Α’ ΕΠΣΚ: Διπλό κορυφής για Ηρακλή Σοφάδων, ο Ατρόμητος το ντέρμπι! (8η αγωνιστική)

Καμία αήττητη ομάδα δεν περιλαμβάνει μετά την 8η αγωνιστική της η φετινή Α’ ΕΠΣΚ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το Αστέρας – Ηρακλής Σοφάδων
Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ  από το Νέα Νίκη Καμινάδων – Παλαμαϊκή

Κι αυτό διότι ο Ηρακλής Σοφάδων πέρασε από τη Φαναρίου στο ντέρμπι κορυφής και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ατρόμητος επικράτησε της Δόξας Μητρόπολης, την οποία «έπιασε» στους 15 βαθμούς.

Σώκρατες και Ταυρωπός πέρασαν από Λεοντάρι και Καππαδοκικό αντίστοιχα, ανεβαίνοντας στη 2η θέση μαζί με τον Αστέρα, ενώ ο ΑΟ Αγναντερού είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Διγενή, «σκαρφαλώνοντας» 5ος, στο -1 από τα πλέι-οφ και το -3 από την κορυφή.

Σπουδαίες νίκες για τον ΑΟ Κρανέας στα Καλογριανά και για τον ΑΟ Μυρίνης επί του ΑΟΚ, την ώρα που στις Καμινάδες, Νέα Νίκη και Παλαμαϊκή προσέφεραν ένα συναρπαστικό ματς για το τελικό 2-2.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

ΑΕ Λεονταρίου – Σώκρατες 1-4 (0-2 ημίχρονο)
Νέα Νίκη Καμινάδων – Παλαμαϊκή 2-2 (1-1 ημίχρονο)
Πάμισσος Καλογραιανών – ΑΟ Κρανέας 0-1 (0-0 ημίχρονο)
Αστέρας – Ηρακλής Σοφάδων 0-1 (0-0 ημίχρονο)
ΑΟ Μυρίνης – ΑΟΚ 2-1 (1-1 ημίχρονο)
ΑΕ Καππαδοκικού – Ταυρωπός 0-2 (0-1 ημίχρονο)
ΑΟ Αγαντερού – Διγενής Αρτεσιανού 4-0 (3-0 ημίχρονο)
Ατρόμητος Παλαμά – Δόξα Μητρόπολης 1-0 (1-0 ημίχρονο)

ΑΕ Λεονταρίου – Σώκρατες
Εύκολη επικράτηση για τον Σώκρατες που ανέβηκε στη 2η θέση, ισοβαθμώντας με Ταυρωπό και Αστέρα! Ο Τσέλιος στο 13′ έκανε το 0-1, με τον Θωμά Γεωργαντζά στο 24′ να «ζευγαρώνει» τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Ο Κώστας Ρόβας στο 49′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο 52′ ο Μάκης Λόζος μείωσε σε 1-3 για την ΑΕΛ και το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Μάκης Τασιόπουλος.

Νέα Νίκη Καμινάδων – Παλαμαϊκή
Σκορ και εντυπώσεις μοιράστηκαν Νέα Νίκη Καμινάδων και Παλαμαϊκή, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα. Ο Ηλίας Βενέτης στο 11′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Λευτέρης Μαντέλας στο 41′ ισοφάρισε σε 1-1. Στο β’ μέρος οι «Καμινιώτες» μπήκαν καλύτερα, έχοντας ακυρωθέν γκολ με τον Γρίβα προσπάθεια στη συμβολή των δοκών στο 53′, όμως είδαν τους «Θαλασσί» να φέρνουν τούμπα το ματς στο 64′ με το δεύτερο τέρμα του Λευτέρη Μαντέλα. Τελικά στο 81′ ο Παπαθεοχάρης διαμόρφωσε το 2-2.

Πάμισσος Καλογραιανών – ΑΟ Κρανέας
Από ένα καλό ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, μόνο που στο καλό β’ μέρος τους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν και να ανέλθουν στην 6η θέση, με αυτό το τρίποντο. Ο Πάμισσος είχε ευκαιρίες με τους Τσακνή και Θ. Οικονόμου στο πρώτο 45λεπτο, ενώ στην επανάληψη ο ΑΟ Κρανέας ισορρόπησε και έφτασε στο γκολ της νίκης με τον Μεσιακάρη στο 75′. Στο 82′ ο Ξενοφών Παππάς αποβλήθηκε για διαμαρτυρία με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους γηπεδούχους.

Αστέρας – Ηρακλής Σοφάδων
Ένα δυναμικό ματς, αντάξιο της ποιότητας των δύο πρωτοπόρων διεξήχθη στη Φαναρίου, με τον Ηρακλή να «αποδρά» με μεγάλη νίκη και να υποχρεώσει τον Αστέρα στην πρώτη του ήττα. Οι «Ροπαλοφόροι» που πλέον βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κορυφή σκόραραν με τον Τάσο Ζάγκο στο 77′ μετά από στημένη φάση και επικράτησαν με 0-1.

ΑΟ Μυρίνης – ΑΟΚ
Σπουδαία νίκη για τον ΑΟ Μυρίνης κόντρα στον ΑΟΚ, τον οποίο υποχρέωσε στο να υποχωρήσει στην 9η θέση. ο Παναγιώτης Καρατέλιος στο 18′ σκόραρε κατά της παλιάς του ομάδας για το 0-1, με τον Μανούκα στο 30′ να φέρνει το ματς στα ίσα. Ο ίδιος παίχτης στο 66′ έκανε το 2-1 για τη νίκη-ανατροπή των γηπεδούχων.

ΑΕ Καππαδοκικού – Ταυρωπός
Νίκη που τον φέρνει στη 2η θέση μαζί με τους Αστέρα, Σώκρατες, πέτυχε ο Ταυρωπός στο Καππαδοκικό, σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε μέρος. Ο Μερεντίτης στο 17′ έκανε το 0-1, ο Βαγγέλης Παπαευαγγέλου στο 52′ το 0-2, ενώ στο 47′ ο Καρατζόγλου αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα άουτ, στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν.

ΑΟ Αγαντερού – Διγενής Αρτεσιανού
Τρία γκολ στο α’ μέρος και άλλο ένα στην επανάληψη έδωσαν τη νίκη στον ΑΟ Αγναντερού κόντρα στον Διγενή. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Βασίλης Γκαρνάρας, με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο και ένα στην επανάληψη, ενώ το 2-0 είχε διαμορφώσει ο Βασίλης Κακαΐτσας.

Ατρόμητος Παλαμά – Δόξα Μητρόπολης
Αποφασιστικός έδειξε στο ντέρμπι ο Ατρόμητος Παλαμά που υποχρέωσε τη Δόξα στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Χάρης Μίχος που με απευθείας φάουλ στο 32′ διαμόρφωσε το τελικό 1-0, κόντρα στην παλιά του ομάδα, ενώ ο ίδιος παίχτης είχε και τρεις (!) προσπάθειες στο δοκάρι στο β’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι «Πράσινοι» είχαν και δύο ακόμη καλές στιγμές με τους Αλέξανδρο Κόκκινο, Τσακίρη, αλλά ο Τσιαντούλας είπε «όχι». Η Δόξα προσπάθησε να έχει στην κατοχή της για περισσότερη ώρα την μπάλα στο τελευταίο ημίωρο, αλλά η πίεση που άσκησε δεν έφερε αποτέλεσμα.

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.