Α’ ΕΠΣΚ: Θρίαμβοι για Μυρίνη, ΑΟΚ, μοιρασιά σε Φαναρίου και Καλογριανά! (3η αγωνιστική)

Εκπλήξεις αλλά και μερικά πολύ αμφίρροπα αποτελέσματα επιφύλασσε η 3η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αστέρας – Ατρόμητος Παλαμά
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Ηρακλής Σοφάδων – ΑΟ Κρανέας
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Νέα Νίκη Καμινάδων – Διγενής Αρτεσιανού

Ο ΑΟ Μυρίνης τερμάτισε το αήττητο σερί του ΑΟ Αγναντερού, πετυχαίνοντας τη δική του πρώτη νίκη με εντυπωσιακό τρόπο, ενώ, ο ΑΟΚ πέρασε «σίφουνας» από την έδρα της Παλαμαϊκής. Το ντέρμπι στη Φαναρίου δεν ανέδειξε νικητή ανάμεσα σε Αστέρα και Ατρόμητο Παλαμά, ενώ το ίδιο συνέβη και στις Καμινάδες όπου Νέα Νίκη και Διγενή αποκόμισαν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.

Το 3×3 πέτυχε με εμφατικό τρόπο ο Ηρακλής Σοφάδων κόντρα στον ΑΟ Κρανέας που ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος, ενώ ο Σώκρατες, αν και προηγήθηκε 3-0, στο τέλος πήρε μία…αγχωτική νίκη, την πρώτη στο πρωτάθλημα.

Χωρίς νικητή έληξαν τα ματς στο Λεοντάρι και τα Καλογριανά.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σώκρατες – ΑΕ Καππαδοκικού 3-2 (3-0 ημίχρονο)
ΑΟ Μυρίνης – ΑΟ Αγαντερού 3-0 (2-0 ημίχρονο)
Αστέρας – Ατρόμητος Παλαμά 0-0
Πάμισσος Καλογραιανών – Δόξα Μητρόπολης 1-1 (1-1 ημίχρονο)
Νέα Νίκη Καμινάδων – Διγενής Αρτεσιανού 0-0
ΑΕ Λεονταρίου – Ταυρωπός 1-1 (0-1 ημίχρονο)
Παλαμαϊκή – ΑΟΚ 1-4 (1-2 ημίχρονο)
Ηρακλής Σοφάδων – ΑΟ Κρανέας 5-0 (3-0 ημίχρονο)

Σώκρατες – ΑΕ Καππαδοκικού
Το πρώτο τρίποντο φαινόταν να κλειδώνει από νωρίς για τον Σώκρατες αλλά στο φινάλε η ΑΕ Καππαδοκικού αντέδρασε και έδωσε διαστάσεις ντέρμπι. Ο Στέλιος Παπαευαγγέλου στο 12′ άνοιξε το σκορ, με τον Παπαλό στο 42′ να «ζευγαρώνει» τα τέρματα των γηπεδούχων που λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με τον Βαλάντη Αργυρόπουλο για το 3-0 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Κώστας Ασλάνογλου στο 64′ μείωσε σε 3-1, ενώ στο 86′ ο Τουγουτζόγλου μείωσε σε 3-2.

ΑΟ Μυρίνης – ΑΟ Αγαντερού
Ο ΑΟ Μυρίνης δεν αρκέστηκε απλά να πάρει το πρώτο τρίποντο της σεζόν αλλά κατάφερε να φτάσει και σε ένα πειστικό σκορ απέναντι στον μέχρι σήμερα αήττητο ΑΟ Αγναντερού. Ο Βησσάρης Τσαγγάρης άνοιξε το σκορ στο 23′ και στο 42′ ο νεαρός Γιαννόπουλος διπλασίασε τα  τέρματα των γηπεδούχων. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Σιούρτος στο 82′.

Αστέρας – Ατρόμητος Παλαμά
Ματς που επιβεβαίωσε τον χαρακτήρα ντέρμπι, αφού οι ισορροπίες ήταν λεπτές και ο ανταγωνισμός μεγάλος για να ολοκληρωθεί χωρίς νικητή. Μοιρασμένη, θα λέγαμε, ότι ήταν η κατοχή της μπάλας με τον Ατρόμητο στο 84′ να έχει προσπάθεια στο δοκάρι με τον Τσακίρη, ενώ στο 87′ ο Μαντέλας νικήθηκε από τον Λέμπα σε τετ-α-τετ που κράτησε το μηδέν.

Πάμισσος Καλογραιανών – Δόξα Μητρόπολης
Στο 18′ ο Τότος Οικονόμου έβαλε μπροστά τον Πάμισσο που ισοφαρίστηκε στο 29′, όταν Χάρης Ζάρρας εκτέλεσε πέναλτι, ο Παπαλίτσας απέκρουσε και ο Μπουντούρης στην επαναφορά έκανε το 1-1. Στο β’ ημίχρονο η Δόξα, που παρέμεινε αήττητη, πίεσε και θα μπορούσε να πετύχει την ανατροπή όταν το τετ-α-τετ του Κώστα Χαντζή αποκρούστηκε από τον Παπαλίτσα και στο 82′ το σουτ του Μπουντούρη υπό καλές προϋποθέσεις απομακρύνθηκε από αμυνόμενους. Στις καθυστερήσεις, ο Χάρης Ζάρρας έπιασε ένα σουτ από τη μικρή περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ.

Νέα Νίκη Καμινάδων – Διγενής Αρτεσιανού
Πολύ προσεκτικές στα νώτα τους ήταν  οι δύο ομάδες, οι οποίες για πρώτη φορά φέτος διατήρησαν το μηδέν στην άμυνά τους και τελικά μοιράστηκαν τον πρώτο τους βαθμό. Ο Διγενής πίεσε μέχρι το πρώτο ημίωρο έχοντας ένα καλό σουτ με τον Δάκη Κωστόπουλο, ενώ προς το φινάλε του α’ μέρους ο Παπαθεοχάρης, από πλάγια θέση σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Προύσαλη.

ΑΕ Λεονταρίου – Ταυρωπός
Ο Ταυρωπός μπήκε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε στο 23′ με τον Βαγγέλη Παπαευαγγέλου. Το 3×3, πάντως, δεν ήρθε τελικά για τους «Πορτοκαλί», αφού η ΑΕ Λεονταρίου ισοφάρισε στο 60′ με τον Κυρίτση και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς. «Μελανό» σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Μάκη Λόζου και του Βαγγέλη Παπαευαγγέλου στο κεφάλι, μετά από εναέρια διεκδίκηση της μπάλας, με αμφότερους να αποχωρούν από το ματς στο 62′ και στον δεύτερο να τοποθετούνται ράμματα.

Παλαμαϊκή – ΑΟΚ
Ο Αποστόλης Πολύζος έβαλε μπροστά την Παλαμαϊκή στο σκορ, με τον ΑΟ Καρδίτσα που δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι να αντιδρά εντυπωσιακά και αφού ισοφάρισε με κεφαλιά του Παπαμαργαρίτη στο 36′, κατάφερε στο 41′ με τον Μητσιώνη να φέρει τούμπα το ματς για το 1-2 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Μητσιώνης έφτασε στο χατ-τρικ κόντρα στην παλιά του ομάδα, να φτάσει στο 1-4. Ο έμπειρος επιθετικός σκόραρε στο 62′ και τι 78′ για την ευρεία νίκη των Κυανόλευκων.

Ηρακλής Σοφάδων – ΑΟ Κρανέας
Θέαμα και ουσία από τον Ηρακλή που πλέον είναι μόνος πρώτος στην κορυφή με 3×3, υποχρεώνοντας τον ΑΟ Κρανέας στην πρώτη του ήττα. Ήδη από το 12′ το σκορ ήταν 3-0 υπέρ της ομάδας του Λάμπρου Καλογεράκη. Στο 2′ ο Τσακίρης έκανε το 1-0 και στο 7′ με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Άλκης Σάββας σε ανατροπή του από τον Βαΐου, ο Τάσος Ζάγκος το 2-0. Στο 12′, με κεφαλιά του  Μελισσού η τιμή του σκορ ανέβηκε στο 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τους Τάσο Κανιούρα και Μεσιακάρη πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο λόγω τραυματισμού. Στο 66′ ήρθε το τέταρτο γκολ του Ηρακλή με τον Τάσο Δανιήλ, ενώ στο 87′ ο Παναγιώτης Χατζηγιάννης έκλεισε τον χορό των γκολ για τους γηπεδούχους.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.