Α1 ΕΠΣΚ: Έξασφαιροι Μαυραϊκή, Δασοχώρι, το ντέρμπι στον Θεσσαλικό Ματαράγκας! (10η αγωνιστική)

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι της Α1 ΕΠΣΚ στη 10η αγωνιστική.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Μαυραϊκή – ΑΕ Μουζακίου

Η Μαυραϊκή και ο Αστέρας Δασοχωρίου σκόραραν από έξι φορές στα ματς με ΑΕ Μουζακίου και Αετό Αγ. Θεοδώρου αντίστοιχα, ενώ ο ΑΟ Φύλλου που πέρασε με ανατροπή από το Καλλιφώνι κατόρθωσε να παραμείνει μόνος 2ος, μετά την ισοπαλία ανάμεσα σε ΑΕ Καρποχωρίου και Αίαντα Μαραθέας που τις διατηρεί αμφότερες στη ζώνη των πλέι-οφ.

Στα άλλα ματς, ο Θεσσαλικός Ματαράγκας πέρασε με διπλό από τη συνοικία Αγίας Παρασκευής, όπως και η Αργεντινή από το Παλαιοκκλήσι, ενώ ο Προδρομιακός, στο ντεμπούτο του Μπάμπη Παπαδημητρίου κατάφερε με ανατροπή να πάρει διπλό στο Ξυνονέρι.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο 24 Νοεμβρίου

Ήφαιστος – Προδρομιακός 1-2 (0-1 ημίχρονο)
Αετός Αγ. Θεοδώρου – Αστέρας Δασοχωρίου 2-6 (1-1 ημίχρονο)
ΑΕ Καρποχωρίου – Αίας Μαραθέας 1-1 (1-1 ημίχρονο)
Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας 0-1 (0-0 ημίχρονο)
Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Αργεντινή Καρδίτσας 0-2 (0-1 ημίχρονο)
Αετός Καλλιφωνίου – ΑΟ Φύλλου 1-3 (1-1 ημίχρονο)
Μαυραϊκή – ΑΕ Μουζακίου 6-0 (4-0 ημίχρονο)

Κυριακή 25 Νοεμβρίου

Άρης Φίλιας – Ελπίδα Αγ. Γεωργίου

Ήφαιστος – Προδρομιακός
Ο Προδρομιακός επέστρεψε στις νίκες μετά από έναν μήνα και μάλιστα αλώνοντας την έδρα του Ήφαιστου. ο Χρήστος Χάρμπας στο 43′ άνοιξε το δρόμο της επικράτησης για τους φιλοξενούμενους με τον Γιάννη Φιλίππου στο 53′ να φέρνει το ματς στα ίσα. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Μάνος Καρράς στο 66′.

Αετός Αγ. Θεοδώρου – Αστέρας Δασοχωρίου
Μέχρι το 62′ το ματς ήταν 2-2, όμως από εκεί και έπειτα ο Αστέρας κατάφερε να σημειώσει άλλα τέσσερα τέρματα και να πάρει μία ευρεία νίκη. Ο Ραμαντάνης στο 30′ έκανε το 0-1 και ο Βασίλης Κόκκινος στο 41′ ισοφάρισε για τον Αετό σε 1-1. Στο 48′ ο Αλέξης Ισούφης έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους και ο Βασίλης Κόκκινος με πέναλτι έφερε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα το ματς στα ίσα στο 55′.  Στο 63′ ο Φρίγκας έκανε το 2-3, στο 70′ ο Βασίλης Σαΐνης το 2-4, ενώ οι Ισούφης και Ραμαντάνης πρόσθεσαν από ένα ακόμη τέρμα, φτάνοντας τα δύο προσωπικά στο ματς για το τελικό 2-6.

ΑΕ Καρποχωρίου – Αίας Μαραθέας
Μόλις στο 7′ ο Θωμάς Μαλλιαρός άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 28′ ο Τσινόπουλος του Αίαντα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ στο 34′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Σγουραλής που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Κοκκότη στο 83′ από κόρνερ του Ντούτσια. Στα τελευταία λεπτά το ματς άνοιξε και ο Αίας είχε ευκαιρίες με τους Σακελλάρη, Ντούτσια και Κρικέλη να κάνει μία μεγάλη ανατροπή.

Άρης Καρδίτσας – Θεσσαλικός Ματαράγκας
Μεγάλη νίκη για τον Θεσσαλικό που σκόραρε με τον Μάριο Σαΐνη στο 80′. Ο Άρης αγωνίστηκε από το 61′ με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Λάμπρου Μιχαλόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ολυμπιακός Παλαιοκκλησίου – Αργεντινή Καρδίτσας
«Σεφτέ» στις επιτυχίες για την Αργεντινή που παρά τις πολλές απουσίες και χωρίς επιλογές στον πάγκο, κατάφερε να αποδράσει από το Παλαιοκκλήσι. Στο 3′ Καπνιάς και Πρέπας συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να ανοίγει το σκορ. Στο 63′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Μιφτάρι, περνώντας πλέον στην 14η θέση.

Αετός Καλλιφωνίου – ΑΟ Φύλλου
5η σερί νίκη για τον ΑΟ Φύλλου που ανέβηκε μόνος 2ος στη γενική κατάταξη. Οι Μελανόλευκοι, μάλιστα πέτυχαν το τρίποντο με ανατροπή, αφού στο 9′ ο Γιώργος Πούλιος άνοιξε το σκορ για τον Αετό. Το 1-1 έγινε από τον Γάτσιο στο 31′ με υπέροχο τρόπο σε μακρινή εκτέλεση φάουλ, με τον Σωτηρίου στο 66′ να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε από τον Γάτσιο στο 78′.

Μαυραϊκή – ΑΕ Μουζακίου
Περισσότερο ανησύχησε για τον Δημήτρη Μπαντή η Μαυραϊκή παρά για την έκβαση του αγώνα με την ΑΕ Μουζακίου μιας και το σκορ ήταν ήδη 4-0 στο ημίχρονο. Μόλις στο 18′ το σκορ ήταν 2-0 χάρη σε τέρματα του Αντρέα Χαρίτου και Βαγγέλη Μπαντή. Σε εκείνο το διάστημα όμως τραυματίστηκε ο νεαρός Δημήτρης Μπαντής, διακομίσθηκε στο νοσοκομείο αλλά ευτυχώς δεν είχε κάτι σοβαρό. Στο 33′ ο Φουντούνας έκανε το 3-0 και στο 38′ ο Ανδρέας Χαρίτος έκλεισε την τιμή του σκορ στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Σωτήρης Μπαντής στο 64′ και ο Λάζος στο 70′ διαμόρφωσαν το 6-0.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.