεγάλη νίκη-ανατροπή για τη Μαυραϊκή που διατηρήθηκε στο +5 από Δασοχώρι και Καρποχώρι! Παρότι μόλις στο 4′ ο Ματθαίου των φιλοξενούμενων έκανε το 0-1, σε φάση πάντως που η μπάλα έχει επαφή και με τον Μπαντή των γηπεδούχων, οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας κατάφεραν στο 58′ με τον Σωτήρη «μπουμ» Μπαντή και τον Σωτήρη Πολύζο στο 71′ να κάνουν το 2-1.

ΑΕ Μουζακίου – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου
Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕ Μουζακίου. Η ομάδα του Παναγιώτη Ταμπάκου προηγήθηκε με τον Γκαραβέλα στο 5′, ενώ η Ελπίδα που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, ισοφάρισε με τον Παναγιώτη Γραββάνη στο 16′, για να κάνει το 2-1 ο Μαυρομμάτης στο 24′, σκορ με το οποίο έληξε το α’ μέρος. Στο β’ ημίχρονο ο Βέης στο 60′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΑΟ Φύλλου – Αργεντινή Καρδίτσας
Τρίτη σερί νίκη για τον ΑΟ Φύλλου που μάλιστα κατάφερε να τη συνδυάζει και με ευρύ σκορ. Ο ΑΟΦ προηγήθηκε στο 11′ με τον Λωρίδα και στο 27′ ο Γάτσιος έκανε το 2-0. Στο 43′ ο Μαγαλιός μείωσε σε 2-1 για την Αργεντινή. Στο β’ ημίχρονο τα πράγματα ήταν πιο «ρευστά» έως το 65′, ώσπου ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων τους οδήγησε στο 5-1, χάρη σε τέρματα του Χαβαλέ, Σωτηρίου και Αδαμόπουλου.