Α1 ΕΠΣΚ: Θεαματικές νίκες για Μαυραϊκή, Δασοχώρι, Άρη Καρδίτσας, ΑΟ Φύλλου! (14η αγωνιστική)

Και οι πέντε προπορευόμενες ομάδες της Α1 ΕΠΣΚ συνέχισαν με νίκες και μάλιστα με πειστικά σκορ στην αυλαία του 2018 που συνοδεύτηκε από τη 14η αγωνιστική.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ήφαιστος – Μαυραϊκή

Στα άλλα ματς, ο Προδρομιακός πέρασε από τον Άγιο Γεώργιο και ανέβηκε στην 5η θέση, το ντέρμπι των Αετών κατέληξε στα χέρια αυτού του Αγίου Θεοδώρου, ενώ ο Θεσσαλικός επέστρεψε στα τρίποντα με νίκη επί της Αργεντινής.

Τέλος, σπουδαίο διπλό πήρε το Παλαιοκκλήσι στο Καρποχώρι.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Προδρομιακός 2-3 (1-1 ημίχρονο)
Θεσσαλικός Ματαράγκας – Αργεντινή Καρδίτσας 1-0 (1-0 ημίχρονο)
Αίας Μαραθέας – ΑΟ Φύλλου 1-3 (1-2 ημίχρονο)
Αστέρας Δασοχωρίου – ΑΕ Μουζακίου 5-2 (3-0 ημίχρονο)
Ήφαιστος – Μαυραϊκή 0-4 (0-2 ημίχρονο)
Αετός Αγ. Θεοδώρου – Αετός Καλλιφωνίου 2-0 (1-0 ημίχρονο)
ΑΕ Καρποχωρίου – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 1-2 (0-1 ημίχρονο)
Άρης Καρδίτσας – Άρης Φίλιας 5-0 (1-0 ημίχρονο)

Αστέρας Δασοχωρίου – ΑΕ Μουζακίου
Ο Αστέρας Δασοχωρίου επανήλθε στις νίκες έχοντας προβάδισμα 3-0 στο ημίχρονο. Στο 8′ ο Ακριβόπουλος έκανε το 1-0 και στο 25′ ο Παπαιωάννου «ζευγάρωσε» τα γκολ των γηπεδούχων. Στο 35′ ο Ραμαντάνης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στην επανάληψη, ο Π. Κίσσας στο 49′ μείωσε σε 3-1, με τον Ραμαντάνη να απαντά στο 60′ για το 4-1. Ο Γκαραβέλας μείωσε εκ νέου σε δύο γκολ διαφορά, για το 4-2 στο 73′ και το τελικό 5-2 με χατ-τρικ του Ραμαντάνη στο 82′.

Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Προδρομιακός
Ο Προδρομιακός «έσπασε» το αήττητο έξι διαδοχικών αγώνων της Ελπίδας εντός έδρας, με τρίποντο που διεύρυνε το δικό του αήττητο σερί σε έξι ματς. Στο 14′ ο Στεργιούλας με αυτογκόλ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Προδρόμου να παρουσιάζεται πιο αποφασιστική στη συνέχεια με τον Δημήτρη Κωστόπουλο να κάνει το 1-1 στο 36′. Στο 53′ ο Χρήστος Χάρμπας με τετ-α-τετ όπου πέρασε και τον τερματοφύλακα έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους και το 1-2. Στο 58′ ο Στεργιούλας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τον Προδρομιακό και στο 63′ ο Τσαλαμέγκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για την Ελπίδα. Στο 70′ οι αριθμητικές ισορροπίες επανήλθαν με τον Ευθυμίου να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια για την ομάδα του Αγ. Γεωργίου. Στο 76′ ο Καρράς με βολ πλανέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 που βάζει στην 5άδα τον Προδρομιακό.

Άρης Καρδίτσας – Άρης Φίλιας
Εύκολο απόγευμα για τον Άρη Καρδίτσας που επικράτησε της συνονόματης ομάδας από τη Φίλια έχοντας ανοίξει το σκορ στο 42′ με πέναλτι του Σωκράτη Αντωνίου που κέρδισε ο Μπελάγιας. Στο β’ ημίχρονο, δύο γκολ του Μπελάγια και ένα του Χαλανούλη έκαναν το σκορ 4-0, ενώ το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Αθ. Διαμαντής για το τελικό 5-0.

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Αργεντινή Καρδίτσας
Στο 29′ ο Θεσσαλικός με τον Μάριο Σαΐνη σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα και επέστρεψε στις νίκες. Η Αργεντινή είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με δοκάρι του Ρουμελιώτη στο β’ ημίχρονο.

ΑΕ Καρποχωρίου – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου
Καλύτερα τα καταφέρνει εκτός έδρας ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά την πρεμιέρα, σημείωσε τη δεύτερή του νίκη σήμερα (22/12) στο Καρποχώρι. Ο Μίλτος Γιαπαλής έκανε το 0-1 του ημιχρόνου. Ο Θωμάς Μαλλιαρός ισοφάρισε σε 1-1 για την ΑΕΚ, που μάλιστα στο 67′ έχασε και πέναλτι όταν η εκτέλεση του Βαγγέλη Ζάγκου αποκρούστηκε από τον Νούλα, με τον Πάγκαλο να χαρίζει με το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Παλαιοκκλησίου το δεύτερο τρίποντο της σεζόν.

Αίας Μαραθέας – ΑΟ Φύλλου
Άμεση επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Φύλλου. Ο Γάτσιος στο 11′ έκανε το 0-1 με τον Βάσκο να ισοφαρίζει στο 20′ σε 1-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο, ένα τέρμα του Σωτηρίου και το δεύτερο του Γάτσιου διαμόρφωσαν το τελικό 1-3.

Ήφαιστος – Μαυραϊκή
Με σόου του «Μπουμ» Σωτήρη Μπαντή, η Μαυραϊκή έκανε το ματς στο Ξυνονέρι να μοιάζει εύκολο, περνώντας με 0-4. Ο «Μπουμ» σκόραρε δύο φορές στο α’ μέρος, διαμορφώνοντας το 0-2 του 45λεπτου, άλλη μια στην επανάληψη για το χατ-τρικ ενώ στη λίστα των σκόρερ μπήκε και ο Χαρίτος που ευστόχησε σε πέναλτι.

Αετός Αγ. Θεοδώρου – Αετός Καλλιφωνίου
Η «μάχη» των Αετών κατέληξε με νικητή αυτό του Αγίου Θεοδώρου που ανέβηκε στην 9η θέση. Ένα γκολ σε κάθε μέρος, το πρώτο από κεφαλιά του Βασίλη Κόκκινου που κατέληξε στο κεφάλι του αμυνόμενου Αλέκου Παπά και έπειτα ως αυτογκόλ στα δίχτυα των φιλοξενούμενων και το δεύτερο από τον Γιώργο Μπάτσα, έδωσαν στους γηπεδούχους το τέταρτο τρίποντο της σεζόν.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.