Α’ ΕΠΣΚ: Το ντέρμπι στο Μακρυχώρι, εντυπωσιακή η Μητρόπολη «γκέλα» για Μάρκο! (26η αγωνιστική)

Με νίκη του Απόλλωνα Μακρυχωρίου έληξε το ντέρμπι του Παλαμά, την ώρα που η Δόξα Μητρόπολης δε δυσκολευόταν να επικρατήσει με 4-0 του ΑΟ Αγναντερού, προερχόμενη από τη μεγάλη νίκη στο Μακρυχώρι.

Η Δόξα Μάρκου έμεινε στο 0-0 με τον ΑΟΚ και έτσι είδε την ΑΕ Λεονταρίου που έχει ένα ματς λιγότερο, να την πλησιάζει στο -3 κι ενώ έχει ένα ματς λιγότερο.

Ένα ακόμη βήμα απευθείας παραμονής έκανε ο Πάμισσος που πήρε ισοπαλία στη Μυρίνη, ενώ τις ελπίδες για τον ίδιο στόχο αναπτέρωσε η ΑΕ Καππαδοκικού με επικράτηση επί του Διγενή.

Τέλος, ο Ηρακλής Σοφάδων συνέχισε με σπασμένα φρένα, μένοντας για 9ο σερί ματς αήττητος!

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

A.E. Μουζακίου – Α.Ο. Φύλλου 3-1 (2-1 ημίχρονο)
ΑΟΚ – Δόξα Μάρκου 0-0
Ατρόμητoς Παλαμά – Απόλλων Mακρυχωρίου 0-2 (0-1 ημίχρονο)
Α.Ε. Καππαδοκικού – Διγενής Αρτεσιανού 1-0 (0-0 ημίχρονο)
Δόξα Μητρόπολης – Α.Ο. Αγναντερού 4-0 (1-0 ημίχρονο)
Ηρακλής Σοφάδων – Παλαμαϊκή 3-2 (3-0 ημίχρονο)
Α.Ο. Μυρίνης – Πάμισσος Καλογραιανών 2-2 (1-2 ημίχρονο)
Α.Ε. Λεoνταρίου – Σώκρατες 4-0 (1-0 ημίχρονο)

A.E. Μουζακίου – Α.Ο. Φύλλου
Νίκη για την ΑΕ Μουζακίου με 3-1 επί του ΑΟ Φύλλου. Οι γηπεδούχοι που ήθελαν πάση θυσία την νίκη κατάφεραν να επικρατήσουν του ΑΟΦ με 3-1. Για την ΑΕ Μουζακίου το σκορ άνοιξε στο 35’ ο Τ. Κανιούρας ενώ με τον Γώγο ο ΑΟΦ έκανε το 1-1 στο 36’. Ο Τ. Κανιούρας και πάλι με πέναλτι στο 44’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαυρομμάτης στο 81’.

ΑΟΚ – Δόξα Μάρκου
Ο ΑΟΚ «κράτησε» την πληθωρική επίθεση του Μάρκου στο μηδέν και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό που του δίνει το αβαντάζ για το +1 στα πλέι-αουτ.

Ατρόμητoς Παλαμά – Απόλλων Mακρυχωρίου
Ο Απόλλων Μακρυχωρίου με σκορ 0-2 ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Ατρόμητο. Μετά το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι στο 60’ με τον Κατσιγιάννη κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 75’ και πάλι ο Κατσιγιάννης.

Α.Ε. Καππαδοκικού – Διγενής Αρτεσιανού
Νίκη με 1-0 για την ΑΕ Καππαδοκικού επί του Διγενή. Τρίποντο για τους γηπεδούχους σε ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Πολύζο στο 87’ να καταφέρνει να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Δόξα Μητρόπολης – Α.Ο. Αγναντερού
Η Δόξα Μητρόπολης κατάφερε να επικρατήσει με 4-0 επί του Αγναντερού. Οι «Κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 10’ με τον Τσιρογιάννη για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Δόξα με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φτάσει άλλες τρεις φορές στο γκολ με τους Παπαλό στο 70’, Τσιρογιάννη στο 80’ και Παππά στο 85’.

Ηρακλής Σοφάδων – Παλαμαϊκή
Τρίποντο με 3-2 για τον Ηρακλή Σοφάδων επί της Παλαμαϊκής. Σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι η ομάδα των Σοφάδων κατάφερε να πάρει ακόμη ένα τρίποντο. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 13’ ο Μπαντής, ενώ στο 38’ με o Πάτρας και με δόση τύχης έγινε το 2-0, ενώ στο 40’ από τον Τσακίρη έγινε το 3-0. Στην επανάληψη, ο Παπαδημητρόπουλος στο 75′ και ο Καλογιάννης στο 82′ μείωσαν για την Παλαμαϊκή που όμως αντέδρασε αργά στο ματς.

Α.Ο. Μυρίνης – Πάμισσος Καλογραιανών
Ισοπαλία 2-2 στο Μυρίνη –Πάμισσος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τους Τσαπράζη και Οικονόμου για να μειώσει η Μυρίνη στο 42’ με εκτέλεση πέναλτι του Σιούρτου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν για ακόμη μια φορά δίχτυα στο 74’ με τον Κώστα Κόκκαλη για το τελικό 2-2.

Α.Ε. Λεoνταρίου – Σώκρατες
Άνετη νίκη με 4-0 για το Λεοντάρι επί του Σώκρατες. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 30’ με τον Μαρ. Σαϊνη, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Γκουγκούδης στο 51’ έκανε το 2-0 ενώ ο Τσικρίκης στο 71’ το 3-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 77’ ο Μανθ. Σαΐνης.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.