Α’ ΕΠΣΚ: Σούπερ διπλά για Ατρόμητο, Δόξα, «αέρας» Ηρακλής Σοφάδων, Σώκρατες (14η αγωνιστική)

Με τον Ατρόμητο Παλαμά και τη Δόξα Μητρόπολης να θριαμβεύουν στα ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, έπεσε η αυλαία για το 2018 στην Α’ ΕΠΣΚ.

Ο Ηρακλής Σοφάδων παρέμεινε στην κορυφή πετυχαίνοντας νίκη με ευρύ σκορ κόντρα στον ΑΟ Αγναντερού, ενώ ο Σώκρατες συνέχισε αήττητος για 12ο σερί ματς, περνώντας εντυπωσιακά από το Αρτεσιανό.

Στα άλλα ματς, Αστέρας και ΑΟ Κρανέας νίκησαν ΑΕ Λεονταρίου και ΑΕ Καππαδοκικού αντίστοιχα, διατηρώντας την επαφή τους με την τετράδα, ενώ η Παλαμαϊκή έκανε σεφτέ στις επιτυχίες, «λυγίζοντας» τον ΑΟ Μυρίνης.

Τέλος, διπλό-χρυσάφι πέτυχε ο Πάμισσος στις Καμινάδες, βγαίνοντας από τη ζώνη των πλέι-άουτ.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Διγενής Αρτεσιανού – Σώκρατες 1-6 (0-3 ημίχρονο)
Ταυρωπός – Δόξα Μητρόπολης 1-4 (1-2 ημίχρονο)
ΑΟ Καρδίτσα – Ατρόμητoς Παλαμά 1-2 (0-1 ημίχρονο)
Ηρακλής Σοφάδων – ΑΟ Αγναντερού 3-0 (1-0 ημίχρονο)
ΑΟ Κρανέας – ΑΕ Καππαδοκικού 3-0 (1-0 ημίχρονο)
Παλαμαϊκή – ΑΟ Μυρίνης 1-0 (1-0 ημίχρονο)
ΑΕ Λεoνταρίου – Αστέρας 1-5 (0-2 ημίχρονο)
Νέα Νίκη Καμινάδων – Πάμισσος Καλογραιανών 0-1 (0-0 ημίχρονο)

Παλαμαϊκή – ΑΟ Μυρίνης
Το 2018 δεν έφυγε χωρίς νίκη για την Παλαμαϊκή που «λύγισε» τον ΑΟ Μυρίνης και τερμάτισε το αήττητό της. Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 44′ ο Νταντάς, ανεβάζοντας 14η την ομάδα του Παλαμά.

Ταυρωπός – Δόξα Μητρόπολης
Εντυπωσιακό το πέρασμα της Δόξας Μητρόπολης από τον Άγιο Νικόλαο που παρέμεινε στο -3 από την κορυφή. Στο 28′ ο Νίκος Θ. Παπαδημητρίου έκανε το 0-1, με τον Ταυρωπό, όμως να αντιδρά στο 31′ με σου του Τσιαλή έξω από την περιοχή! Στο 43′ ο Μπουντούρης έβαλε μπροστά ξανά τους Κιτρινόμαυρους με ένα έξοχο τέρμα σε σουτ. μέσα από την περιοχή για το 1-2 του ημιχρόνου. Στο β’ μέρος η ομάδα του Θωμά Ριζογιάννη εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία της και με τον Αναγνωστόπουλο έκανε στο 67′ το 1-3 μετά από λάθος του Οικονόμου. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 89′ ο Μπουντούρης, σε ένα ματς πάντως που είχε ήδη πάρει το δρόμο του.

Διγενής Αρτεσιανού – Σώκρατες
Μια ντουζίνα αγώνων αήττητος ο Σώκρατες που πέρασε σαν «σίφουνας» από το Αρτεσιανό. Ήδη το σκορ στο ημίχρονο ήταν 0-3 χάρη σε δύο γκολ του Στέλιου Παπαευαγγέλου και ένα του Τσέλιου ενδιάμεσα. Στο β’ ημίχρονο ο Βαλάντης Αργυρόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4, ο Στέλιος Παπαευαγγέλου με άλλα δύο τέρματα έφτασε στο καρέ και ο Διγενής μείωσε με τον Κυριτσόπουλο για το γκολ της τιμής σε 1-6.

ΑΟ Κρανέας – ΑΕ Καππαδοκικού
Ο ΑΟ Κρανέας παρέμεινε σε απόσταση νίκης από την τετράδα επικρατώντας με 3-0 της ΑΕ Καππαδοκικού. Στο 31′ ο Σεραφείμ Κοτρώτσιος άνοιξε το σκορ, ενώ στο 64′ ο Δήμος Μεσιακάρης «ζευγάρωσε» τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 74′ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Βάιος Κανιούρας από κάθετη πάσα-ασίστ του Τάσου Κανιούρα. Οι «Κόκκινοι» είχαν σημαντικές ευκαιρίες στη συνέχεια με τους Τάσο και Δημήτρη Κανιούρα για μεγαλυτερο σκορ όμως αρκέστηκαν στο 3-0.

ΑΟ Καρδίτσα – Ατρόμητoς Παλαμά
Μεγάλη νίκη για τον Ατρόμητο Παλαμά που πέρασε από το Νοσοκομείο και τερμάτισε το σερί έξι αγώνων δίχως ήττα του ΑΟΚ για να τον προσπεράσει, επίσης, στη βαθμολογία. Ο Θανάσης Μαντέλας στο 27′ έκανε το 0-1, με τον Γιώργο Αλεξίου να ισοφαρίζει στο 62′ σε 1-1. Στο 86′ ο Μαντέλας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον Ατρόμητο στην 3η θέση, στην ισοβαθμία με τη Δόξα και στο -3 από τον Ηρακλή Σοφάδων. Ο ΑΟΚ είχε μία καλή ευκαιρία στο 18′ με τον Τζερτζελά που απέκρουσε ο Τσιγγενές.

Νέα Νίκη Καμινάδων – Πάμισσος Καλογραιανών
Ο Πάμισσος με σκόρερ τον Τσαπράζη στο 68′ μετά από ασίστ του Οικονόμου πήρε μεγάλη νίκη στις Καμινάδες και βγήκε από τα πλέι-άουτ.

ΑΕ Λεoνταρίου – Αστέρας
Διπλό που τον διατήρησε σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα πέτυχε ο Αστέρας στο Λεοντάρι. Το 0-2 του ημιχρόνου διαμόρφωσαν οι Θεολόγης (18′) και Γιαγιάκος (32′) με σουτ μέσα από την περιοχή από ασίστ των Γεωργίου και Πουρνάρα αντίστοιχα, ενώ στην επανάληψη, ο Τσιάκος από θέση τετ-α-τετ στο 50′ και με σουτ από ασίστ του Σπυρόπουλου στο 66′ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Η ΑΕΛ μείωσε στο 80′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λόζου που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Κουτσώνη, ενώ το τελικό 1-5 διαμόρφωσε ο Κώστας Ζάγκος στο 86′.

Ηρακλής Σοφάδων – ΑΟ Αγναντερού
Η κορυφή παρέμεινε και στο φινάλε του 2018 στον Ηρακλή, ο οποίος συνέχισε με 7×7 και τέρματα, πλέον 22-0 (!) εντός έδρας. Στο 40′ ο Τάσος Δανιήλ έκανε το 1-0 και ο Τάσος Ζάγκος στο 66′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Τάσος Ζάγκος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 78′.