Karditsa Sportiva

Α’ ΕΠΣΚ: Πήρε και το ντέρμπι ο ασταμάτητος Απόλλων, νίκες για πρωτοπόρους και Δόξα Μάρκου! (9η αγωνιστική)

Οι βαθμοί του τοπικού ντέρμπι κατέληξαν στο Μακρυχώρι καθώς ο Απόλλων επικράτησε του ΑΟ Μυρίνης και συνέχισε με το εντυπωσιακό 9×9.

Εύκολο απόγευμα για τη Δόξα Μητρόπολης στο Μουζάκι και για τον Ατρόμητο Παλαμά στο Φύλλο, τη στιγμή που η ΑΕ Καππαδοκικού συνέχισε νικηφόρα, επικρατώντας στο φινάλε του ΑΟΚ εκτός έδρας.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

ΑΟ Φύλλου – Ατρόμητος Παλαμά 0-3 (0-0 ημίχρονο)
ΑΟΚ – ΑΕ Καππαδοκικού 0-1 (0-0 ημίχρονο)
ΑΕ Μουζακίου – Δόξα Μητρόπολης 0-3 (0-3 ημίχρονο)
Δόξα Μάρκου – Ηρακλής Σοφάδων 6-0 (2-0 ημίχρονο)
Απόλλων Μακρυχωρίου – ΑΟ Μυρίνης 1-0 (1-0 ημίχρονο)
Διγενής Αρτεσιανού – ΑΕ Λεονταρίου 0-0
ΑΟ Αγναντερού – Σώκρατες 3-0 (3-0 ημίχρονο)
Παλαμαϊκή – Πάμισος Καλογριανών 0-0

Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ από το Απόλλων Μακρυχωρίου-ΑΟ Μυρίνης
Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ από το Διγενής-ΑΕ Λεονταρίου
Δείτε ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ από το ΑΟ Καρδίτσας-ΑΕ Καππαδοκικού

Δόξα Μάρκου – Ηρακλής Σοφάδων
«Ξέσπασε» στον Ηρακλή η Δόξα που προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο χάρη σε τέρματα του Τσακίρη και του Βαγγέλη Μπαντή. Οι δύο σκόρερ πέτυχαν από ένα ακόμη τέρμα στην επανάληψη και ο Αθ. Μαντέλας πρόσθεσε άλλα δύο για το τελικό 6-0.

ΑΕ Μουζακίου – Δόξα Μητρόπολης
«Καθάρισε» από το α’ μέρος η Δόξα που επέστρεψε στις νίκες. Στο 10′ ο Μυργιώτης άνοιξε το σκορ και ο Τσιρογιάννης στο 22′ έκανε το 0-2. Στην εκπνοή της ανάπαυλας, ο Παπαμαργαρίτης «έκλεισε» το σκορ στο 0-3.

ΑΟΚ – ΑΕ Καππαδοκικού
Ένα  ματς με πολύ πάθος και τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά για τη νίκη. Η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον ΑΟΚ που πίεσε έως τα μισά του β’ μέρους, με την ΑΕ Καππαδοκικού να βγαίνει πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, ο Καρατζόγλου στο 83′ με υποδειγματική φαλτσαριστή λόμπα έξω δεξιά από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπόρλα για το τελικό 0-1. Στην εκπνοή, ο ΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Παπαλό για ισοφάριση, ο Παρθένης έδιωξε και την επαναφορά ο Κοντός δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΟ Αγναντερού – Σώκρατες
Εντυπωσιακός ο ΑΟ Αγναντερού, μετέτρεψε σε μονόλογο το πολύ δύσκολο ματς με τον Σώκρατες, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 από το α’ μέρος. Ο Νταρακλίτσας στο 4′ έκανε το 1-0 και στο 20′ ο Ζαραμπούκας διπλασίασε τα τέρματα των «βυσσινί». Το τελικό 3-0 έκανε στο 37′ ο Ζιώγας.

ΑΟ Φύλλου – Ατρόμητος Παλαμά
Ο ΑΟΦ αντιστάθηκε σθεναρά για ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη η πλάστιγγα έγειρε οριστικά και αμετάκλητα υπέρ του Ατρόμητου. Ο Τάσος Ζάγγος με δύο γκολ στο 58′ και το 66′ έκανε το 0-2 και ο Κακαΐτσας στο 74′ το 0-3.

Απόλλων Μακρυχωρίου – ΑΟ Μυρίνης
Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το ματς στο Μακρυχώρι. Ο Απόλλων είχε την υπεροχή, και την υπομονή να κυκλοφορήσει την μπάλα, απέναντι σε έναν παθιασμένο αντίπαλο που δε φοβήθηκε το ματς και πηγαίνοντας δυναμικά στις φάσεις επεδίωκε τις αντεπιθέσεις. Με περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, οι Κυανόλευκοι έφτασαν στο 29′ στο 1-0 με τον Τάσο Κατσιγιάννη να κάνει τη διαφορά στο ματς χαρίζοντας το τρίποντο στους γηπεδούχους, πριν το νέο ντέρμπι κορυφής με τη Δόξα στη Μητρόπολη.

Διγενής Αρτεσιανού – ΑΕ Λεονταρίου
Ματς με φάσεις αλλά δίχως γκολ στο Αρτεσιανό. Στο 1ο ημίχρονο, ο Διγενής απείλησε περισσότερο έχοντας στο 23′ δοκάρι με τον Π. Κουμορία και μία κεφαλιά με τον ίδιο παίχτη που έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι πάνω στη γραμμή. Στο β’ μέρος, η ΑΕΛ ανέβηκε και με τον Διπλάρη προσπάθησε με καλύτερες προοπτικές να απειλήσει την εστία του Καμινιώτη. Ο Διγενής, πάντως, ζητάει πέναλτι για ανατροπή του Παναγιώτη Αδάμου στο 53′ μέσα στην περιοχή.

Παλαμαϊκή – Πάμισος Καλογριανών
Ένας βαθμός που δε «χαλάει» καθόλου τις δύο ομάδες, οι οποίες διαφύλαξαν τις άμυνές τους, μοιραζόμενες σκορ και εντυπώσεις.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.