Α’ ΕΠΣΚ: Νίκες για όλους τους γηπεδούχους μοιρασιά σε Καππαδοκικό! (11η αγωνιστική)

Με τα ντέρμπι να καταλήγουν στα χέρια των γηπεδούχων, όπως και όλα τα σημερινά (1/11) ματς πλην εκείνου στο Καππαδοκικό κύλησε η 11η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΟΚ – ΑΟ Κρανέας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ταυρωπός – Παλαμαϊκή

Ο ΑΟ Αγναντερού επικράτησε με 1-0 του Αστέρα στο ντεμπούτο του Χρ. Μπατζιά στον πάγκο των «Βυσσινί», ενώ ο ΑΟΚ νίκησε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο τον ΑΟ Κρανέας που ηττήθηκε μετά από τρία ματς χωρίς ήττα.

Ο Διγενής πήρε…το εξάποντο κόντρα στην ΑΕ Λεονταρίου, ενώ Δόξα Μητρόπολης, Ατρόμητος Παλαμά και Ταυρωπός επιβεβαίωσαν, εύκολα ή δύσκολα τον τίτλο του φαβορί στα παιχνίδια τους.

Χωρίς νικητή η αναμέτρηση ΑΕ Καππαδοκικού και ΑΟ Μυρίνης, ενώ αύριο (2/12) πέφτει η αυλαία με το ντέρμπι Σώκρατες – Ηρακλής Σοφάδων.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο 1 Δεκεμβρίου

ΑΟΚ – ΑΟ Κρανέας 2-0 (1-0 ημίχρονο)
Ταυρωπός – Παλαμαϊκή 3-0 (0-0 ημίχρονο)
Διγενής Αρτεσιανού – ΑΕ Λεoνταρίου 2-0 (1-0 ημίχρονο)
Δόξα Μητρόπολης – Νέα Νίκη Καμινάδων 4-1 (2-0 ημίχρονο)
Ατρόμητoς Παλαμά – Πάμισσος Καλογραιανών 2-0 (0-0 ημίχρονο)
ΑΟ Αγναντερού – Αστέρας 1-0 (0-0 ημίχρονο)
ΑΕ Καππαδοκικού – ΑΟ Μυρίνης 0-0

Κυριακή 2 Δεκεμβρίου

Σώκρατες – Ηρακλής Σοφάδων

ΑΟΚ – ΑΟ Κρανέας
Συνέχισε νικηφόρα ο ΑΟ Καρδίτσα που σημείωσε την τρίτη σερί επιτυχία του. Ο Γιώργος Αλεξίου στο 27′ έκανε το 1-0, σε φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ. Στο 43′ ο Παπαμαργαρίτης είδε το μονοκόμματο σουτ του, αρχικά να εξουδετερώνεται από τον Θεοδωρόπουλο και έπειτα να προσκρούει στο δεξί κάθετο δοκάρι, με τον ίδιο παίχτη τελικά στο 68′ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Ταυρωπός – Παλαμαϊκή
Σωρεία ευκαιριών από τον Ταυρωπό, ο οποίος όμως έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Γκιουλέκα που κρατούσε το μηδέν έως το 70′ στο ντεμπούτο του Γιώργου Πανταζή στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Ο Διπλάρης, όμως στο 72′ άνοιξε το σκορ για τον Ταυρωπό, ο Παπαευαγγέλου στο 76′ έκανε το 2-0 και ο Σοφοκλής Παναγιωτίδης που πέρασε αλλαγή στο ματς το τελικό 3-0, ανεβάζοντας τους «Πορτοκαλί» στη 2η θέση.

Διγενής Αρτεσιανού – ΑΕ Λεoνταρίου
Τρίτο σερί ματς χωρίς ήττα για τον Διγενή που σε αυτό το διάστημα μετρά δύο νίκες και μία ισοπαλία. Οι «Πράσινοι» κατάφεραν με γκολ του Παναγιώτη Αδάμου στο 25′ και το 62′ να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο που τους φέρνει στο +3 από τα πλέι-άουτ.

Ατρόμητoς Παλαμά – Πάμισσος Καλογραιανών
Στο β’ ημίχρονο ο Ατρόμητος ανέβασε «στροφές» και έφτασε στη δεύτερη διαδοχική εντός έδρας νίκη και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Ο Τσακίρης στο 71′ έκανε το 1-0, ο Αλέξανδρος Κόκκινος στο 89′ έδιωξε κάθε άγχος για τους «Πράσινους» διαμορφώνοντας το 2-0, ενώ στο 85′ ο Θανάσης Μαντέλας είχε εκτέλεση πέναλτι που αποκρούστηκε από τον Παπαλίτσα.

ΑΟ Αγναντερού – Αστέρας
Το ντεμπούτο του αήττητου, φέτος Χρήστου Μπατζιά στον πάγκο του ΑΟ Αγναντερού, συνοδεύτηκε με επιτυχία και οι «Βυσσινί» διατήρησαν αήττητη την έδρα τους, υποχρεώνοντας τον φορμαρισμένο Αστέρα στην πρώτη του εκτός έδρας ήττα. Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Κεχαγιάς στο 61′, ενώ στο 78′ ο Κακαΐτσας αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους. Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα καλό σουτ του Γκαρνάρα στο 9′ που έδιωξε σε κόρνερ ο Λέμπας. Στο 22′ ο Τσιάκος είχε γυριστό σουτ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαφαζάνη. Στο β’ ημίχρονο και μετά το γκολ των γηπεδούχων, ο Αστέρας πίεσε για την ισοφάριση με τον Τσιάκο να εκτελεί δύο φάουλ και τους Βαγγέλη Γιαγιάκο και Μάττα με ισάριθμες κεφαλιές να σημαδεύουν το δοκάρι. Στο 77′ ο Ντόβας σούταρε, ο Λαφαζάνης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Θεοδωρόπουλος είδε την προσπάθειά του να αποκρούεται στη γραμμή από τον Καρτσάνα. Μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν οι φιλοξενούμενοι, ο ΑΟ Αγναντερού κατάφερε στην κόντρα επίθεση να φτάσει πολύ κοντά στο 2-0 στο 90′ αλλά σε κενή εστία δεν ήρθε το γκολ από τον Γκαρνάρα.

ΑΕ Καππαδοκικού – ΑΟ Μυρίνης
Δεύτερο σερί ματς για τις δύο ομάδες με ισοπαλία, δεύτερη «λευκή» για τους φιλοξενούμενους. Σε ένα ματς με λιγοστές φάσεις, η ΑΕΚ είχε (αριστερό κάθετο) δοκάρι με τον Καρατζόγλου στο 55′ σε σουτ στην κίνηση, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αχιλλέας Μαντέλας είχε ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ.

Δόξα Μητρόπολης – Νέα Νίκη Καμινάδων
Η Δόξα επέστρεψε στις νίκες με πειστικό τρόπο, μπαίνοντας ξανά στην τετράδα. Κώστας Χαντζής και Αναγνωστόπουλος έκαναν το 2-0 του ημιχρόνου, ο Παπαθεοχάρης μείωσε στο 63′ σε 2-1, όμως ο Κ. Χαντζής πέτυχε άλλο ένα τέρμα και ο Μπουντούρης έκλεισε την τιμή του σκορ στο 4-1.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.