Απόλυτο αφεντικό η Αναγέννηση BC, μεγάλο διπλό επί του ΓΣ Σοφάδων!

Το ξανάκανε! Η Αναγέννηση BC με αποστομωτική εμφάνιση κατάφερε να περάσει από το κλειστό των Σοφάδων, επικρατώντας του ΓΣΣ με 51-62 και να διευρύνει το αήττητό της στα 14 ματς!

Οι Κιτρινόμαυροι με τη συγκλονιστική παράσταση του κόσμου τους, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ μετά το 13′, ενώ η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ μονοψήφιας και διψήφιας τιμής, φτάνοντας ακόμη και στο +14!

Πλέον η πρωτοπόρος ομάδα του Σπύρου Παππά και του Βασίλη Κρομμύδα ντούμπλαρε τις νίκες κόντρα στον ίδιο αντίπαλο στο πρωτάθλημα και έχει το απόλυτο αβαντάζ σε περίπτωση που διασταυρωθεί μαζί του στα πλέι-οφ, έχοντας εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον τελικό.

Παράλληλα, η ΑΣΑ τερμάτισε ένα αήττητο οκτώ αγώνων (7 για το πρωτάθλημα και 1 για το κύπελλο) των Σοφαδιτών, οι οποίοι προηγήθηκαν στο ματς με 15-7, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν σκορ από την περιφέρεια, το δυνατό τους σημείο, ούτε όμως από τη ρακέτα, μένοντας πολύ μακριά από τα επιθετικά τους στάνταρ (μόλις 51πόντοι).

Η Αναγέννηση στο β’ δεκάλεπτο ουσιαστικά άλλαξε τη ροή του ματς σαφώς υπέρ της, όταν με συνεχόμενα καλάθια του Τσέλιου έφτασε τη διαφορά στο +10, για το 33-43, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 35-43.

Στο 3ο δεκάλεπτο, η ΑΣΑ κατάφερε με ψηλό σχήμα να περιορίσει τη front line του Γυμναστικού, στοχεύοντας στο να μειώσουν τις προσπάθειες του Γούλα, το ποστάρισμα του Παπαϊωάννου αλλά και τη δημιουργική έφεση του Γεωργαντζά.

Μάλιστα, η επιλογή στο «ματσάρισμα» του Αργύρη στον Γεωργαντζά αποδείχτηκε καθοριστική για την έκβαση της αναμέτρησης, ενώ ο Τρικαλινός φόργουορντ, μαζί με τους Κοβάτσεφ και Καλλιάρα έδωσαν μεγάλο επιθετικό έρεισμα στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 35-43, 39-51, 51-62

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σπ. Παππάς-Β. Κρομμύδας): Κοβάτσεφ 15 (1), Στ. Αργύρης 13 (2), Καλλιάρας 12, Τσέλιος 15 (3), Μπράχος 2, Σπανόπουλος 2, Νότος 3 (1), Ευ. Φαλιάκης, Πεσλής, Πανταζής.

ΓΣ Σοφάδων (Ι. Τσίμας): Γεωργαντζάς 9, Παπαϊωάννου 7, Δίκαρος 4, Τρ. Ζωιτσάκος 8 (2), Σφακιανός 3 (1), Ν. Αντωνίου 8, Γούλας 8, Χαλκιάς 4, Καραμουλάς, Ψυχογιός, Ν. Εκίζογλου, Μανόπουλος.