Α’ ΕΠΣΚ, πλέι-άουτ: «Ρεβάνς» για Παλαμαϊκή, ΑΟΚ! (4η αγωνιστική)

Το…αίμα  τους πίσω πήραν οι φιλοξενούμενοι της 4ης αγωνιστικής των πλέι-άουτ, οι οποίοι ως γηπεδούχοι το Σάββατο είχαν γνωρίσει ήττες στα «σπίτια» τους.

Δείτε ΕΔΩ το ρεπορτάζ των πλέι-οφ
Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα σκόρερ των πλέι-άουτ

Έτσι, η Παλαμαϊκή πέρασε από το Μουζάκι με σκορ 1-2 και με το ίδιο σκορ επικράτησε ο ΑΟΚ στο Καππαδοκικό.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

ΑΕ Μουζακίου – Παλαμαϊκή 1-2 (0-1 ημίχρονο)
ΑΕ Καππαδοκικού – ΑΟΚ 1-2 (1-1 ημίχρονο)

ΑΕ Μουζακίου – Παλαμαϊκή
Το ματς ήταν ντέρμπι με την ΑΕ Μουζακίου να παίζει ένα από τα τελευταία της χαρτιά παραμονής. Βέβαια, η Παλαμαϊκή ήταν αυτή που ευτύχησε να προηγηθεί, έπειτα από κόρνερ του Τζέλλα και κεφαλιά του Κουτσιώρα στο 23′ που έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Φώτη Στάμου από τη στιγμή που είχε υπέρ της σκορ έκανε προσπάθεια να διαφυλάξει αυτό το αποτέλεσμα έως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, παραχωρώντας έδαφος στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως δεν είχαν τη μεγάλη φάση στο 1ο μέρος για την ισοφάριση.

Αυτή ήρθε στην επανάληψη, όταν ο νεαρός Βέης, από ασίστ του Παναγιώτη Κίσσα στο 56′ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και να δώσει νέα δεδομένα στο ματς. Στο 71′, όμως η Παλαμαϊκή κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά της, όταν ο Γιάννης Πολύζος ανατράπηκε από τον Βασίλη Διαμάντη στην περιοχή των γηπεχούχων και καταλογίστηκε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός Παναγιώτης Λιάπης για το 1-2.

Η ΑΕΜ επιχείρησε να ρισκάρει, βγήκε μπροστά αλλά δεν κατάφερε να «απαντήσει» σε αυτό το γκολ των Παλαμιωτών, οι οποίοι μάλιστα τελείωσαν το ματς με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Πάσχου στο 93′.

ΑΕ Καππαδοκικού – ΑΟΚ
Ο ΑΟΚ αιφνιδίασε στο ματς και κατάφερε μόλις στο 4′ να προηγηθεί με γκολ του αμυντικού Τζόγιερς. Οι Κυανόλευκοι προσπάθησαν με νύχια και με δόντια να υπερασπιστούν αυτό το αποτέλεσμα μέχρι σε προχωρημένο χρονικό σημείο του α’ μέρους, όμως η ΑΕΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Καρατζόγλου, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 36′ με τον Ασλάνογλου. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σουτόγλου των γηπεδούχων πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν για την ανατροπή, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, αλλά ο ΑΟΚ ήταν αυτός που έφτασε σε δεύτερο τέρμα, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τις ευκαιρίες που του δόθηκαν αλλά και τις έμπειρες μονάδες που διαθέτει σε καίριες θέσεις. Στο 81′ ο Κουτρούλιας εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε στην περιοχή των γηπεδούχων και μετά από κόντρες κατέληξε στον Βαρλάμη, ο οποίος διαμόρφωσε από κοντά το 1-2.

Στο 87′ ήρθε η δεύτερη αποβολή της ΑΕ Καππαδοκικού με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Νταντά. Με αυτή τη νίκη ο ΑΟΚ «έπιασε» την ΑΕ Καππαδοκικού στη 2η θέση με οκτώ βαθμούς, όμως οι Κιτρινόμαυροι είναι αυτοί που έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία (η ΑΕΚ τερμάτισε πιο ψηλά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος).

Εδώ να αναφέρουμε ότι στο β’ ημίχρονο αποβλήθηκε ο τεχνικός των γηπεδούχων, Βαγγέλης Σαλταγιάννης για  διαμαρτυρία.

Παλαμαϊκή 11 (6-5)
ΑΕ Καππαδοκικού 8 (8-8)