Α1 ΕΠΣΚ: Εντυπωσιακή αρχή οι γηπεδούχοι, Δασοχώρι και Μαραθέα!

Την τιμητική τους είχαν η πλειοψηφία των γηπεδούχων στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΚ 2018-19.

Προδρομιακός, ΑΕ Μουζακίου, Μαυραϊκή και Άρης Καρδίτσας ξεκίνησαν νικηφόρα από τις έδρες τους κόντρα σε ΑΟ Φύλλου, Αργεντινή Καρδίτσας, Ελπίδα Αγ. Γεωργίου και Ήφαιστο αντίστοιχα, ενώ σπουδαία διπλά σημείωσαν ο Αίας Μαραθέας στο Παλαιοκκλήσι και ο Αστέρας Δασοχωρίου στη Φίλια, σε ντέρμπι νεοφώτιστων.

Τέλος, χωρίς νικητή έληξαν τα ματς σε Καλλιφών και Άγιο Θεόδωρο.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΕ Μουζακίου – Αργεντινή Καρδίτσας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Προδρομιακός – ΑΟ Φύλλου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Μαυραϊκή – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Άρης Καρδίτσας – Ήφαιστος
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αετός Αγ. Θεοδώρου – ΑΕ Καρποχωρίου

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Προδρομιακός – ΑΟ Φύλλου 2-1 (1-0 ημίχρονο)
ΑΕ Μουζακίου – Αργεντινή Καρδίτσας 2-0 (0-0 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου 3-1 (2-0 ημίχρονο)
Αετός Καλλιφωνίου – Θεσσαλικός Ματαράγκας 0-0
Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Αίας Μαραθέας 0-1 (0-0 ημίχρονο)
Άρης Φίλιας – Αστέρας Δασοχωρίου 1-2 (0-0 ημίχρονο)
Άρης Καρδίτσας – Ήφαιστος 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Αετός Αγ. Θεοδώρου – ΑΕ Καρποχωρίου 1-1 (0-0 ημίχρονο)

Προδρομιακός – ΑΟ Φύλλου
Ρεβάνς για τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό του στο κύπελλο πήρε ο Προδρομιακός από το Φύλλο. Αν και ο ΑΟΦ είχε δύο στιγμές στο δοκάρι, μία με τον Τσιώρα στο 3′ και μία με τον Γάτσιο στο 21′, η ομάδα του Προδρόμου ευτύχησε να προηγηθεί με τον Γιάννη Μπαλάφα στο 28′ για το 1-0 του α’ μέρους. Με την έναρξη της επανάληψης, ο νεαποκτηθείς Μάνος Καρράς έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ το τελικό 2-1 για την ομάδα του Φύλλου που πίεσε αρκετά στο τελευταίο ημίωρο, έκανε ο Τσιώρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 76′. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 81′ ο Κολοβός είχε ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα των γηπεδούχων αλλά το σουτ που επιχείρησε σε τετ-α-τετ από τα πλάγια, πέρασε ψηλά άουτ.

ΑΕ Μουζακίου – Αργεντινή Καρδίτσας
Η ΑΕΜ μπήκε καλύτερα στο ματς και προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 0-0. Σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Παναγιώτη Ταμπάκου είχε προσπάθεια στο δοκάρι στο 27′ σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μαυρομμάτη. Στο β’ μέρος και μέσα σε ένα δίλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαμορφώσουν το τελικό 2-0. Στο 53′ ο Μαυρομμάτης άνοιξε το σκορ και στο 55′ ο Βέης διπλασίασε τα τέρματα των Κιτρινόμαυρων. Στα τελευταία 10 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με 10 παίχτες λόγω τραυματισμού του Έγλις Μιφτάρι, καθώς είχαν συμπληρώσει τις αλλαγές τους.

Αετός Καλλιφωνίου – Θεσσαλικός Ματαράγκας
«Άσφαιρο» ήταν το ματς πρεμιέρας στο Καλλιφώνι, όπου ο νεοφώτιστος Αετός πήρε τον πρώτο του βαθμό στην κατηγορία, με τον Θεσσαλικό να πιέζει, να έχει καλύτερες στιγμές για γκολ αλλά η μπάλα να μην του κάνει το χατίρι, με το 0-0 να μένει έως το  φινάλε.

Άρης Καρδίτσας – Ήφαιστος
Ο Σωκράτης Αντωνίου έκανε σε άλλο ένα ματς τη διαφορά για τον Άρη Καρδίτσας, σε ένα παιχνίδι  για γερά νεύρα με λεπτές ισορροπίες. Ο Ήφαιστος είχε δύο καλές στιγμές με την έναρξη του αγώνα με τους Φιλίππου και Παπανικολάου, και ένα σουτ στο δοκάρι με τον Δημήτρη Στεργιούλη, με τον Άρη να απαντά με σουτ του Μπάτζιου στο 28′ που πέρασε άουτ. Στην επανάληψη, ο αγώνας είχε περισσότερο τακτική και από τις δύο πλευρές με τον Σ. Αντωνίου στο 83′ να κεραυνοβολεί τον Στρ. Καρακώστα σε εκτέλεση φάουλ και να κάνει τη διαφορά στον αγώνα για το τελικό 1-0. Το φάουλ κέρδισε ο Μπάτζιος σε ανατροπή του από τον Βαγγέλη Ακρίβο που αποβλήθηκε.

Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Αίας Μαραθέας
Ο Αποστόλης Κοκκότης σκόραρε το παρθενικό γκολ του Αίαντα Μαραθέας στην Α1 ΕΠΣΚ στο 22′ με κεφαλιά από κόρνερ του Βάσκου και ήταν αρκετό για να κρίνει το Ερυθρόλευκο ντέρμπι νεοφώτιστων στο Παλαιοκκλήσι. Μάλιστα, ο σκόρερ ήταν θα λέγαμε και ο mvp του αγώνα, αφού είχε άλλες δύο προσπάθειες στο δοκάρι (!), μία με κεφαλιά και μία με σουτ, ενώ στην επανάληψη έδιωξε προ της γραμμής το σουτ του Σέφη Γούλα, αποτρέποντας την ισοφάριση του Ολυμπιακού.

Αετός Αγ. Θεοδώρου – ΑΕ Καρποχωρίου
Ο Χρήστος Ζέρβας άνοιξε το σκορ στο 58′ για τον Αετό Αγίου Θεοδώρου, με τον Βαγγέλη Ζάγκο να ισοφαρίσει στο 67′ και να λήγει το γειτονικό ντέρμπι ισόπαλο 1-1.

Άρης Φίλιας – Αστέρας Δασοχωρίου
Μετά το 0-0 του α’ μέρους, ο Παναγιώτης Ραμαντάνης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 51′, με τον Τριανταφύλλου να φέρνει το ματς στα ίσα στο 65′. Ο Ραμαντάνης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 84′ χάρισε το διπλό στο Δασοχώρι σε ένα γειτονικό ντέρμπι νεοφώτιστων.

Μαυραϊκή – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου
Δυναμικό ματς στο βοηθητικό γήπεδο των Σοφάδων όπου η Μαυραϊκή προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο. Το 1-0 έκανε ο Βαγγέλης Μπαντής στο 17′, με τον Λάζο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 27′ για να ακολουθήσει η αποβολή του Καρύδα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Ελπίδα του στο 30′. Στο 40′ επανήλθε η αριθμητική ισορροπία αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Κώστας Ισούφης. Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ, αφού στο 53′ ο νεαρός Γιώργος Γραββάνης κέρδισε πέναλτι και ο  Πέτρος Κωτσής εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Παπακώστα και το τελικό 3-1 έγινε στο 76′ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Βαγγέλη Μπαντή. Αξίζει να σταθούμε στην πολύ καλή εμφάνιση των 15χρονων Γιώργου Γραββάνη και Ευθυμίου για την Ελπίδα.

Ήφαιστος – Αετός Αγ. Θεοδώρου

*Σε όλα τα παιχνίδια τηρήθηκε προ της ενάρξεώς τους ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του διαιτητή Νικολάου Ντοσίδη