Α’ ΕΠΣΚ: Πρώτη «ροπαλιά» για Ηρακλή Σοφάδων, «άσφαιρη μοιρασιά» στο Βιολογικό!

Με νίκη του Ηρακλή  Σοφάδων στα Καλογριανά επί του Πάμισσου και ισοπαλία στο Σώκρατες – Ατρόμητος Παλαμά έπεσε σήμερα (23/9) η αυλαία της πρεμιέρας στην Α’ ΕΠΣΚ 2018-19.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Σώκρατες – Ατρόμητος Παλαμά
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Πάμισσος Καλογραιανών – Ηρακλής Σοφάδων

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου

ΑΟ Αγναντερού – Δόξα Μητρόπολης 0-0
ΑΕ Καππαδοκικού – Διγενής Αρτεσιανού 4-3 (2-2 ημίχρονο)
ΑΟ Μυρίνης – Ταυρωπός 2-3 (2-1 ημίχρονο)
Αστέρας – ΑΟΚ 2-1 (1-1 ημίχρονο)
Νέα Νίκη Καμινάδων – ΑΟ Κρανέας 1-5 (1-3 ημίχρονο)
Παλαμαϊκή – ΑΕ Λεονταρίου 1-2 (1-0 ημίχρονο)

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των χθεσινών (22/9) αγώνων

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου

Πάμισσος Καλογραιανών – Ηρακλής Σοφάδων 0-3 (0-2 ημίχρονο)
Σώκρατες – Ατρόμητος Παλαμά 0-0

Πάμισσος Καλογραιανών – Ηρακλής Σοφάδων
Ο Ηρακλής Σοφάδων συνδύασε με νίκη το ντεμπούτο του στο φετινό πρωτάθλημα, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί στο συγκεκριμένο ματς. Ωστόσο, ο Πάμισσος, κράτησε καλά έως ότου η παράβαση πέναλτι που υποδείχτηκε στο 20′ στον Ν. Νταλούμη σε ανατροπή του Τσακίρη, «ξεκλειδώσει» την άμυνά του, με τον Τάσο Ζάγκο να εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 0-1 στο 21′.

Στο 25′ ήρθε και το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων, όταν ο Ηλίας Ζάγκος από τα αριστερά εκτέλεσε το φάουλ, ο Τάσος Ζάγκος με «καρφωτή» κεφαλιά έστειλε την μπάλα αρχικά να προσκρούσει στο έδαφος και έπειτα στο οριζόντιο δοκάρι, για να καταλήξει έξω από τον περιοχή στον Τάσο Δανιήλ που με «κεραυνό» την έστειλε στα δίχτυα των γηπεδούχων για  το 0-2.

Νωρίτερα, στο α’ μέρος ο Τσακίρης είχε προσπάθεια στο δεξί κάθετο δοκάρι σε διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο αλλοιώθηκε όσο χρειαζόταν από τον Παπαλίτσα. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Άλκης Σάββας στο 68′.

Σώκρατες – Ατρόμητος Παλαμά
Το 0-0 έδωσε από έναν βαθμό σε κάθε ομάδα αλλά αδικεί τη συνολική εικόνα των δύο «μονομάχων» στο ματς. Ο Σώκρατες μπήκε δυνατά στο α’ μέρος και μάλιστα είδε δύο προσπάθειές του να καταλήγουν στο δοκάρι. Η πρώτη στο 20′ σε σουτ του Παπαλού και η δεύτερη στο 24′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άκη Τσέλιου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έχασαν τον  Μάκη Μπάλλα στο 53′ που αποχώρησε με τραυματισμό στο γόνατο, ενώ όσο περνούσε η ώρα ο Ατρόμητος ισορρόπησε, κερδίζοντας χώρους και απειλώντας εκείνος για το γκολ που όπως κυλούσε το ματς θα οδηγούσε την ομάδα που θα το πετύχαινε στη νίκη. Στο 82′ ο Αλέξανδρος Κόκκινος είδε την προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι για την ομάδα του Παλαμά, με το 0-0 να μην αλλάζει έως το τελικό σφύριγμα.