Α’ ΕΠΣΚ, πλέι-άουτ: Αυλαία με νίκες για Καππαδοκικό, Μουζάκι (6η αγωνιστική)

Με νίκη παραμονής έκλεισε τη σεζόν η ΑΕ Καππαδοκικού στην 6η και τελευταία αγωνιστική των πλέι-άουτ.

Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν της Παλαμαϊκής με 1-0, έφτασαν τους 11 βαθμούς, όσους έχουν οι Παλαμιώτες και ο ΑΟΚ που έχασε από την ΑΕ Μουζακίου, ωστόσο και στην τριπλή ισοβαθμία πέτυχαν την παραμονή.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των πλέι-άουτ
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΟΚ – ΑΕ Μουζακίου

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ στα πλέι-οφ

Η Παλαμαϊκή τερμάτισε στην 3η θέση, περιμένοντας, πλέον, την απόφαση από την Έφεση του ΑΟ Θήβας για το ματς με το Ρήγα Φεραίο που εάν δικαιωθεί η ομάδα της Βοιωτίας, φέρνει τον ΑΟ Σελλάνων να παραμένει στη Γ’ Εθνική με άμεση συνέπεια την παραμονή και των Παλαμιωτών στην Α’ ΕΠΣΚ.

Το σίγουρο είναι ότι η ΑΕ Μουζακίου υποβιβάζεται στην Α1 ΕΠΣΚ μετά από τρία χρόνια.

Τα αποτελέσματα της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής:

ΑΟΚ – ΑΕ Μουζακίου 2-5 (1-2 ημίχρονο)
ΑΕ Καππαδοκικού – Παλαμαϊκή 1-0 (0-0 ημίχρονο)

ΑΕ Καππαδοκικού – Παλαμαϊκή
«Κλειστό» ματς στο Καππαδοκικό, αφού, η Παλαμαϊκή με ισοπαλία ή νίκη θα ήταν σίγουρα δεύτερη, ενώ η ΑΕ Καππαδοκικού ήθελε μόνο νίκη και ήττα του ΑΟΚ από το Μουζάκι για να επωφεληθεί σε τριπλή ισοβαθμία και να τερματίσει μέσα στη δυάδα.

Το ματς δεν είχε ρυθμό στο 1ο ημίχρονο όπου είχε λιγοστές φάσεις μπροστά στα καρέ και δυνατές μονομαχίες, με αποτέλεσμα να λήξει χωρίς σκορ.

Τελικά το μοναδικό γκολ που σημειώθηκε στο ματς και έφερε τη νίκη στους γηπεδούχους, το σημείωσε ο Ιωσήφ Ασλάνογλου στο 47′, κρατώντας το προβάδισμα έως το φινάλε για τους Κιτρινόμαυρους.

ΑΟΚ – ΑΕ Μουζακίου
Η ομάδα που είχε κίνητρο στο ματς ήταν η ΑΕ Μουζακίου, η οποία όμως ήθελε συνδυασμό αποτελεσμάτων (δική της νίκη και ήττα του Καππαδοκικού)  για να λάβει την 3η θέση, η οποία αν δεν υποβιβαστεί ο ΑΟ Σελλάνων, οδηγεί στην παραμονή.

Το ματς ήταν ανοιχτό με αρκετές ευκαιρίες και φάσεις μπροστά στα καρέ των δύο ομάδων και τους φιλοξενούμενους του Π. Ταμπάκου να ανοίγουν το σκορ στο 36′ με τον Μαυρομμάτη. Στο 41′ ο  Τάσος Κανιούρας έκανε το 0-2 με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Κουτρούλιας με εκτέλεση φάουλ μείωσε για τον ΑΟΚ, κάνοντας το 1-2.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και την κατάφεραν στο 56′ με διαγώνιο σουτ του Χαντζάρα από τα αριστερά.

Η απάντηση ήταν καταιγιστική για την ΑΕΜ και περιλάμβανε τρία γκολ. Αρχικά ο Κατσαρός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-3 στο 63′, ενώ ο νεοεισελθών Βέης στο 86′ έκανε το 2-4. Το τελικό 2-5 διαμόρφωσε ο Μαυρομμάτης στην εκπνοή του αγώνα.