Α1 ΕΠΣΚ: Κορυφή το Δασοχώρι, νίκη στα ντέρμπι για Άρη Καρδίτσας, ΑΕ Καρποχωρίου! (5η αγωνιστική)

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από σήμερα (20/10) ο Αστέρας Δασοχωρίου, μετά τη νίκη-ανατροπή του επί της Ελπίδας Αγ. Γεωργίου.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Άρης Καρδίτσας – Μαυραϊκή

Στο ντέρμπι της ημέρας, ο Άρης Καρδίτσας επικράτησε με 3-2 της Μαυραϊκής, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα και πλησίασε την κορυφή.

Στα άλλα ματς, οι έδρες του Αετού Αγίου Θεοδώρου, ΑΕ Καρποχωρίου, Άρη Φίλιας, Προδρομιακού, Ήφαιστου και Θεσσαλικού Ματαράγκας, στάθηκαν ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους φιλοξενούμενους, ΑΟ Φύλλου, ΑΕ Μουζακίου, Αετό Καλλιφωνίου, Ολυμπιακό Παλαιοκκλησίου, Αργεντινή Καρδίτσας και Αίαντα Μαραθέας αντίστοιχα, καθώς οι νίκες κατέληξαν όλες στους γηπεδούχους.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Προδρομιακός – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 3-2 (3-0 ημίχρονο)
Άρης Φίλιας – Αετός Καλλιφωνίου 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Άρης Καρδίτσας – Μαυραϊκή 3-2 (3-2 ημίχρονο)
ΑΕ Καρποχωρίου – ΑΕ Μουζακίου 3-2 (1-2 ημίχρονο)
Αετός Αγ. Θεοδώρου – ΑΟ Φύλλου 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Ήφαιστος – Αργεντινή Καρδίτσας 4-0 (1-0 ημίχρονο)
Αστέρας Δασοχωρίου – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου 2-1 (0-1 ημίχρονο)
Θεσσαλικός Ματαράγκας – Αίας Μαραθέας 4-1 (2-1 ημίχρονο)

Προδρομιακός – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου
Ο Προδρομιακός προηγήθηκε 2-0 στο α’ μέρος με τέρματα του Χρήστου  Χάρμπα και Αλέξη Κατσάρα, ενώ στο 58′ ο Μάνος Καρράς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ακολούθησε η αντίδραση των φιλοξενούμενων που με τον Χρ. Κούρκουλα στο 63′ και το αυτογκόλ του Αργύρη Κολοκύθα στο 86′ το σκορ έγινε 3-2.

Άρης Φίλιας – Αετός Καλλιφωνίου
Ο Κασιούρας στο 88′ χάρισε την πρώτη νίκη της σεζόν στον Άρη Φίλιας που συνεχίζει για τρίτο διαδοχικό ματς αήττητος!

Άρης Καρδίτσας – Μαυραϊκή
Ντέρμπι με τα όλα του στη συνοικία Αγίας Παρασκευής, όπου τα είχε όλα: πέναλτι, αποβολή, ανατροπές, πολλά γκολ, ένταση και θέαμα, με τον Άρη να παίρνει τη νίκη και να υποχρεώνει τη Μαυραϊκή στην πρώτη της φετινή ήττα. Στο 4′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που το εκτέλεσε ο Σωκράτης Αντωνίου για το 1-0. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Γιώργος Καλλιώρας με ευθύβολο σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε για τη Μαυραϊκή στο 8′. Στο 22′ ο Παναγιώτης Μπαντής έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους για το 1-2, με τον Σωκράτη Αντωνίου να «απαντά» στο 28′ για το 2-2. Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, ο Άρης κέρδισε νέο πέναλτι και ο Σωκράτης Αντωνίου, ως απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς έκανε το σκορ 3-2, φτάνοντας στο χατ-τρικ. Στο β’ μέρος, το ματς αν και ήταν πολύ ανοιχτό δεν άλλαξε σε σκορ, με τον Βασίλη Καλλιώρα να αποβάλλεται προς το φινάλε για  λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Από πλευράς Μαυραϊκής διατυπώνονται έντονα παράπονα για τη διαιτησία, κυρίως για τα δύο πέναλτι που κέρδισε ο Άρης, τη φάση της αποβολής και ένα μαρκάρισμα στο οποίο ζήτησαν πέναλτι, με το σκορ να είναι 3-2.

Ήφαιστος – Αργεντινή Καρδίτσας
Ο Ήφαιστος προηγήθηκε στο 44′ με τον Στέλιο Παπανικολάου. Τα τρία τελευταία τέρματα σημειώθηκαν στο τελευταίο 15λεπτο από τους γηπεδούχους, με τον Γιάννη Φιλίππου στο 75′ να κάνει το 2-0, τον Σεραφείμ Παπανικολάου στο 79′ το 3-0 και το τελικό 4-0 στο 83′ ο Φώτης Ζαχαρούλας.

Αετός Αγ. Θεοδώρου – ΑΟ Φύλλου
Ένα γκολ του Θωμά Χρυσικού στο 66′ ήταν αρκετό για να επαναφέρει τον Αετό στις νίκες και μάλιστα κόντρα σε έναν υπολογίσιμο αντίπαλο.

Αστέρας Δασοχωρίου – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου
Το όνειρό του ζει ο νεοφώτιστος στην Α1 ΕΠΣΚ, Αστέρας Δασοχωρίου που μετά από πέντε αγωνιστικές φιγουράρει μόνος πρώτος στην κορυφή! Μάλιστα, για να έρθει η σημερινή νίκη κορυφής, χρειάστηκε να γίνει μία μεγάλη ανατροπή. Στο 34′ ο Πλιάσσας έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους που με αυτό το αποτέλεσμα πήγαν στα αποδυτήρια, αν και από το 40′ έπαιζαν με παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χρήστου Αντωνίου. Στο 42′ ο Ραμαντάνης εκτέλεσε πέναλτι που απέκρουσε ο Κατσούγιας, διατηρώντας το 0-1. Στο β’ μέρος, ο Ραμαντάνης στο 67′ πήρε το αίμα του πίσω, «γράφοντας» το 1-1 και στο 88′ ο Κουπριτζιώτης «λύτρωσε« τους γηπεδούχους για το τελικό 2-1!

ΑΕ Καρποχωρίου – ΑΕ Μουζακίου
Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο για την ΑΕ Καρποχωρίου που προηγήθηκε με τον Θωμά Μαλλιαρό στο 20′ για να έρθει η απάντηση των φιλοξενούμενων με δύο γκολ. Στο 27′ ο Μαυρομμάτης έκανε το 1-1 και στο 32΄ο Γκαραβέλας το  1-2 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ΑΕΜ έχασε ευκαιρία να προηγηθεί με δύο τέρματα διαφορά όταν το πέναλτι του Βέη αποκρούστηκε από τον Τσιάμη, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-2 με τον Ζαχαρή στο 63′ και να παίρνουν τη νίκη με γκολ του Βασίλη Καρακαξά στο 84′.

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Αίας Μαραθέας
Ο Θεσσαλικός «ζευγάρωσε» τις νικες του στο πρωτάθλημα και μαζί με το Δασοχώρι είναι οι μοναδικές αήττητες της Α1 ΕΠΣΚ. Ο Αρχοντής στο 9′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Βάσκο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 23′. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Μάριος Σαΐνης «ζευγάρωσε» τα τέρματα των γηπεδούχων για το 2-1. Στην επανάληψη, ο Κώστας Κάκκος στο 65′ και ο Γιώργος Ριζογιάννης στο 72′ διαμόρφωσαν το τελικό 4-1, με τους φιλοξενούμενους να παρατάσσονται με αρκετές απουσίες (Τσιαντής, Κρικέλης, Νάτσικας).

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.