Από τα πέναλτι…στους «4» το 2ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας!

Το 2ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας κρατούσε την τύχη στα χέρια του στον προημιτελικό με το 5ο ΓΕΛ, αφού μέχρι και την ολοκλήρωση των 70 λεπτών ήταν εκείνο που είχε το σκορ πρόκρισης στους «4» των Σχολικών Αγώνων Πόδοσφαίρου Λυκείων του νομού μας.

Ωστόσο, ένα γκολ στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού από τους τυπικά γηπεδούχους, οδήγησε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί που ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε δύο προσπάθειες και έτσι με συνολικό σκορ 2-4, η ομάδα του Ευθύμιου Μάττα προκρίθηκε στα ημιτελικά, εκεί που θα βρει απέναντί της το 1ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας!

Σε ένα κλειστό ματς με λιγοστές φάσεις, οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ σχεδόν με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, όταν ο Λουκάι με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Πανταζή για το 0-1.

Το 2ο ΕΠΑΛ έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό αλλά το 5ο ΓΕΛ ήταν εκείνο που επέμεινε μέχρι την τελευταία στιγμή, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Βλαστός εκτέλεσε το φάουλ, επικράτησε σύγχυση στα καρέ του Θεοδωρόπουλου και ο Κατσίκης επωφελήθηκε για το 1-1 που έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί ξεκίνησε πρώτο τις εκτελέσεις το 5ο ΓΕΛ και οι πρώτες τέσσερις συνολικά εκτελέσεις κατέληξαν στα δίχτυα. Οι δύο επόμενες του 5ου ΓΕΛ με τους Βλαστό και Αντώνη Κατσιαμπούρα αποκρούστηκαν, ενώ οι αντίστοιχες του 2ου ΕΠΑΛ με τους Λουκάι, Μπαντά βρήκαν δίχτυα για το τελικό 2-4!

Τα γκολ: 70+1′ Κατσίκης – 39′ Λουκάι

5ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Τζουβάρας): Πανταζής, Πολύζος, Μπαντής (65′ Καρατζιάς), Σπυρίδης, Κατσίκης, Αντ. Κατσιαμπούρας, Βλαστός, Σακελλαρίου, Σακελλαρόπουλος, Καλαντζής, Ευ. Κατσιαμπούρας.

2ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας (Ευ. Μάττας): Θεοδωρόπουλος, Τσιγαρίδας (63′ Μετούσι), Πλατογιάννης, Κρανής, Τουλιάς, Νταλούμης (63′ Καλαμπάκας), Μαλλιώρας, Μπαντάς, Παπακώστας (63′ Πολυχρονίδης), Λουκάι, Μπακρατσάς.

*Αξίζει να αναφερθεί ότι οι σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου έχουν διάρκεια 70 λεπτά (από δύο ημίχρονα των 35 λεπτών), ενώ η μορφή τους είναι νοκ-άουτ. Εάν δεν υπάρξει νικητής στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, τότε ο αγώνας οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.

Το Πανόραμα των Σχολικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Μαθητών Λυκείου Ν. Καρδίτσας 2017-18: