Karditsa Sportiva

Α1 ΕΠΣΚ: Κ(ρ)αν(ον)ιά στο Καρποχώρι, συνήλθαν οι Καμινάδες, προελαύνει ο Αστέρας! (9η αγωνιστική)

Τα πάνω-κάτω ήρθαν στην Α1 ΕΠΣΚ μετά την 9η αγωνιστική! Ο ΑΟ Κρανέας νίκησε μέσα στο Καρποχώρι και υποχρέωσε την τοπική ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα μετά την πρεμιέρα. Η Νέα Νίκη Καμινάδων σταμάτησε το αρνητικό σερί τριών ηττών επικρατώντας στον Άγιο Θεόδωρο επί του Αετού, ενώ ο Αστέρας Καρδίτσας…συνήλθε από το ισόπαλο ματς με την ΑΠΟΚ, επικράτησε με άνεση και ως αήττητος «έπιασε» το Καρποχώρι στην κορυφή.

«Όρθια» έμεινε η Ελπίδα κόντρα στη Μαυραϊκή, ενώ ο Θεσσαλικός επέστρεψε με μεγάλο σκορ και ανατροπή στα τρίποντα.

Τέλος, ο Προδρομιακός συνέχισε νικηφόρα, τη στιγμή που ο Ταυρωπός «κόλλησε» στο 0-0 με τον Διαγόρα.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Άρης Καρδίτσας 4-1 (1-1 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου 1-1 (0-1 ημίχρονο)
Ταυρωπός – Διαγόρας Αμπελικού 0-0
ΑΕ Καρποχωρίου – ΑΟ Κρανέας 0-2 (0-0 ημίχρονο)
ΑΠΟΚ – Προδρομιακός 0-2 (0-0 ημίχρονο)
Αετός Αγ. Θεοδώρου – Νέα Νίκη Καμινάδων 0-2 (0-1 ημίχρονο)
Αστέρας – Αστήρ Βλοχού 4-0 (2-0 ημίχρονο)

Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ από το Αετός Αγίου Θεοδώρου-Νίκη Καμινάδων
Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ από το Ταυρωπός-Διαγόρας Αμπελικού
Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ από το Αστέρας Καρδίτσας-Αστέρας Βλοχού

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Άρης Καρδίτσας
Ο Άρης προηγήθηκε στο 18′ με τον Κουτέλα, όμως δέχτηκε την ισοφάριση σε πολύ καθοριστικό για την ψυχολογία του χρονικό σημείο. Στο 40′ ο Τσαπράζης έκανε το 1-1 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ριζογιάννης στο 56′ έβαλε μπροστά τον Θεσσαλικό και ο Νικολάου στο 69′ έκανε το 3-1. Την τιμή του σκορ έκλεισε ξανά ο Ριζογιάννης για τους γηπεδούχους στο 89′ για να συνοδευτεί επιτυχημένα η επιστροφή του Μάνθου Ορφανιώτη στην τεχνική ηγεσία.

Αστέρας – Αστήρ Βλοχού
Δύο γκολ σε κάθε μέρος έδωσαν στο γηπεδούχο Αστέρα μία άνετη νίκη και την καλύτερη αντίδραση μετά την ισοπαλία με την ΑΠΟΚ. Ο Ζαχοκώστας άνοιξε το σκορ και ο Φώτης Μιχαλόπουλος έκανε δύο τα τέρματα των Ερυθρόλευκων στο ημίχρονο. Ο Πώποτας έκανε το 3-0 στο 63′ και ο Γιάννης Οικονόμου στο 68′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την αήττητη ομάδα του Κώστα Γιαννέλου που πλεον συγκατοικεί με το Καρποχώρι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αετός Αγ. Θεοδώρου – Νέα Νίκη Καμινάδων
Σούπερ νίκη για τη Νέα Νίκη Καμινάδων που κατάφερε να περάσει από μία δύσκολη έδρα και ένα φορμαρισμένο αντίπαλο όπως ο Αετός. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, έχοντας πιο δραστήριους τους Βενέτη και Γόρδιο. Τελικά, ο δεύτερος με επέλασή του από τα αριστερά έφτασε παράλληλα με την τελική γραμμή του άουτ και την κατάλληλη στιγμή μοίρασε για τον Δημητρίου που σε κενή εστία έκανε το 0-1 στο 43′.

Στο β’ ημίχρονο ο δημιουργός του πρώτου γκολ, Γόρδιος έκανε το 0-2 στο 57′ και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι  πίεσαν δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Κώστας Αλεξίου στο 70′ είδε την εκτέλεση πέναλτι να αποκρούεται από τον Θεοδώρου, ενώ οι Κιτρινόμαυροι τελείωσαν το ματς με 9 παίχτες λόγω αποβολών του Γιάννη Αλεξίου και του Βασίλη Κόκκινου.

Ταυρωπός – Διαγόρας Αμπελικού
Ο Ταυρωπός πίεσε, δημιούργησε φάσεις για γκολ με κυριότερες αυτών των Τσιχαράπη και Κουτσώνα, όμως δεν κατάφερε να γίνει αποτελεσματικό και έμεινε στο «μηδέν» απέναντι στον «ψυχωμένο» Διαγόρα και τον εξαιρετικό Καλαμπαλίκη.

Μαυραϊκή – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου
Η Ελπίδα προηγήθηκε στο 22′ με τον Φίλιππο Βλάχο για να ισοφαρίσει στο 50′ η Μαυραϊκή με τον Χρήστο Λάζο. Στο 80′ ο σκόρερ των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε και η Ελπίδα ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίχτες.

ΑΕ Καρποχωρίου – ΑΟ Κρανέας
Το αποτέλεσμα της αγωνιστικής πέτυχε ο ΑΟ Κρανέας που επικρατώντας μέσα στο Καρποχώρι επί της πρωτοπόρου ΑΕΚ, έφτασε στο -1 από την κορυφή, έχοντας την ευκαιρία την Τρίτη (14/11) στο εξ’αναβολής ματς με τη Μαυραϊκή να ανέβει ακόμη και μόνη πρώτη! Οι «Κόκκινοι» έδρασαν στο β’ μέρος, αρχικά με τον Παναγιώτη Καραμπέκο και έπειτα με τον Κολοβό για να «φρενάρουν» το συγκρότημα του Μάκη Τσιάκου που μετρούσε αήττητο επτά αγώνων!

ΑΠΟΚ – Προδρομιακός
8ος και ένα τρίποντο μακριά από τα πλέι-οφ πλέον ο Προδρομιακός που «πέρασε» από το Ρούσσο και την ΑΠΟΚ! Και τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο χάρη στους Αλέξη Κατσάρα και Χάρμπα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με δέκα παίχτες η καθεμία. Για την ΑΠΟΚ αποβλήθηκε ο Αποστολακούλης και για τους φιλοξενούμενους ο Πιπιρίγκας.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.