Α1 ΕΠΣΚ: Ακάθεκτη η Μαυραϊκή, υπεροχή για γηπεδούχους, μοιρασιά σε Δασοχώρι, Πρόδρομο! (9η αγωνιστική)

Με τη Μαυραϊκή να επικρατεί στις Καμινάδες και να αποσπάται 6 βαθμούς, από τον 2ο, πλέον, ΑΟ Φύλλου που κέρδισε την ΑΕ Μουζακίου, εκτυλίχθηκε η 9η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ  τον πίνακα των σκόρερ

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αργεντινή Καρδίτσας – Μαυραϊκή
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Αετός Καλλιφωνίου

Στο ντέρμπι του Δασοχωρίου ανάμεσα σε Αστέρα και Άρη Καρδίτσας δεν είχαμε νικητή, ενώ ο Ήφαιστος υποχρέωσε την πρώτη ήττα την ΑΕ Καρποχωρίου μετά από 4 αγωνιστικές.

Στον Άγιο Γεώργιο η Ελπίδα πέτυχε νίκη-θρίλερ κόντρα στον Αετό, κατακτώντας υπερπολύτιμους βαθμούς, ενώ τρίτο σερί τρίποντο σημείωσε ο Αίας Μαραθέας, κόντρα στον Άρη Φίλιας.

Τέλος, ο Προδρομιακός έσωσε το βαθμό κόντρα στον Αετό Αγ. Θεοδώρου στο φινάλε της αναμέτρησης

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Προδρομιακός – Αετός Αγ. Θεοδώρου 1-1 (0-1 ημίχρονο)
Ήφαιστος – ΑΕ Καρποχωρίου 4-2 (1-1 ημίχρονο)
Αστέρας Δασοχωρίου – Άρης Καρδίτσας 2-2 (0-1 ημίχρονο)
Αίας Μαραθέας – Άρης Φίλιας 2-0 (0-0 ημίχρονο)
Θεσσαλικός Ματαράγκας – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου 2-1 (1-1 ημίχρονο)
Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Αετός Καλλιφωνίου 3-2 (1-1 ημίχρονο)
Αργεντινή Καρδίτσας – Μαυραϊκή 0-3 (0-0 ημίχρονο)
ΑΟ Φύλλου – ΑΕ Μουζακίου 3-1 (2-1 ημίχρονο)

Αργεντινή Καρδίτσας – Μαυραϊκή
Ο Φουντούνας ήρθε από τον πάγκο για να δώσει λύσεις στη Μαυραϊκή στο β’ ημίχρονο, αφού ο επιθετικός σκόραρε για τους πρωτοπόρους, οι οποίοι με άλλα δύο γκολ του Σωτήρη «μπουμ» Μπαντή έφτασαν στο 0-3. Στο α’ μέρος το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με τη Μαυραϊκή να έχει μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά την Αργεντινή μία περίφημη «λόμπα» στο 16′ με τον Μαγαλιό που πέρασε άουτ.

ΑΟ Φύλλου – ΑΕ Μουζακίου
3×3 από τον ΑΟ Φύλλου που ανέβηκε στη 2η θέση! Παρά τις απουσίες, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 13′ με τον Δημήτρη Χαβαλέ, ενώ στο 28′ ο Σωτηρίου έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στον ΑΟΦ. Η ΑΕ Μουζακίου μείωσε στο 39′ με τον Γιάννη Κατσαρό, όμως ο Σωτηρίου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 71′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αίας Μαραθέας – Άρης Φίλιας
«Στροφές» στην επανάληψη ανέβασε ο Αίας Μαραθέας και κατάφερε με κεφαλιά του Σωκράτη Γκαρνάρα στο 62′ και πλασέ του Βάσκου στο 75′ να φτάσει στην 3η σερί νίκη, με τα γκολ να επιτυγχάνονται μετά από δύο ασίστ του Θωμά Κρικέλη.

Ελπίδα Αγ. Γεωργίου – Αετός Καλλιφωνίου
Δυναμικό ματς στον Άγιο Γεώργιο, όπου η Ελπίδα πέτυχε πολύτιμη νίκη. Ο Αετός προηγήθηκε στο 18′ με τον Πούλιο, όμως ο Βαγγέλης Ευθυμίου ισοφάρισε σε 1-1 στο 28′. Στο 68′ ο Παναγιώτης Γραββάνης έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 71′ ο Κριστόπικ άφησε την ομάδα του με 10 παίχτες. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Ελπίδα έφτασε σε 3ο γκολ ξανά με τον Π. Γραββάνη για το 3-1, με το τελικό 3-2 να διαμορφώνεται στο 86′ από τον Πούλιο. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών των Κορκόντζιαλου και Π. Σιόβα.

Προδρομιακός – Αετός Αγ. Θεοδώρου 1-1
Στο 14′ ο Βασίλης Κόκκινος άνοιξε το σκορ για τον Αετό, ενώ ο Προδρομιακός στο 94′ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Χρήστο Χάρμπα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλάφα. Εδώ να αναφέρουμε ότι στο 79′ αποβλήθηκε ο Σωτήρης Κωστόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 87′ επανήλθαν οι αριθμητικές ισορροπίες όταν ο Παπαλός των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Αστέρας Δασοχωρίου – Άρης Καρδίτσας 2-2
Ματσάρα στο Δασοχώρι που δικαιολόγησε τα προγνωστικά ντέρμπι. Ο Άρης που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, προηγήθηκε με τον Σωκράτη Αντωνίου στο 40′ για το 0-1 του ημιχρόνου, με τον Καραγιάννη. Στο 73′ ο Βασίλης Σαΐνης με απευθείας φάουλ έβαλε μπροστά τον γηπεδούχο Αστέρα, όμως ο Άρης ήταν «επτάψυχος» και στο 93′ ισοφάρισε με τον Ντίνο Διαμαντή για το τελικό 2-2. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τους Βασίλη Σαΐνη και Αλέξη Ισούφη.

Ήφαιστος – ΑΕ Καρποχωρίου
Ματς για γερά νεύρα στο Ξυνονέρι, με τον Ήφαιστο να φτάνει στη νίκη ανατροπή σε ένα πολύ συναρπαστικό φινάλε. Στο 11′ ο Θωμάς Μαλλιώρας άνοιξε το σκορ για το Καρποχώρι, με τον Μάρκο Κοντό στο 34′ να ισοφαρίζει σε 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο 49′ ο Βαγγέλης Ζάγκος έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ για το 1-2, όμως στο 68′ ο Δημήτρης Στεργιούλης με απευθείας φάουλ ισοφάρισε σε 2-2 και στο 81′ ο Μάρκος Κοντός με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Δ. Ζέρβα έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους και ο δημιουργός του γκολ έγινε σκόρερ στο 4ο τέρμα της ομάδας του Σάκη Καλαμπάκα στο νικηφόρο ντεμπούτο-επιστροφής του για το 4-2. Στα άσχημα του αγώνα ο τραυματισμός του Παναγιώτη Καρακαξά στο 78′.

Θεσσαλικός Ματαράγκας – Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου
Επιστροφή στις νίκες για τον Θεσσαλικό Ματαράγκας που κατέβαλε δύσκολα την αντίσταση του Ολυμπιακού Παλαιοκκλησίου. Ο Μάριος Σαΐνης στο 7′ έκανε το 1-0, όμως ο Γιάννης Παπακώστας  στο 30′ ισοφάρισε σε 1-1. Το τελικό 2-1 έκανε ο Κώστας Κάκκος στο 59′.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.