«Αυτοκτόνησε» στην Τσαριτσάνη ο Απόλλων Μακρυχωρίου

Λάσο για την παραμονή πέταξε στην Τσαριτσάνη ο Απόλλων Μακρυχωρίου, αφού μέχρι το 88′ κρατούσε το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Οικονόμο.

Ωστόσο, η ομάδα του Θάνου Θεοδώρου που προηγήθηκε στο 22′ με τον Εμβελέ, δέχτηκε την ανατροπή και την πρώτη του ήττα μετά από καρέ αγώνων, για το 2-1.

Με τον Θάνο Θεοδώρου εκτός πάγκου λόγω τιμωρίας και αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην 11άδα, αφού ο Δ. Τεντολούρης αισθάνθηκε αδιαθεσία και τη θέση του πήρε ο Ισούφης, ο Απόλλων είχε εξαιρετική παρουσία για ένα ημίχρονο, όταν και έφτασε να προηγείται με 0-1, ανοίγοντας στους 10 βαθμούς τη διαφορά από τον Οικονόμο, ο οποίος όμως έκανε την ανατροπή και τελικώς μείωσε στους 4 την «ψαλίδα» από τους πρωταθλητές ΕΠΣ Καρδίτσας.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Καραλούλης σούταρε προς την εστία του Απόλλωνα αλλά ο Γεωργαντζάς απομάκρυνε τον κίνδυνο, ενώ στο 21′ ο Απόλλων είχεμεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ισούφη να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό, όμως, η ομάδα του Θάνου Θεοδώρου πήρε το προβάδισμα με τον Εμβελέ από αριστερά να πλασάρει υποδειγματικά τον εξερχόμενο Νούσια για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι του Κώστα Κατσάρα αντέδρασαν αμέσως και διεκδίκησαν την ισοφάριση με σουτ του Ντούφα και κεφαλιά του Χάμου που κατέληξαν ελάχιστα έξω από το οριζόντιο και το αριστερό δοκάρι, αντιστοίχως.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ήλθε η ισοφάριση του  Οικονόμου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραλούλη από δεξιά και τον Χάρη Μουλτσιά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα αρχικά στο αριστερό δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα.

Στο 68′ η ομάδα της Τσαριτσάνης έχασε ευκαιρία με τον Γκαμπέτα να φεύγει στην αντεπίθεση αλλά μόνος με τον Γεωργαντζιά να σουτάρει λίγο έξω από το αριστερό του δοκάρι.

Τελικά, στο 87′, όταν μετά από εκτέλεση πλαγίου και αδυναμία των φιλοξενουμένων να «καθαρίσουν» την φάση, εξ επαφής ο Μουλτσιάς διαμόρφωσε το 2-1, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη νίκη μετά από δύο μήνες.

Τα γκολ: 49′, 87’ Μουλτσιάς – 22’ Εμβελέ

Κίτρινες: 5′ Τσακάλι, 65′ Κουμπούρας, 81′ Γαλάνης, 90+5′ Μουλτσιάς – 19′ Τσιμπούκας, 39′ Ισούφης, 65′ Εμβελέ, 72′ Πατσιούρας, 82′ Κοντοβάς.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Noύσιας, Ντούφας (46′ Καλφούντζος), Γαλάνης, Τσακάλι, Κουμπούρας, Μιφτάρι (38′ λ.τρ. Περτζιόνι), Χάμος, Καραλούλης (78′ Τσάτσος), Κατσαμάγκας, Τόλιος (24′ λ.τ. Μουλτσιάς), Γκαμπέτας.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Θάνος Θεοδώρου – Βασίλης Ταχτιντής): Γεωργαντζιάς, Ισούφης (67′ Φ. Αργυρόπουλος), Τζιμπούκας, Τζιλός, Εμβελέ, Π. Κοντοβάς, Κατσιγιάννης (52′ λ.τ. Κουλοκτσής), Τζουμάκης, Αλ. Κρανιώτης, Μυργιώτης, Ξέρρας (62′ λ.τ. Πατσιούρας).

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Θησέας Αγριάς – ΑΟ Σελλάνων 1-0 (43’ πέν. Κοτζαθανάσης)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Φωκικός 0-0
Πιερικός – ΑΟ Στυλίδας 5-1 (5’, 21’ Σεχολάρι, 25’ Δαδάκος, 73’ Μηλιώτης, 92’ Βερνάρδος – 75’ Μπουνσάι)
Ολυμπιακός Βόλου – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 7-0 (8’ πέν. Σερτζίνιο, 43’ Ναζίμ, 68’, 84’ Φλίγκος, 87’ Σαχινίδης, 90’, 92’ Καμπλιώνης, )
ΑΣ Μετέωρα – Νίκη Βόλου 0-2 (15’ Μακένγκο, 55’ Τζιώρας)
Αστέρας Ιτέας – ΓΣ Αλμυρού 1-0 (41’ πέν. Κακκάβας)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Απόλλων Μακρυχωρίου 2-1 (49′, 87’ Μουλτσιάς – 22’ Εμβελέ)