Α’ ΕΠΣΚ: Η ανατροπή της χρονιάς από Σώκρατες, μοιρασιά σε Μητρόπολη, Παλαμά (13η αγωνιστική)

Ισόπαλο τελείωσε το ντέρμπι της Μητρόπολης ανάμεσα σε Δόξα και Ηρακλή Σοφάδων, με τους «Ροπαλοφόρους» να διατηρούνται στην κορυφή μετά και τη 13η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Δόξα Μητρόπολης – Ηρακλής Σοφάδων
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Σώκρατες – Ταυρωπός
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αστέρας – Πάμισσος Καλογραιανών

Το αποτέλεσμα αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Σώκρατες σε μία θεαματική ανατροπή κόντρα στον Ταυρωπό που τον διατήρησε για 11ο (!) ματς χωρίς ήττα και έτσι πλέον βρίσκεται στο -1 από την κορυφή.

Ο Ατρόμητος Παλαμά έσωσε το βαθμό στο β’ ημίχρονο κόντρα στον ΑΟ Κρανέας, ενώ ο ΑΟ Αγναντερού υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην ουραγό Παλαμαϊκή. Αστέρας και ΑΕ Καππαδοκικού επέστρεψαν στις νίκες, ενώ δεύτερη διαδοχική νίκη σημείωσε ο ΑΟ Μυρίνης που ξέφυγε με +7 από τα πλέι-άουτ.

Τέλος, ο ΑΟ Καρδίτσα τα…χρειάστηκε κόντρα στον Διγενή αλλά επικράτησε με 1-3 και ανέβηκε στην 3η θέση, στο -2 από τον Ηρακλή Σοφάδων.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σώκρατες – Ταυρωπός 4-3 (1-2 ημίχρονο)
Διγενής Αρτεσιανού – ΑΟΚ 1-3 (0-0 ημίχρονο)
Δόξα Μητρόπολης – Ηρακλής Σοφάδων 0-0
Ατρόμητος Παλαμά – ΑΟ Κρανέας 2-2 (1-2 ημίχρονο)
ΑΟ Αγναντερού – Παλαμαϊκή 1-1 (0-0 ημίχρονο)
ΑΕ Καππαδοκικού – ΑΕ Λεονταρίου 2-0 (1-0 ημίχρονο)
ΑΟ Μυρίνης – Νέα Νίκη Καμινάδων 2-1 (1-0 ημίχρονο)
Αστέρας – Πάμισσος Καλογραιανών 2-0 (2-0 ημίχρονο)

Σώκρατες – Ταυρωπός
Σίγουρα το ματς της χρονιάς στο Βιολογικό, όπου ο Ταυρωπός μπήκε φουριόζος, προηγήθηκε 0-1 και 1-3, φτάνοντας κοντά σε ένα τεράστιο αποτέλεσμα. Όμως ο Σώκρατες επανήλθε για το 4-3 που του διευρύνει το αήττητο σερί στα 11 ματς (8 νίκες – 3 ισοπαλίες), πλησιάζοντας την κορυφή στον ένα βαθμό!  Το ματς άρχισε με γκολ…από τα αποδυτήρια του Ντίνου Αντωνίου, ο οποίος μετά από 14″ αγώνα έκανε το 0-1, εκμεταλλεύομενος κάθετη μπαλιά-ασίστ του Διπλάρη. Ο Σώκρατες ισοφάρισε στο 26′ με απευθείας φάουλ του Τσέλιου, όμως ο Ντίνος Αντωνίου στο 28′ έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους, σημειώνοντας το 1-2 του ημιχρόνου. Στο 49′ η ομάδα του Γιάννη Παφλιά πέτυχε και τρίτο τέρμα χάρη στο Μαυροδήμο, «αγγίζοντας» μία μεγάλη νίκη. Όμως το σύνολο του Γιάννη Ποντίκα μέσα σε εφτά λεπτά έφτασε στη μεγάλη ανατροπή. Στο 63′, το πέναλτι που κέρδισε ο Σιώμος από τον Χρ. Παλάντζα μετέτρεψε σε γκολ ο Τσέλιος για το 2-3, σε φάση που διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι, έχοντας γενικότερα παράπονα για διαιτητικές αποφάσεις, ενώ στο 66′ ο Στέλιος Παπαευαγγέλου έφερε το ματς στα ίσα. Στο 69′, ο νεοεισελθών Αργυρόπουλος «λύτρωσε» τους γηπεδούχους για το τελικό 4-3.

Διγενής Αρτεσιανού – ΑΟΚ
Για περίπου 60 λεπτά ο Διγενής έβαλε δύσκολα στον ΑΟΚ. Με το πρώτο μέρος να λήγει 0-0, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με απολαυστικό σουτ στο «Γ» του Τζερτζελά, στην επανεμφάνισή του στη δράση, ενώ ο Γιώργος Κουτρούλιας στο 64′ έκανε το 1-1. Στο 71′, όμως ο Μάκης Κουτρούλιας απάντησε για το 1-2 και ο Τσιώλης διαμόρφωσε το 1-3 που φέρνει τους Κυανόλευκους στο -2 από την κορυφή.

Δόξα Μητρόπολης – Ηρακλής Σοφάδων
Το σκορ του αγώνα αδικεί τις προσπάθειες των δύο ομάδων, καθώς το παιχνίδι είχε ρυθμό και ευκαιρίες. Η Δόξα απείλησε με δύο κεφαλιές στο α’ μέρος με τους Αναγνωστόπουλο και Μπαντή που εξουδετέρωσε ο Κουτσόπουλος, ενώ ο Ηρακλής είχε ένα πολύ καλό σουτ του Τάσου Δανιήλ που εξουδετέρωσε ο Τάσος Τσιαντούλας. Στο β’ μέρος, ο Σωκράτης Μπουντούρης στο 57′ είχε μία καλή στιγμή φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, όμως τον πρόλαβε στην έξοδό του ο Κουτσόπουλος. Το ματς δεν είχε στη συνέχεια ξεκάθαρες φάσεις για γκολ, με τους Κιτρινόμαυρους να πιέζουν με τους Μπουντούρη και Αναγνωστόπουλο από τα πλάγια. Στο 70′ ο Μπουντούρης προσπάθησε να κρεμάσει τον Κουτσόπουλο, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ η ομάδα των Σοφάδων επέλεξε τις βαθιές μπαλιές από την άμυνα και να απειλήσει από στημένες μπάλες, δίχως επιτυχία. Στο 90′ η Δόξα ζήτησε πέναλτι σε σύγκρουση του Κερασιώτη με τον Κουτσόπουλο, όμως ο διαιτητής έδειξε «παίζετε».

Ατρόμητος Παλαμά – ΑΟ Κρανέας
Ψυχωμένα μπήκε στο ματς ο ΑΟ Κρανέας που πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα στον Ατρόμητο. Το 0-1 έγινε στο 13′ από φάουλ του Δημήτρη Κανιούρα και κεφαλιά του Γκινή, ενώ στο 24′ το πέναλτι που κέρδισε ο Βάιος Κανιούρας και εκτέλεσε ο ίδιος διαμόρφωσε το 0-2. Ο Ατρόμητος μείωσε άμεσα στο 26′ σε 1-2 με διαγώνιο πλασέ του Παληγιάννη. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 57′ ο Θανάσης Μαντέλας, επιστρέφοντας στα γκολ. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο ΑΟ Κρανέας πραγματοποίησε τρεις αναγκαστικές αλλαγές στο ημίχρονο, αφού αποχώρησαν λόγω τραυματισμών οι Ηλίας Κανιούρας, Δημήτρης Κανιούρας και ο σκόρερ Γκινής.

ΑΟ Αγναντερού – Παλαμαϊκή
Δύο χαμένοι βαθμοί για τον ΑΟ Αγναντερού, ένας πολύτιμος για την Παλαμαϊκή! Στο 68′ ο Βασίλης Γκαρνάρας έκανε το 1-0 κι ενώ νωρίτερα χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ από τους γηπεδούχους. Ο Παναγιώτης Σαΐνης στο 88′ «λύτρωσε» τους φιλοξενούμενους για το τελικό 1-1. Στο 90′ αποβλήθηκε για την ομάδα του Παλαμά ο Μάκης Κατσάρας.

ΑΕ Καππαδοκικού – ΑΕ Λεονταρίου
Τη νίκη που ήθελε πάση θυσία πέτυχε η ΑΕ Καππαδοκικού κόντρα στην ΑΕ Λεονταρίου. Στο 21′ ο Αχιλλέας Μαντέλας μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Χρήστος Μαντέλας, ενώ στο 66′ ο Χρήστος Μαντέλας χρίστηκε σκόρερ για το τελικό 2-0.

ΑΟ Μυρίνης – Νέα Νίκη Καμινάδων
Ο ΑΟ Μυρίνης ευτύχησε να προηγηθεί στο 8′ με τον φορμαρισμένο Θωμά Μανούκα, ενώ ο Ζαμάνης στο 53′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Στο 57′ ο Γρίβας μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, όμως το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Αστέρας – Πάμισσος Καλογραιανών
Τα γκολ που χρειαζόταν για να «καθαρίσει» το ματς στο α’ μέρος και να επιστρέψει στις νίκες πέτυχε ο Αστέρας, χάρη στον Γιάννη Οικονόμου στο 17′ και τον Βαγγέλη Γιαγιάκο στο 37′ με κεφαλιά.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.