Α1 ΕΠΣΚ: Διατήρησε τη διαφορά ο Αστέρας, εντυπωσιακά «διπλά» για Μαυραϊκή, Ματαράγκα! (22η αγωνιστική)

Νίκες σημείωσαν οι πρωτοπόροι της Α1 Ερασιτεχνικής αφού Αστέρας και Κρανιά συνέχισαν με τρίποντα. Νίκη επίσης πέτυχε η Νίκη Καμινάδων αλλά και ο Ταυρωπός στο Ρούσσο επί του Διαγόρα.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας 2-4 (1-2 ημίχρονο)
Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Μαυραϊκή 1-4 (1-2 ημίχρονο)
Διαγόρα Αμπελικού – Ταυρωπός 1-2 (1-2 ημίχρονο)
Α.Ο. Κρανέας – Α.Ε. Καρποχωρίου 2-0 (0-0 ημίχρονο)
Προδρομιακός – ΑΠΟΚ 2-2 (1-0 ημίχρονο)
Νέα Νίκη Καμινάδων – Αετός Αγ. Θεοδώρου 3-1 (1-1 ημίχρονο)
Αστήρ Βλοχού – Αστέρας 0-4 (0-3 ημίχρονο)

Διαγόρα Αμπελικού – Ταυρωπός
Πέρασε με 1-2 από το Ρούσσο ο Ταυρωπός. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11’ με τον Σωτηρίου, με τον Ταυρωπό να ισοφαρίζει με τον Παπαευαγγέλου στο 30’ και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον Τάφα στο 43’ για το τελικό σκορ.

Α.Ο. Κρανέας – Α.Ε. Καρποχωρίου
Τρίποντο για την Κρανιά με 2-0 επί της ΑΕ Καρποχωρίου. Οι γηπεδούχοι με σκόρερ τους Παπαευαγγέλου και Τσουλούφα στο δεύτερο ημίχρονο πήραν το τρίποντο.

Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Στην Αγία Παρασκευή, ο Θεσσαλικός προηγήθηκε στο 9′ με τον Ριζογιάννη, ενώ ο Γκέκας στο 22′ έκανε το 0-2. Ο Άρης αντέδρασε με απευθείας φάουλ του Κρικέλη στο 37′, σκορ με το οποίο έκλεισε το 1ο ημίχρονο. Στο β’ μέρος, ο Σταύρος Τσαπράζης με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-3 και ο Βαρλάμης με κεφαλιά στο 70′ το 1-4. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο νεαρός Σωτήρης Κατσιγιάννης με εκτέλεση πέναλτι.

Προδρομιακός – ΑΠΟΚ
Ο Προδρομιακός προηγήθηκε δύο φορές αλλά η ΑΠΟΚ ισοφάρισε αμφότερες για να μοιραστούν οι δύο ομάδες από έναν βαθμό. Ο Χρήστος Χάρμπας στο 15′ έκανε το 1-0 και ο Μούστος στο 58′ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ο Χριστάκος στο 81′ έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους που είχαν την τύχη στα χέρια τους, ωστόσο ο Μαντζιάρας ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις, χαρίζοντας βαθμό στην Ακαδημία.

Αστήρ Βλοχού – Αστέρας
Σε μια έδρα που πάντοτε του έβαζε δύσκολα, ο Αστέρας πέρασε πανηγυρικά, έχοντας πρωταγωνιστή του τον Γιάννη Οικονόμου, ο οποίος μπορεί να αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 15′ αλλά οδήγησε στη νίκη την ομάδα του σημειώνοντας χατ-τρικ με γκολ στο 17′, 42′ και 56′. Το σκορ, πάντως, άνοιξε ο Μπελάγιας στο 8′, σε ένα τρίποντο που διατήρησε στην κορυφή τους Ερυθρόλευκους.

Νέα Νίκη Καμινάδων – Αετός Αγ. Θεοδώρου
Ο Βασίλης Πατσιαλής πριν καλά-καλά συμπληρωθεί μισό λεπτό αγώνα έβαλε μπροστά τον Αετό, ωστόσο η Νέα Νίκη Καμινάδων έφτασε στη νίκη-ανατροπή. Ο Παντελής Δημητρίου στο 32′ ισοφάρισε με πέναλτι, αποχαιρετώντας τους Ερυθρόλευκους με γκολ, ενώ ο Γκόβαρης στο 47′ έγειρε τα δεδομένα υπέρ των γηπεδούχων. Στο 58′ ο Ασίμ Μουλάι «κλείδωσε» το τρίποντο για την ομάδα του Β. Ανυφαντάκου.

Μαυραϊκή – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου
Διπλό για την Μαυραϊκή με 1-4 επί της Ελπίδας Αγίου Γεωργίου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 0-2 με τους Λάζο και Ανδρέα Χαρίτο, ενώ η Ελπίδα κατάφερε να μειώσει πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Κωτσή. Με δύο γκολ όμως στην επανάληψη και πάλι με τους Λάζο και Αν. Χαρίτο, η Μαυραϊκή ανέβασε το σκορ στο τελικό 1-4.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.