Α’ ΕΠΣΚ: Ξανά κορυφή ο Αστέρας, μοιρασιά σε Παλαμά, Μητρόπολη, θρίαμβος για ΑΟ Αγναντερού! (6η αγωνιστική)

Ξανά στην κορυφή πέρασε ο Αστέρας, μετά την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ατρόμητος Παλαμά – Ηρακλής Σοφάδων
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΟ Αγναντερού – ΑΟ Κρανέας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Διγενής Αρτεσιανού – Ταυρωπός

Η ομάδα της Φαναρίου κέρδισε εύκολα τη Νέα Νίκη Καμινάδων και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο ντέρμπι του Παλαμά ανήλθε στην 1η θέση.

Στη Μητρόπολη, η Δόξα και ο ΑΟΚ έμειναν στο 0-0, ενώ στο Αγναντερό, ο ΑΟΑ έκανε εντυπωσιακό β’ ημίχρονο και νίκησε με 5-1 τον ΑΟ Κρανέας, ανεβαίνοντας στη 2η θέση.

Ο Σώκρατες συνέχισε νικηφόρα περνώντας από τα Καλογραιανά, ενώ στις νίκες επανήλθε ο Ταυρωπός που επικράτησε στο Αρτεσιανό.

Νίκη και τον ΑΟ Μυρίνης σε ένα χορταστικό ματς κόντρα στην ΑΕ Λεονταρίου, ενώ στο ντέρμπι της ουράς, η ΑΕ Καππαδοκικού νίκησε και άφησε πίσω της έξι βαθμούς την Παλαμαϊκή που συνεχίζει με έξι ήττες σε ισάριθμα ματς.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Πάμισσος Καλογραιανών – Σώκρατες 1-3 (0-1 ημίχρονο)
Αστέρας – Νέα Νίκη Καμινάδων 3-0 (3-0 ημίχρονο)
ΑΟ Μυρίνης – ΑΕ Λεoνταρίου 4-2 (2-1 ημίχρονο)
ΑΕ Καππαδοκικού – Παλαμαϊκή 2-1 (1-0 ημίχρονο)
ΑΟ Αγναντερού – ΑΟ Κρανέας 5-1 (1-1 ημίχρονο)
Ατρόμητoς Παλαμά – Ηρακλής Σοφάδων 1-1 (0-1 ημίχρονο)
Δόξα Μητρόπολης – ΑΟΚ 0-0
Διγενής Αρτεσιανού – Ταυρωπός 0-2 (0-2 ημίχρονο)

ΑΟ Αγναντερού – ΑΟ Κρανέας
Ο ΑΟ Αγναντερού πραγματοποίησε εντυπωσιακό β’ ημίχρονο και έφτασε σε μία ευρεία επικράτηση, πλησιάζοντας στο -1 την κορυφή. Στο 12′ ο Γκαρνάρας έκανε το 1-0, για να έρθει στο 39′ η ισοφάριση από τους φιλοξενούμενους με αυτογκόλ του Λαφαζάνη. Στο β’ ημίχρονο, ο Βασίλης Γκαρνάρας στο 51′ έκανε το 2-1 και ακολούθως, στο 57′ ο Μίχος αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η εξέλιξη αυτή δεν πτόησε την ομάδα του Φώτη Στάμου που στο 68′ έκανε το 3-1 με τον Κακαΐτσα, στο 76′ ο ίδιος παίχτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 και στο 88′ ο Μαγαλιός διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Αξίζει να αναφέρουμε ότι έως την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες είχαν από μία αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμών του Κεχαγιά για τους «Βυσσινί» και Πανταζή για τους «Κόκκινους».

ΑΕ Καππαδοκικού – Παλαμαϊκή
«Ζευγάρωσε» τις νίκες της η ΑΕ Καππαδοκικού στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Παλαμαϊκής που παραμένει χωρίς βαθμό μετά από έξι αγώνες. Στο 39′ ο Ιωσήφ Ασλάνογλου έκανε το 1-0 του α’ μέρους, με τον Πάσχο στο 52′ να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά ο διαιτητής υπέδειξε επανάληψη για παράβαση του τερματοφύλακα. Στην επανάληψη ο Πάσχος ευστόχησε στο 55′ για το 1-1. Στο 69′ ο Δημήτρης Ασλάνογλου έκανε με φοβερό γκολ το 2-1 για τους Κιτρινόμαυρους που παρέμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα.

Πάμισσος Καλογραιανών – Σώκρατες
Ο Σώκρατες ευτύχησε να πάρει προβάδισμα ψυχολογίας αφού στο 44′ έκανε το 0-1 με τον Στέλιο Παπαευαγγέλου. Στο 61′ ο Κωνσταντινίδης «ζευγάρωσε» τα τέρματα των φιλοξενούμενων, με τον Ηλία Παππά να μειώνει σε 1-2 στ 68′ και να ξαναβάζει τον Πάμισσο στο παιχνίδι. Τελικά στο 74′ ο Βαλάντης Αργυρόπουλος «σφράγισε» τη νίκη του Σώκρατες κάνοντας το τελικό 1-3.

Αστέρας – Νέα Νίκη Καμινάδων
Όσο χρειάστηκε έπαιξε ο Αστέρας για να πάρει την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα και να ανακαταλάβει την κορυφή. Με γκολ από τα αποδυτήρια του Μενέλαου Μάττα στο 2′, του Βασίλη Θεολόγη στο 18′ και του Τσιάκου με απευθείας κόρνερ στο 38′, οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν, με το β’ ημίχρονο να κυλά…αδιάφορα. Στο 79′ ο Κουτσώνης αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα για τους γηπεδούχους.

Διγενής Αρτεσιανού – Ταυρωπός
Δίκαιη νίκη πήρε ο Ταυρωπός στο Αρτεσιανό, επικρατώντας του Διγενή  με δύο γκολ που πέτυχε στο α’ μέρος. στο 16′ ο Σαΐνης άνοιξε το σκορ, ενώ στο 41′ ο Βαγγέλης Παπαευαγγέλου «ζευγάρωσε» τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

ΑΟ Μυρίνης – ΑΕ Λεoνταρίου
Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Μυρίνης που στο 9′ προηγήθηκε με τον Ματέο Λουκάι. Στο 16′ η ΑΕ Λεονταρίου κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι που κέρδισε ο Π. Σαλαγιάννης και εκτέλεσε εύστοχα ο Ηλίας Κυρίτσης. Στο 33′ ήταν η σειρά του ΑΟΜ να κερδίσει πέναλτι με τον Σιούρτο, ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεση της ποινής για το 2-1 του ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα σε  3ο γκολ, όταν ο Γιαννόπουλος στο 52′ σέντραρε και ο Κώστας Κοράκης από κοντά έκανε το 3-1. Ο Άκης Τριανταφύλλου στο 72′ έβαλε το γκολ της χρονιάς για το 4-1 της ομάδας του Κώστα Τσίλια, αφού σκόραρε από το χώρο του κέντρου, «κρεμώντας» τον Σαλαγιάννη, ενώ στο 83′ ο Λόζος διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Δόξα Μητρόπολης – ΑΟΚ
Αμφίρροπο ματς στη Μητρόπολη, όπου στο β’ ημίχρονο είχε και τις πιο αξιόλογες φάσεις για τις δύο ομάδες. Στο α’ μέρος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αναπτυχθούν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, δίχως τη μεγάλη φάση και προς το τέλος του α’ 45λεπτου, οι Κιτρινόμαυροι ισορρόπησαν, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα. Στην επανάληψη, ο ΑΟΚ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 51′ με μπαλιά του Τσιώλη στην πλάτη της άμυνας της Δόξας, τον Μητσιώνη να βγαίνει ωραία, αλλά να σουτάρει υπό την πίεση του Μπαντή και τον Τάσο Τσιαντούλα να μπλοκάρει. Στο 67′ η Δόξα Μητρόπολης είχε την πιο σημαντική στιγμή του αγώνα όταν ο Μπουντούρης εκτέλεσε φάουλ που κατέληξε στο δοκάρι, ενω στο 74′ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία ξανά για το 1-0, όταν ο Γ. Αναγνωστόπουλος πήρε την κεφαλιά-πάσα για τον Κώστα Χαντζή που με γυριστό είδε τον Θ. Τσιαντούλα να διώχνει τελευταία στιγμή πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Ατρόμητoς Παλαμά – Ηρακλής Σοφάδων
Ματς για γερά νεύρα στον Παλαμά, όπου χαρακτηρίστηκε από δυναμισμό και πάθος. Ο Τάσος Ζάγκος στο 32′ σκόραρε κατά της παλιάς του ομάδας με εκτέλεση πέναλτι που αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι. Στο β’ μέρος, οι Σοφαδίτες προσπάθησαν να υπερασπιστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα, με τον Ατρόμητο να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και στο 89′ να διαμορφώνει το τελικό 1-1 με τον Μαντέλα.