Α’ ΕΠΣΚ: Πρεμιέρα με νίκη στο ντέρμπι ο Αστέρας, μοιρασιά στο Αγναντερό!

Με έξι από τα οκτώ συνολικά ματς άνοιξε σήμερα (22/9) η αυλαία του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής, εκεί που τα βλέμματα στράφηκαν στα ντέρμπι στο Αγναντερό και τη Φαναρίου.

Στο ντέρμπι της πόλης που φιλοξενήθηκε στην πρεμιέρα, ο Αστέρας κατάφερε με γκολ τρία λεπτά πριν το φινάλε να επικρατήσει με 2-1 του ΑΟ Καρδίτσα, ενώ στο Αγναντερό, ο τοπικός ΑΟΑ με τη Δόξα Μητρόπολης δε…χάλασαν  την παράδοση και αναδείχτηκαν για τρίτη  διαδοχική χρονιά ισόπαλοι στην ίδια έδρα.

Μεγάλα διπλά με ανατροπή σημείωσαν ο Ταυρωπός στη Μυρίνη και η ΑΕ Λεονταρίου στην Παλαμαϊκή, ενώ ματς ανατροπών ήταν και αυτό στο Καππαδοκικό, όπου η γηπεδούχος ΑΕΚ «λύγισε» σε συναρπαστικό ματς τον Διγενή.

Τέλος, εντυπωσιακό ήταν το πέραμα του ΑΟ Κρανέας από τις Καμινάδες σε μία  ερυθρόλευκη «μονομαχία» νεοφώτιστων.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το  Αστέρας Καρδίτσας – ΑΟ Καρδίτσα
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το  Νέα Νίκη Καμινάδων – ΑΟ Κρανέας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το  ΑΟ Μυρίνης – Ταυρωπός

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου

ΑΟ Αγναντερού – Δόξα Μητρόπολης 0-0
ΑΕ Καππαδοκικού – Διγενής Αρτεσιανού 4-3 (2-2 ημίχρονο)
ΑΟ Μυρίνης – Ταυρωπός 2-3 (2-1 ημίχρονο)
Αστέρας – ΑΟΚ 2-1 (1-1 ημίχρονο)
Νέα Νίκη Καμινάδων – ΑΟ Κρανέας 1-5 (1-3 ημίχρονο)
Παλαμαϊκή – ΑΕ Λεονταρίου 1-2 (1-0 ημίχρονο)

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου

Πάμισσος Καλογραιανών – Ηρακλής Σοφάδων
Σώκρατες – Ατρόμητος Παλαμά

Αστέρας – ΑΟΚ
Ντέρμπι με τα όλα του στη  Φαναρίου, όπου ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε μόλις στο 7′ με φανταστικό γκολ του Γιάννη Οικονόμου από τα πλάγια να κάνει το 1-0. Η αντίδραση του ΑΟΚ ήταν άμεση και στο 16′ ο Τζερτζελάς ισοφάρισε, για να ακολουθήσει παιχνίδι κέντρου και μεγαλύτερη έμφαση στις άμυνες εκατέρωθεν. Τελικά, ο Ντόβας στο 87′ χάρισε το τρίποντο στους γηπεδούχους για το τελικό 2-1.

ΑΟ Μυρίνης – Ταυρωπός
Ανοιχτό ματς με μεγάλη νίκη-ανατροπή του Ταυρωπού που βρέθηκε να χάνει με 2-0 και τελικά έφυγε νικητής από τη Μυρίνη με 2-3! Ο Σιούρτος στο 4′ έκανε το σκορ 1-0 για τους γηπεδούχους και στο 9′ ο Ζαμάνης «ζευγάρωσε» τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 28′ ο Μαυροδήμος με κοντινό σουτ κατάφερε να μειώσει για το 2-1 του ημιχρόνου, ξαναβάζοντας στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη ο ρυθμός παρέμεινε έντονος και στο 62′ ο Ταυρωπός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιλίκα να ισοφαρίσει, ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Σαΐνης είδε το ευθύβολο σουτ του να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Τσιάρα. Στο 77′ ο Τσιλίκας…εξιλεώθηκε, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και ο Μαυροδήμος ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της πρεμιέρας για τους «Πορτοκαλί» στο 83′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΑΟ Αγναντερού – Δόξα Μητρόπολης
Ματς που το 0-0 ξεγελά, καθώς υπήρξαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ, αλλά η ισοπαλία έμοιαζε το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Ο ΑΟ Αγναντερού είχε δύο πολύ καλές στιγμές με τον Παπαευθυμίου στο 1ο ημίχρονο να ανοίξει το σκορ χωρίς επιτυχία, ενώ στις αρχές της επανάληψης η Δόξα είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπουντούρη. Ακολούθησαν άλλα δύο μακρινά σουτ του Μπουτούρη χωρίς ευτυχή κατάληξη για τη Δόξα και μία κεφαλιά του Χαντζή που βρήκε τον Λαβαζάνη σε ετοιμότητα. Ο Κεχαγιάς απείλησε στην επανάληψη για τον ΑΟΑ, ενώ στο 90′ ο Γκαρνάρας με κεφαλιά είδε τον  Τ. Τσιαντούλα να αποκρούει σωτήρια και να κρατάει το 0-0.

Νέα Νίκη Καμινάδων – ΑΟ Κρανέας
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τα 35 πρώτα λεπτά και φαινόταν έως ότου ο  Τάσος Κανιούρας σκοράρει δύο γκολ σε τρία λεπτά (συνολικά τελείωσε το ματς με χατ-τρικ) για να απλοποιήσει το παιχνίδι των φιλοξενούμενων και να το μετατρέψει σε άνετη νίκη. Στο 8′ ο ΑΟ Κρανέας προηγήθηκε με τον Δημήτρη Κανιούρα, ενώ στο 12′ ο Αρχοντής εξουδετέρωσε σουτ σε τετ-α-τετ του Βενέτη. Η συνέχεια έφερε την ισοφάριση στο 19′ για τη Νέα Νίκη με σκόρερ τον Παπαθεοχάρη.

Στο 37′ ο Κανιούρας μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Β. Κανιούρας και στο 40′ με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του για το 1-3 του ημιχρόνου. Στο β’ μέρος, ήταν η σειρά του Βάιου Κανιούρα να χριστεί σκόρερ κάνοντας το 1-4, με το τελικό 1-5 να διαμορφώνεται στο 73′ από τον Τάσο Κανιούρα.

Παλαμαϊκή – ΑΕ Λεονταρίου
Με σπουδαίο διπλό ανατροπής συνδύασε την πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ΑΕ Λεονταρίου. Η Παλαμαϊκή προηγήθηκε στο 31′ με τον Βασίλη Πατσιαλή, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη, o Παναγιώτης Σαλαγιάννης στο 63′ έφερε το ματς στα ίσα και στο 80′ ο Αλέξανδρος Γκουγκούδης ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ΑΕΛ!

ΑΕ Καππαδοκικού – Διγενής Αρτεσιανού
Σκορ και θέαμα στο Καππαδοκικό, όπου η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με 4-3! Μόλις στο 3′  Καρατζόγλου με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ αλλά γρήγορα το προβάδισμα άλλαξε χέρια, καθώς ο Διγενής με τέρμα του Δάκη Κωστόπουλου στο 6′ και του νεαρού Δημήτρη Παπακώστα στο 18′ έκανε το σκορ 1-2. Στο 22′ ο Καρατζόγλου ξανά από την άσπρη βούλα έφερε το ματς στα ίσα για το 2-2. Το ημίχρονο έληξε με τον Παναγιώτη Αδάμο να έχει εκτέλεση πέναλτι στο δοκάρι στο 36′ για τους φιλοξενούμενους. Με την έναρξη της επανάληψης, ο Νίκος Κουτλόγλου στο 47′ έβαλε μπροστά την ομάδα του Βαγγέλη Σαλταγιάννη και στο 69′ ο Γιώργος Αλεξίου έφερε το ματς στα ίσια για τον Διγενή για το 3-3. Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Τουγουντζόγλου στο 87′ για την ΑΕΚ που πήρε το πολύτιμο τρίποντο στην πρεμιέρα.