Α’ ΕΠΣΚ, πλέι-οφ: Μοιρασιά στη Μητρόπολη, γλίτωσε την ήττα στο φινάλε ο Ατρόμητος! (1η αγωνιστική)

Αναλλοίωτη έμεινε η βαθμολογία των πλέι-οφ της Α’ Ερασιτεχνικής μετά την 1η αγωνιστική.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των πλέι-άουτ
Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ στα πλέι-οφ

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ατρόμητος Παλαμά – Δόξα Μάρκου
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Δόξα Μητρόπολης Απόλλων Μακρυχωρίου

Στη Μητρόπολη, Δόξα και Απόλλων έμειναν στο 1-1, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων, ενώ την ευκαιρία για να μπουν γερά στο κόλπο της ανόδου έχασαν Ατρόμητος Παλαμά και Δόξα Μάρκου, οι οποίοι με συναρπαστικό τρόπο αναδείχτηκαν ισόπαλες 3-3!

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Ατρόμητος Παλαμά – Δόξα Μάρκου 3-3 (0-2 ημίχρονο)
Δόξα Μητρόπολης – Απόλλων Μακρυχωρίου 1-1 (1-0 ημίχρονο)

Ατρόμητος Παλαμά – Δόξα Μάρκου
Απίστευτο παιχνίδι στον Παλαμά, όπου η Δόξα Μάρκου έφτασε κοντά σε ένα μεγάλο «διπλό» που θα την έφερε στη 2η θέση και στο -2 από το Μακρυχώρι αλλά και πιο πάνω από τον Ατρόμητο. Οι Μαυραετοί προηγήθηκαν με 0-2 και 1-3, αλλά η καρδιά του Ατρόμητου μίλησε στο φινάλε για το ισόπαλο 3-3 που διατηρεί τους «Πράσινους» στη μία νίκη διαφορά από την κορυφή.

Η ομάδα του Βάιου Ρουσούλη προηγήθηκε με τον Βαγγέλη Μπαντή στο 8′ και δείχνοντας πιο «φρέσκια» στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να κάνει στο 43′ δύο τα τέρματά της με τον Θανάση Μαντέλα πηγαίνοντας με αξιόλογο προβάδισμα στα αποδυτήρια για το 1ο ημίχρονο. Ωστόσο, μόλις στο 4′ κι ενώ το σκορ ήταν 0-0, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Αλεξόπουλου από τον Ξέρρα χωρίς να υπάρχει υπόδειξη για παράβαση.

Ο Ατρόμητος ξαναμπήκε στο ματς στο 62′ με κεφαλιά του Κωνσταντινίδη από εκτέλεση φάουλ του Αλεξόπουλου. Εκεί που οι «Πράσινοι» πίεζαν για την ισοφάριση, η Δόξα ήταν αυτή που με υποδειγματική αντεπίθεση έφτασε στο 1-3 στο 73′ μετά από σέντρα του Μπαντή από τα δεξιά και κεφαλιά του Μαντέλα που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα «στροφές» ο Ατρόμητος έφτασε στην ισοφάριση με…μπασκετική ευστοχία, αφού τα σουτ που επιχείρησε έφεραν το τελικό 3-3.

Στο 81′ ο Κακαΐτσας εκτέλεσε ευθύβολα φάουλ ακριβώς από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, το οποίο κέρδισε ο Ζάγκος νικώντας τον Κολοβό για το 2-3 και ο ίδιος παίχτης στο 84′ κατάφερε με σουτ να φέρει το ματς στα ίδια.

Στα επόμενα λεπτά οι «Πράσινοι» του Λάμπρου Καλογεράκη είχαν ένα σουτ που κόντραρε και πέρασε κόρνερ από τον Τάσο Ζάγκο και κάποιες ακόμη τελικές προσπάθειες που μπλόκαρε με ασφάλεια ο Κολοβός για να παραμείνει έτσι το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Στο 83′ ο Βάιος Ρουσούλης αποβλήθηκε από τον πάγκο των φιλοξενούμενων για διαμαρτυρία, ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι άτυχος στάθηκε ο Άλκης Σάββας, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο μισάρωρο του αγώνα με κάταγμα στο χέρι και αντικαταστάθηκε από τον Διδάγγελο.

Ατρόμητος Παλαμά (Λ. Καλογεράκης): Τ. Τσιαντούλας, Πάτρας, Κωνσταντινίδης, Μερεντίτης (76′ Παπαδημητρίου), Καραγκούνης, Γούτσιος, Δανιήλ, Αλ. Σάββας (28′ λ.τ. Διδάγγελος), Αλεξόπουλος, Ζάγκος, Κακαΐτσας.

Δόξα Μάρκου (Β. Ρουσούλης): Κολοβός, Αρ. Κατσάρας (λ.τ. 66′ Κανέλλης), Ξέρρας (60′ Θ. Κατσάρας), Αγ. Νταβατζίκος, Καρτσάνας, Καλλιώρας, Τσακίρης, Σ. Μπαντής, Σακελλαρίου, Ευ. Μπαντής (76′ Πιπιρίγκας), Μαντέλας.

Δόξα Μητρόπολης – Απόλλων Μακρυχωρίου
Δυναμικό παιχνίδι στη Μητρόπολη ανάμεσα σε δύο ομάδες που έδειχναν στο πρώτο ημίχρονο να μην επιθυμούν το ρίσκο και να βγαίνουν μπροστά αρκετά προσεκτικά, έχοντας το νου τους στις γραμμές και στο να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους. Αν και η Δόξα μπήκε με διάθεση να έχει την κυκλοφορία της μπάλας πράγμα που κατάφερε στα πρώτα 30 λεπτά, ο Απόλλων ήταν αυτός που έκανε τις πρώτες τελικές προσπάθειες με δύο σουτ του Κόκκινου στο  13′ και το 21′ που πέρασαν άουτ. Η Δόξα απείλησε με στημένες μπάλες και  στο 33′ από φάουλ του Κώστα Ρόβα, ο Θ. Παππάς μόνος στο δεύτερο δοκάρι «έπιασε» αέρα. Πάντως, ο ίδιος παίχτης ήταν που στο 40′ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Κιτρινόμαυρους μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουντούρη για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο, η Δόξα μπήκε «αγγίζοντας» το 2-0 με εκτέλεση φάουλ του Μπουντούρη που πέρασε «ξυστά» από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τριανταφύλλου. Τελικά ο Απόλλων ήταν αυτός που έφτασε στην ισοφάριση στο 53′ όταν ο Αποστόλης Τεντολούρης εκτέλεσε φάουλ από το ίδιο σημείο που μπήκε και το γκολ των γηπεδούχων, ο νεοεισελθών Φουντούνας πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει και στο κεφάλι του Τσέλιου και να καταλήγει με αυτογκόλ στη δεξιά γωνία του Τσιαντούλα για το 1-1.

Όσο το ματς κυλούσε, τόσο γινόταν πιο σκληρό, με τις κίτρινες κάρτες να διαδέχοντα η μία την άλλη. Στο 81′ η Δόξα ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ισούφη σε σουτ του Παππά μέσα στην περιοχή, ενώ λίγο νωρίτερα ο Κώστας Ρόβας σούταρε κατά μέτωπον έξω από την περιοχή, με τον Κοντοβά να του βάζει την κόντρα και την μπάλα να περνάει κόρνερ, δίπλα από το δοκάρι του Τριανταφύλλου. Στο 84′ ο Απ. Τεντολούρης σέντραρε, ο Κατσιγιάννης στο δεύτερο δοκάρι έκανε με τη μία την μπαλιά-βόλεϊ στον Κρανιώτη που με το στήθος την έστειλε στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 89′ η Δόξα παραλίγο να φτάσει στο νικητήριο τέρμα, όταν ο Μπουντούρης εκτέλεσε φάουλ  από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κουλοκτσή για να φτάσει στο δεύτερο δοκάρι στον νεοεισελθόντα Β. Γραββάνη που εξ’επαφής με δική του κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον πολύ καλό σήμερα Τριανταφύλλου.

Στο 91′ ο Τζιλός αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για ανατροπή στον Τσιρογιάννη.

Δόξα Μητρόπολης (Π. Γραββάνης): Θ. Τσιαντούλας, Φακίτσας (66′ Β. Γραββάνης), Μυργιώτης, Ζάρρας (52′ Μπάλλας), Παππάς, Τσέλιος, Τσιρογιάννης, Βαγγελάκος, Παπαλός, Κ. Ρόβας, Μπουντούρης.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Β. Καραγιάννης): Τριανταφύλλου, Τζιλός, Τσιάκος, Κουλοκτσής, Κοντοβάς, Αλ. Κρανιώτης, Δ. Τεντολούρης, Ισούφης, Απ. Τεντολούρης (89′ Φ. Αργυρόπουλος), Κατσιγιάννης (81′ Αναγνωστόπουλος), Κόκκινος (52′ Φουντούνας).

Απόλλων Μακρυχωρίου: 5 (1-1)
Δόξα Μητρόπολης: 3 (1-1)
Ατρόμητος Παλαμά: 2 (3-3)
Δόξα Μάρκου: 1 (3-3)