Α’ ΕΠΣΚ, πλέι-οφ: Πέρασαν από Μάρκο και Παλαμά, Μακρυχώρι, Μητρόπολη! (4η αγωνιστική)

Μία από…τα ίδια είχαμε στην 4η αγωνιστική των πλέι-οφ της Α’ ΕΠΣΚ, καθώς οι ομάδες που κατάφεραν να επικρατήσουν το Σάββατο, επανέλαβαν τις επιτυχίες τους και σήμερα (15/5) με εκτός έδρας νίκες αυτή τη φορά.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των πλέι-άουτ
Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα σκόρερ των πλέι-οφ

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ατρόμητος Παλαμά – Δόξα Μητρόπολης
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Δόξα Μάρκου – Απόλλων Μακρυχωρίου

Έτσι ο Απόλλων Μακρυχωρίου κέρδισε για δεύτερη φορά τη Δόξα Μάρκου με σκορ 1-2, ενώ η Μητρόπολη «πέρασε» από τον Παλαμά με νίκη κόντρα στον Ατρόμητο με 1-3.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Ατρόμητος Παλαμά – Δόξα Μητρόπολης 1-2 (0-1 ημίχρονο)
Δόξα Μάρκου – Απόλλων Μακρυχωρίου 1-3 (0-1 ημίχρονο)

Τα ρεπορτάζ  των αγώνων:

Ατρόμητος Παλαμά – Δόξα Μητρόπολης
Καλύτερα μπήκε στο ματς η Δόξα Μητρόπολης που κινήθηκε πιο απειλητικά προς την εστία του Τρούκη. Πριν οι Κιτρινόμαυροι φτάσουν στο 0-1, είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ, σε σουτ του Τσιρογιάννη στο 13′ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Τρούκη, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ και ακόμη ένα του Μπάλλα στο 24′ που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Για να φτάσουμε στο 27′ όπου ο Τσιρογιάννης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε γέμισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Κωνσταντινίδη και τον Γούτσιο να μπερδεύονται, χωρίς να απομακρύνουν την μπάλα, τον Βασίλη Γραββάνη να παρεμβάλλεται και τελικά να έχουμε ανατροπή για να καταλογιστεί πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιρογιάννης που άνοιξε το σκορ για το 0-1. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, προσπαθώντας από τα πλάγια να απειλήσει με σέντρες από στημένες μπάλες και μη. Έτσι στο 36′ σημειώθηκε η καλύτερή του στιγμή στον αγώνα όταν ο Αλεξόπουλος έκανε τη διαγώνια μπαλιά  για τον Παπαδημητρίου που βγήκε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων αλλά στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Τσιαντούλα, με το 0-1 να παραμένει έως τη λήξη του πρώτου 45λεπτου.

Η επανάληψη άρχισε με γκολ, καθώς ο Ατρόμητος στο 52′ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Μερεντίτης από τα αριστερά εκτέλεσε φάουλ και ο Δανιήλ ανενόχλητος από πολύ κοντά με προβολή «έγραψε» το 1-1.

Η εξέλιξη αυτή φάνηκε να είναι προσωρινή καθώς η ομάδα του Παναγιώτη Γραββάνη πήρε άμεσα τα ηνία του αγώνα και έκλεισε τους «Πράσινους» στα καρέ τους, με το 1-2 να σημειώνεται στο 64′ όταν ο Κώστας Ρόβας από τα δεξιά επιχείρησε σέντρα με τροχιά προς το τέρμα, η μπάλα αναπήδησε, πέρασε από πολλά πόδια και κατέληξε αρχικά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αν. Τσιαντούλα που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στη θέση του Τρούκη και έπειτα στα δίχτυα για το 1-2.

Ατρόμητος Παλαμά (Λ. Καλογεράκης): Τρούκης (62′ Αν. Τσιαντούλας), Γούτσιος, Πάτρας, Κωνσταντινίδης, Καραγκούνης, Αλεξόπουλος, Διδάγγελος, Παπαδημητρίου, Ζάγκος, Δανιήλ, Μερεντίτης.

Δόξα Μητρόπολης (Π. Γραββάνης): Θ. Τσιαντούλας, Τσέλιος, Βαγγελάκος, Κ. Ρόβας, Θ. Παππάς, Β. Γραββάνης, Τσιρογιάννης, Μπάλλας, Μπουντούρης, Φακίτσας (68′ Ζάρρας), Παπαλός.

Δόξα Μάρκου – Απόλλων Μακρυχωρίου
25 λεπτά χρειάστηκε ο Απόλλων Μακρυχωρίου να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των γηπεδούχων που έως εκείνο το σημείο κρατούσαν αντίσταση στους πρωτοπόρους. Με υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας και με τον Αποστόλη Τεντολούρη για άλλη μία φορά «κινητήριο μοχλό», οι Κυανόλευκοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν απείλησαν αλλά δεν απειλήθηκαν κιόλας έως ότου γίνει το 0-1. Σε κόρνερ του Απ. Τεντολούρη από τα δεξιά και εναλλαγή της μπάλας με τον Σ. Κόκκινο, ο μεσοεπιθετικός του Απόλλωνα σέντραρε «συστημένα» για το κεφάλι του Τζιλού, ο οποίος στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος νίκησε τον Κ. Κολοβό για το 0-1.

Ακολούθησε παιχνίδι κέντρου με την ομάδα του Μακρυχωρίου να ελέγχει το ρυθμό και να διαχειρίζεται το υπέρ της σκορ έχοντας περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της.

Στο β’ ημίχρονο παρακολουθήσαμε καλύτερο παιχνίδι και επίσκεψη με μεγαλύτερες αξιώσεις μπροστά στα καρέ των δύο ομάδων.

Ο Απόλλων είχε διάθεση να «καθαρίσει» το ματς και μάλιστα στο 53′ έφτασε στο 0-2, όταν ο Απ. Τεντολούρης τροφοδότησε στην καρδιά της άμυνας της Δόξας  Μάρκου τον Κόκκινο, ο οποίος νικήθηκε εξ’επαφής στο πλασέ που επιχείρησε από τον Κολοβό αλλά στην επαναφορά ο ίδιος παίχτης σημείωσε το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων.

Στα επόμενα δέκα λεπτά η Δόξα, που είδε τον Καρτσάνα να αντικαθίσταται αναγκαστικά λόγω τραυματισμού πριν το δεύτερο γκολ που δέχτηκε, προσπάθησε να βγει μπροστά, είχε ένα καλό σουτ στο 55′ με τον Μαντέλα που επέστρεψε μετά από τιμωρία, το οποίο εξουδετέρωσε ο Τριανταφύλλου και τελικά έφτασε στο γκολ με τον ίδιο παίχτη να εκτελεί φάουλ-βολίδα και να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνιά της εστίας του Απόλλωνα για το 1-2.

Δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Απόλλων είχε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει σε τρίτο γκολ, όταν ο Αποστόλης Τεντολούρης από τα αριστερά σέντραρε, ο Φουντούνας στο δεύτερο δοκάρι έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά ο Κολοβός απέκρουσε εξ’επαφής με το πόδι, αποσοβώντας βέβαιη παραβίαση.

Το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν με αλλεπάλληλα κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ στο 67′ ο Μαντέλας με χαμηλό δυνατό σουτ υποχρέωσε τον Τριανταφύλλου στην αριστερή του γωνία να απομακρύνει τον κίνδυνο. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Βαγγέλη Μπαντή να δοκιμάσει το πόδι του με ένα διαγώνιο σουτ από τα δεξιά που ο Τριανταφύλλου μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Νωρίτερα, ο Απ. Τεντολούρης με σουτ έξω από την περιοχή με εξωτερικό φάλτσο έστειλε την μπάλα «ξυστά» από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κολοβού.

Τελικά, αυτός που κατάφερε να πετύχει το τέταρτο γκολ της συνάντησης, ήταν ο Απόλλων Μακρυχωρίου με τον νεοεισελθόντα Τσιάκο, ο οποίος στο 79′ έγινε δέκτης της μπάλας από κάθετη ασίστ του Κόκκινου, μπήκε στην περιοχή, κέρδισε την κόντρα και σούταρε δυνατά για να νικήσει τον Κολοβό, κάνοντας το τελικό 1-3.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι προπονητές των δύο ομάδων, Βάιος Ρουσούλης και Βάιος Καραγιάνννης παρακολούθησαν το ματς από την εξέδρα λόγω ποινής αποκλεισμού από τους πάγκους.

Δόξα Μάρκου (Β. Ρουσούλης): Κ. Κολοβός, Κ. Ξέρρας (57′ Κανέλης), Αρ. Κατσάρας, Καρτσάνας (50′ λ.τ. Πιπιρίγκας), Αγ. Νταβατζίκος, Καλλιώρας, Τσακίρης, Σ. Μπαντής, Ευ. Μπαντής, Σακελλαρίου, Μαντέλας.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Β. Καραγιάννης): Τριανταφύλλου, Κουλοκτσής, Δ. Τεντολούρης (85′ Αναγνωστόπουλος), Τζιλός, Ισούφης, Κοντοβάς, Αλ. Κρανιώτης, Κατσιγιάννης (83′ Κ. Κρανιώτης), Απ. Τεντολούρης (88′ Φ. Αργυρόπουλος, Σ. Κόκκινος, Φουντούνας (66′ Τσιάκος).

Απόλλων Μακρυχωρίου 14 (10-3)
Δόξα Μητρόπολης 12 (8-2)
Ατρόμητος Παλαμά 2 (4-10)
Δόξα Μάρκου 1 (5-12)

Η 5η και προτελευταία αγωνιστική (19/5, 17:00)