«Αργυρές» οι Κορασίδες του Αιγάλεω στο Final Four του Πανελληνίου Πρωταθλήματος! (photos)

Τη δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων Βόλεϊ που διεξήχθη στον Παλαμά κατέκτησε το Αιγάλεω.

aigalew - eal korasides (1)

Η πρωταθλήτρια Πειραιά, η οποία συμμετείχε πρώτη φορά στο Final Four, επιβλήθηκε της Ε.Α. Λάρισας με σετ 0-3 σετ και τερμάτισε στη δεύτερη θέση πίσω από την Πανελλήνια πρωταθλήτρια Ελπίδα Αμπελοκήπων, αφήνοντας στην 3η θέση τον Ηρακλή Κηφισιάς και στην 4η την Ε.Α. Λάρισας.

aigalew - eal korasides (4)

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία του τουρνουά, το Αιγάλεω κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, παίρνοντας μία άνετη νίκη μπροστά σε ένα κατάμεστο κλειστό του Παλαμά.

aigalew - eal korasides (3)

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, έως ότου η ΕΑΛ πάρει προβάδισμα τριών πόντων (8-5). Στη συνέχεια το Αιγάλεω ανέκαμψε, με την Κουλοπούλου στο σέρβις και την Μιλεντίγιεβιτς να οδηγεί επιθετικά την ομάδα της, το σκορ έγινε 11-14. Μάλιστα, η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδου ξέφυγε με 12-18 στα μισά του σετ και με σταθερότητα στην απόδοση, πιέζοντας στο σέρβις, πήρε το 1ο σετ με σκορ 18-25.

aigalew - eal korasides (2)

Στο 2ο σετ το Αιγάλεω συνέχισε εντυπωσιακά και προηγήθηκε αρχικά με 1-7. Η υπεροχή της Αθηναϊκής ομάδας συνεχίστηκε για το 3-14, όταν η ΕΑΛ με σερί 8-1 διαμόρφωσε το 11-15 για να έρθει το τάιμ-άουτ από την Αντωνιάδου. Η διακοπή ήταν αποτελεσματική για το Αιγάλεω που με την Κουλοπούλου στο σέρβις έφτασε να προηγείται με 13-20, κατακτώντας τελικά και το δεύτερο σετ με σκορ 18-25.

aigalew - eal korasides (6)

Στο 3ο σετ το Αιγάλεω είχε ελαφρύ προβάδισμα αρχικά (4-7), ενώ στη συνέχεια η ψαλίδα άνοιξε για το 8-17 με τη Βλάχου στο σέρβις για τις τυπικά φιλοξενούμενες. Η Αθηναϊκή ομάδα, με μεγάλη αποφασιστικότητα στο παιχνίδι της, έφτασε τελικά στην κατάκτηση του σετ με σκορ 11-25, φτάνοντας σε μία πανάξια νίκη!

Τα σετ: 18-25, 18-25, 11-25

ΕΑ Λάρισας (Π. Πνάκας): Σταυροθεοδώρου 4 (4/23 επ., 53% υπ. – 16% άριστες), Γεροκώστα 7 (6/12 επ., 1 άσο), Τάση 7 (7/22 επ., 32% υπ. – 05% άριστες), Κοντονάσιου 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ), Δούρου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Παπακώστα, Μανδραβέλη -λ (39% υπ. – 28% άριστες) / Τσουκαλά -λ (73% υπ. – 64% άριστες), Εξάρχου 3 (3/9 επ.), Ζιάγγα, Γίτση, Γεωργάκα 3 (2/2 επ., 1 άσο)

Αιγάλεω (Α. Αντωνιάδη): Βλάχου 5 (2/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουλοπούλου 6 (3/18 επ., 3 άσοι, 27% υπ. – 20% άριστες), Κομβόκη 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Μιλεντίγιεβιτς 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. – 14% άριστες), Χαραλαμποπούλου 11 (8/14 επ., 3 μπλοκ), Πάτα 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Αναστασιάδη -λ (65% υπ. – 47% άριστες) / Γαρδούνη, Εξακουστίδου.

Τα αποτελέσματα της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής:

Ελπίδα Αμπελοκήπων – Ηρακλής Κηφισιάς 3-2 (25-18, 25-10, 20-25, 21-25, 15-8)

ΕΑ Λάρισας – Αιγάλεω 0-3 (18-25, 18-25, 11-25)

Το πανόραμα του Final 4

Παρασκευή 8/5

17:00, ΕΑΛ – Ηρακλής Κηφισιάς 1-3 (25-14, 16-25, 21-25, 19-25)
19:00, Ελπίδα Αμπελοκήπων – Αιγάλεω 3-1 (25-22, 20-25, 25-23, 25-15)

κλικ ΕΔΩ για τα ρεπορτάζ των αγώνων

Σάββατο 9/5

16:00, Ελπίδα Αμπελοκήπων – ΕΑ Λάρισας 3-2 (24-26, 22-25, 25-21, 25-15, 15-10)
18:00, Αιγάλεω – Ηρακλής Κηφισιάς 3-1 (14-25, 25-18, 25-22, 26-24)

κλικ ΕΔΩ για τα ρεπορτάζ των αγώνων

Κυριακή 10/5

12:00, Ελπίδα Αμπελοκήπων – Ηρακλής Κηφισιάς 3-2 (25-18, 25-10, 20-25, 21-25, 15-8)
18:00, ΕΑ Λάρισας – Αιγάλεω 0-3 (18-25, 18-25, 11-25)

Η τελική βαθμολογία:

1.Ελπίδα (9-5) 6
2.Αιγάλεω (7-4) 5
3.Ηρακλής Κηφισιάς (6-7) 4
4.ΕΑ Λάρισας (3-9) 3

Με την ολοκλήρωση του τουρνουά πραγματοποιήθηκε και η ανάδειξη της πολυτιμότερης παίχτριας, η οποία ανακηρύχθηκε δικαιωματικά η Κατερίνα Παπάζογλου της πρωταθλήτριας Ελπίδας Αμπελοκήπων. Η 17χρονη ακραία πήρε από το χέρι την ομάδα της και την οδήγησε στην 3η συνεχόμενη κατάκτηση του τροπαίου σημειώνοντας 92 συνολικά πόντους σε τρία ματς (27 μ.ο.) ενώ ήταν και με διαφορά η καλύτερη σέρβερ της διοργάνωσης. Με τα δύο αυτά έπαθλα, η διεθνής αθλήτρια συνεχίζει την πολλά υποσχόμενή της πορεία σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο!

Αναλυτικά οι πολυτιμότερες σε κάθε κατηγορία:

MVP: Κατερίνα Παπάζογλου (Ελπίδα Αμπελοκήπων)

Καλύτερη επιθετικός: Κατερίνα Παπάζογλου (Ελπίδα Αμπελοκήπων)

Καλύτερη σέρβερ: Κατερίνα Παπάζογλου (Ελπίδα Αμπελοκήπων)

Καλύτερη μπλοκέρ: (Στέλλα Τσιάκαλου)

Καλύτερη πασαδόρος: Κατερίνα Βλάχου (Αιγάλεω)

Καλύτερη λίμπερο: Λιάνα Δάκου (Ελπίδα Αμπελοκήπων)