Από τις έδρες τους στους «8» ΠΑΟΚ, Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος και ο ΠΑΚ πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, στα πρώτα επαναληπτικά ματς που έγιναν σήμερα (22/1) για την Φάση των «16».

Στη Νέα Σμύρνη, οι Κυανέρυθροι επικράτησαν του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0, ενώ ο πρώτος αγώνας στην πρωτεύουσα της Ηπείρου είχε λήξει ισόπαλος 1-1. Τα τέρματα των «κυανέρυθρων» σημείωσαν ο Ντουρμισάι με 52΄ με πέναλτι και ο Σαραμαντάς με σουτ στο 75΄.

Στην Τούμπα, κάτω από καταρρακτώδη βροχή που διήρκεσε σχεδόν σε όλο το 90λεπτο, ο ΠΑΟΚ συνέτριψε την Παναχαϊκή με 5-0 και πήρε εύκολα το εισιτήριο για τους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος, «σβήνοντας» έτσι την ήττα του στο πρώτο παιχνίδι της Πάτρας (1-2), που ήταν και η μοναδική ως τώρα στις ελληνικές υποχρεώσεις του.

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ κάλυψε το εις βάρος του αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, αφού στο 5′ ο Μάτος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ παραβιάζοντας την εστία του γκολκίπερ Καπούταγλη. Στο 37′ ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα γκολ του με τον Ζαμπά. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46′ ο ΠΑΟΚ εδραίωσε τη νίκη πρόκρισης με ένα τρίτο γκολ. Ο Λημνιός στην κίνηση με σουτ ανέβασε το σκορ στο 3-0.

Στο 54′ ο Λέο Ζαμπά με ωραίο πλασαριστό σουτ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Το τελικό 5-0 ήρθε στο 67′ με έναν «κεραυνό» του Γιόσιπ Μίσιτς,

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των επαναληπτικών αγώνων για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας (σε παρένθεση το σκορ του α’ αγώνα):