Α’ ΕΠΣΚ: Νίκες για πρωτοπόρους, το ντέρμπι στον Ταυρωπό, σεφτέ ο Πάμισσος! (7η αγωνιστική)

Με νίκες των πρωτοπόρων συνεχίστηκε η 7η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΚ, με το ενδιαφέρον να μεταφέρεται στη ζώνη των πλέι-οφ αλλά και στην ουρά, από τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το ΑΟΚ – ΑΟ Αγναντερού
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ταυρωπός – Ατρόμητος Παλαμά
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Δόξα Μητρόπολης – Διγενής Αρτεσιανού
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Σώκρατες – Νέα Νίκη Καμινάδων

Ο Αστέρας πέρασε από την Παλαμαϊκή, η οποία αγνοεί το θετικό αποτέλεσμα φέτος, ενώ ο Ηρακλής Σοφάδων «λύγισε» στην επανάληψη την ΑΕ Καππαδοκικού. Ο ΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον ΑΟ Αγναντερού, όπως και ο Ταυρωπός που υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα τον Ατρόμητο Παλαμά.

Ευρεία νίκη για τη Δόξα Μητρόπολης, τη μοναδική -μαζί με τον Αστέρα- αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, ενώ το παρθενικό τρίποντό του πέτυχε ο Πάμισσος που πέρασε από το Λεοντάρι.

Τέλος, σημαντική νίκη για τον ΑΟ Κρανέας που διατήρησε την επαφή του με την τετράδα και για τον Σώκρατες που εισήλθε σε αυτή, επικρατώντας με αγχωτικό -στο φινάλε- τρόπο επί της Νέας Νίκη Καμινάδων.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σώκρατες – Νέα Νίκη Καμινάδων 2-1 (2-0 ημίχρονο)
ΑΕ Λεονταρίου – Πάμισσος Καλογραιανών 2-4 (0-2 ημίχρονο)
Παλαμαϊκή – Αστέρας 0-2 (0-1 ημίχρονο)
ΑΟ Κρανέας – ΑΟ Μυρίνης 3-0 (2-0 ημίχρονο)
Ηρακλής Σοφάδων – ΑΕ Καππαδοκικού 2-0 (0-0 ημίχρονο)
ΑΟΚ – ΑΟ Αγναντερού 2-0 (2-0 ημίχρονο)
Ταυρωπός – Ατρόμητoς Παλαμά 1-0 (1-0 ημίχρονο)
Δόξα Μητρόπολης – Διγενής Αρτεσιανού 7-0 (4-0 ημίχρονο)

Ταυρωπός – Ατρόμητoς Παλαμά
Μεγάλη νίκη για τον Ταυρωπό ξαναμπήκε σε τροχιά τετράδας. Ο Ντίνος Αντωνίου στο 45+1′ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Παπαευαγγέλου, ενώ οι «Πορτοκαλί» νωρίτερα είχαν δοκάρι με τον Μερεντίτη στο 16′ και ένα ακόμη στο 26′ με τον Μάνθο Σαΐνη, σε φάση όπου στην εξέλιξή της ο Παπαευαγγέλου σκόραρε αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Παλαμαϊκή – Αστέρας
Ακάθεκτος στην κορυφή ο Αστέρας, ο οποίος πέρασε από την Παλαμαϊκή την οποία άφησε χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα. Το ματς ήταν ιδιαίτερα σκληρό στο α’ μέρος, εκεί όπου ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Θεοδωρόπουλο στο 27′. Ο ίδιος όμως παίχτης του έδωσε το προβάδισμα στο 41′ με όμορφο γυριστό σουτ. Στην επανάληψη, ο Τσιάκος με απευθείας φάουλ σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι των γηπεδούχων, για να διαμορφώσει το τελικό 0-2 ο Ντόβας στο 74′. Στο 79′ ο Ντίμι Τζέλλας των γηπεδούχων αποβλήθηκε.

Σώκρατες – Νέα Νίκη Καμινάδων
Ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι στο φινάλε στο Βιολογικό. Ο Σώκρατες προηγήθηκε με δύο γκολ του Στέλιου Παπαευαγγέλου στο 13′ και το 32′, με τη Νέα Νίκη Καμινάδων να απαντά στο 83′ με τον νεαρό Αποστόλη Κατσίκη. Στο 93′ μετά από γύρισμα του σκόρερ των φιλοξενούμενων και περίτεχνο «τσίμπημα» της μπάλας, ο Βενέτης την έστειλε «ξυστά» πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΑΟ Κρανέας – ΑΟ Μυρίνης
Πιο εύκολα από ό,τι θα περίμενε κανείς κέρδισε ο ΑΟ Κρανέας τον ΑΟ Μυρίνης, καταφέρνοντας στο 11′ να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Νίκο Μαγαλιό, ενώ στο 29′ ο Βάιος Κανιούρας «ζευγάρωσε» τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 66′ ο Αλεξανδρής διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ηρακλής Σοφάδων – ΑΕ Καππαδοκικού
Για ένα ημίχρονο ο Ηρακλής δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της ΑΕ Καππαδοκικού για να το κάνει εις διπλούν στο β’ ημίχρονο με τον Κώστα Τσακίρη που σκόραρε στο 47′ και το 75′. Οι «Ροπαλοφόροι» είχαν και δύο προσπάθειες στο δοκάρι με τους Σωκράτη Παπαδημητρίου και Δημήτρη Αλεξόπουλο.

ΑΟΚ – ΑΟ Αγναντερού
Σούπερ νίκη για τον ΑΟ Καρδίτσα που συνεχίζει αήττητος για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι, φτάνοντας στην 4η θέση. Ο Τζερτζελάς στο 24′ και ο Μητσιώνης στο 39′ διαμόρφωσαν από το ημίχρονο το τελικό 2-0.

Δόξα Μητρόπολης – Διγενής Αρτεσιανού
Δεύτερη «επτάρα» στο πρωτάθλημα για τη Δόξα Μητρόπολης, αυτή τη φορά κόντρα στον Διγενή. Ήδη από το α’ μέρος οι Κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με 4-0 χάρη στους Κώστα Χαντζή, Μπουντούρη (x2), Αναγνωστόπουλο και στο β’ ημίχρονο, ένα ακόμη γκολ του Χαντζή κι από ένα των Θωμά  Αδαμόπουλου και Κερασιώτη έφτασαν στο τελικό 7-0.

ΑΕ Λεονταρίου – Πάμισσος Καλογραιανών
Έσπασε το ρόδι στο Λεοντάρι ο Πάμισσος που έδειξε από την αρχή ότι είχε διάθεση να πετύχει το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Μόλις στο 9′ ο Σέλντι έκανε το 0-1 και στο 19′ ο Τσακνής το 0-2 του ημιχρόνου. Στο 63′ ο Σέλντι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, για να μειώσει άμεσα στο 66′ η ΑΕΛ με τον νεαποκτηθέντα Παπαστυλιανό. Ο Πάμισσος απάντησε μετά από προσπάθεια του Τότου Οικονόμου και αυτογκόλ του Παπαστυλιανού, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.