Α’ ΕΠΣΚ: 2×2 για Ηρακλή Σοφάδων, Αστέρα, Ταυρωπό Κρανιά, σεφτέ για Ατρόμητο, Μητρόπολη! (2η αγωνιστική)

Μόλις τέσσερις ομάδες συνεχίζουν με το απόλυτο νικών μετά και την 2η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ταυρωπός – Πάμισσος Καλογραιανών
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Διγενής Αρτεσιανού – Αστέρας Καρδίτσας

Ουσιαστικά, η 2η «στροφή» ήταν ένας θρίαμβος των γηπεδούχων, αφού στις έξι από τις επτά σημερινές (29/9) αναμετρήσεις οι έδρες «μίλησαν» και μάλιστα χωρίς να παραβιαστεί η εστία τους.

Μοναδική εξαίρεση το «ηχηρό» διπλό του Αστέρα στο Αρτεσιανό επί του Διγενή και το πιο αμφίρροπο ματς της ημέρας, όπου ο ΑΟ Κρανέας επικράτησε δύσκολα της Παλαμαϊκής.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Ατρόμητος Παλαμά – ΑΕ Καππαδοκικού 4-0 (1-0 ημίχρονο)
Δόξα Μητρόπολης – ΑΟ Μυρίνης 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Διγενής Αρτεσιανού – Αστέρας 0-5 (0-2 ημίχρονο)
Ταυρωπός – Πάμισσος Καλογραιανών 3-0 (3-0 ημίχρονο)
ΑΟΚ – Νέα Νίκη Καμινάδων 2-0 (1-0 ημίχρονο)
Ηρακλής Σοφάδων – ΑΕ Λεονταρίου 4-0 (1-0 ημίχρονο)
ΑΟ Κρανέας – Παλαμαϊκή 2-1 (1-0 ημίχρονο)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

ΑΟ Αγαντερού – Σώκρατες

Δόξα Μητρόπολης – ΑΟ Μυρίνης
Μέτριο ματς στο α’ μέρος με τις δύο ομάδες να αρκούνται σε παιχνίδι κέντρου. Ο ρυθμός θα λέγαμε ότι παρέμεινε ίδιος στην επανάληψη, όπου τελικά η Δόξα Μητρόπολης με γκολ από  τα αποδυτήρια (47′) με τον Κώστα Χαντζή έφτασε στη νίκη με σκορ 1-0. Μετά το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, η Δόξα, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Σωκράτη Μπουντούρη είχε σουτ στο δοκάρι με τον Θωμά Αδαμόπουλο.

Ταυρωπός – Πάμισσος Καλογραιανών
Ένα «ξέσπασμα» του Ταυρωπού μέσα σε πέντε λεπτά, έφερε το τελικό 3-0 από το α’ ημίχρονο. Στο 33′ ο Τσιαλής έβαλε μπροστά τους «Πορτοκαλί» για να ακολουθήσουν δύο πολύ όμορφα γκολ του νεαρού Ντίνου Αντωνίου στο 35′ και 37′ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα και έδωσαν στην ομάδα του Γιάννη Παφλιά τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς.

Διγενής Αρτεσιανού – Αστέρας
Ο Αστέρας μετέτρεψε σε εύκολη επικράτηση μία επικίνδυνη έξοδο, φτάνοντας στο 2×2 στο πρωτάθλημα. Ο Ντόβας στο 26′ άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό τέρμα και ο Γιάννης Οικονόμου στο 32′ με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Πουρνάρας έγινε το 0-2 του α’ μέρους. Στο 44′ ο Π. Αδάμος έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει για τους γηπεδούχους και να τους δώσει ψυχολογία για την επανάληψη.

Στο β’ μέρος, ο Αστέρας δεν έδειξε διάθεση να διαπραγματευτεί τους βαθμούς της νίκης και στο 56′ ο Πουρνάρας σέντραρε και ο Παπαναστασίου άθελά του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 68′ ο Τσιάκος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4 και το τελικό 0-5 έγινε μετά από έξοχο συνδυασμό μεταξύ Παντελή Δημητρίου και Σέφη Πουρνάρα, με τον τελευταίο να χρήζεται σκόρερ. Εδώ να σημειώσουμε ότι τερματοφύλακας κατά συνθήκη αγωνίστηκε για τον Διγενή ο Προύσαλης.

Ατρόμητος Παλαμά – ΑΕ Καππαδοκικού
Χωρίς να έχει δεχτεί γκολ συνεχίζει ο Ατρόμητος Παλαμά, ο οποίος σημείωσε και την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, μετά τη «λευκή» ισοπαλία της πρεμιέρας. Ο Θανάσης Μαντέλας στο 17′ έκανε το 1-0 που ήταν κα ιτο σκορ του ημιχρόνου. Δύο γρήγορα γκολ στο 48′ και το 53′ των Λάμπρου Φακίτσα και Καραγιώργου ανέβασαν την τιμή του σκορ στο 3-0 και στο 86′ ο Αθ. Μαντέλας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το 4-0. Στο 64′ ο Καρατζόγλου εκτέλεσε πέναλτι με την μπάλα να περνάει άουτ για τους φιλοξενούμενους.

ΑΟΚ – Νέα Νίκη Καμινάδων
Ο ΑΟΚ έδειξε ουσιαστικό και σοβαρό πρόσωπο απέναντι στη στιβαρή Νέα Νίκη Καμινάδων και κατόρθωσε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο να φτάσει στην επικράτηση. Το 1-0 πέτυχε ο Λάμπρος Παρθένης στο 26′ με φοβερή εκτέλεση φάουλ και ο Μητσιώνης στο 58′ διαμόρφωσε το 2-0.

Ηρακλής Σοφάδων – ΑΕ Λεονταρίου
Ήταν μέχρι…να μπει η μπάλα στα δίχτυα για τον Ηρακλή, αφού μέχρι να σημειώσει το πρώτο γκολ είχε αρκετές ευκαιρίες για να το πετύχει νωρίτερα. Τελικά αυτό ήρθε στο 27′ με τον Κώστα Τσακίρη που έκανε το 1-0 του α’ μέρους. Στο β’ ημίχρονο, τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Λάμπρου Καλογεράκη «λύθηκαν» και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-0 έπειτα από γκολ του Τάζου Ζάγκου στο 54′, του νεαρού Ηλία Ζάγκου στο 61′ και του Άλκη Σάββα στο 73′.

ΑΟ Κρανέας – Παλαμαϊκή
Ο Δημήτρης Κανιούρας στο 18′ άνοιξε το δρόμο για την επικράτηση του ΑΟ Κρανέας κάνοντας το 1-0 του α’ μέρους. Στην επανάληψη, η Παλαμαϊκή κατάφερε στο 57′ να ισοφαρίσει με τον Ντίμι Τζέλλα, ενώ στο 74′ ο ίδιος παίχτης αποβλήθηκε. Τελικά, ο Μεσιακάρης στο 81′ διαμόρφωσε το 2-1 και χάρισε το 2×2 στο πρωτάθλημα για τους «Κόκκινους». Αξίζει να αναφέρουμε ότι η απουσία του Βαγγέλη Γκιουλέκα για τους φιλοξενούμενους έφερε κάτω από τα δοκάρια κατ’ανάγκη τον Ντίνο Μαγαλιό για την Παλαμαϊκή.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν Διάφ.