Αποκαλυπτήριο…ξεμούδιασμα για ΑΣ Καρδίτσας με νίκη επί του Έσπερου

Στο κοινό του συστήθηκε σήμερα (7/9) το απόγευμα ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ, δίνοντας το πρώτο φιλικό προετοιμασίας στο κλειστό της πόλης και το τρίτο συνολικά, μετά από αυτά που προηγήθηκαν με τους Τσεγιάνγκ Λάιονς στο ΟΑΚΑ και τον Προμηθέα Πάτρας στην Πορταριά

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από το φιλικό

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα, δείχνοντας κατά διαστήματα καλά στοιχεία, κατάφερε να επικρατήσει με 81-64 του Έσπερου Λαμίας ο οποίος συμμετέχει φέτος στη Β’ Εθνική σε παιχνίδι που παρακολούθησαν περισσότεροι από 250 φίλοι του μπάσκετ.

Κόντρα σε έναν αντίπαλο που έδειξε ότι έχει ποιότητα και όπως όλα δείχνουν θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α2 (έχοντας στις τάξεις του και τον πρώην πάουερ φόργουορντ του ΑΣΚ, Θοδωρή Τεπετίδη που χειροκροτήθηκε από το Καρδιτσιώτικο κοινό στην επιστροφή του), η Καρδιτσιώτικη ομάδα έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές της, χρησιμοποιώντας ιδίως στο 2ο και 4ο δεκάλεπτο τους νεαρούς της, ενώ στο ματς συμμετείχαν και οι Παναγιώτης Ερμείδης, Ρόμπερτ Χουγκάζ (18 ετών, πάουερ φόργουορντ, 2,06μ. που αγωνιζόταν την τελευταία διετία στο Περιστέρι και νωρίτερα στον Ηλυσιακό), που άφησαν θετικές εντυπώσεις, πραγματοποιώντας προπονήσεις με τους Κυανόλευκους.

Ο αγώνας στερήθηκε ρυθμού, είχε αρκετές διακοπές λόγω πολλών φάουλ και για τον ΑΣΚ σκόραραν όλοι οι παίχτες του ρόστερ πλην του Σαριμπαλίδη, χωρίς βέβαια αυτό να προσδιορίζει την εν γένει λειτουργία/συνεισφορά τους στο σημερινό ματς που δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ένα ξεμούδιασμα από τις συνεχείς διπλές προπονήσεις.

Ο ΑΣΚ ξεκίνησε με βασική 5άδα τους Μαυρογιάννη, Κακλαμάνο, Γράβα, Μαγκουνή και Καλλέ, παίρνοντας προβάδισμα με 10-7 στο 5′. Ακολούθησε η αλλαγή όλης της βασικής σύνθεσης πλην του Γράβα και το 1ο δεκάλεπτο θα λέγαμε ότι γενικότερα συνοδεύτηκε από αλλεπάλληλες αλλαγές κατοχής λόγω λαθών στην ανάπτυξη και φάουλ, για το 19-21.

Στο β’ δεκάλεπτο ο ΑΣΚ  προσπάθησε να τεστάρει την κατάσταση και των πρόσφατων αποκτημάτων του, ενώ οι συνεχείς αλλαγές, κάποιες αργές επιστροφές και απώλεια ριμπάουντ, έφεραν ένα τρίλεπτο αδράνειας για το 19-26 στο 13′ που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για το συγκρότημα του Γιάννη Σοφογιάννη. Μέσα σε τρία λεπτά, ένα επιμέρους 11-2 έφερε τον ΑΣΚ με προβάδισμα, έχοντας κορυφαίο του παρκέ τον Νίκο Καλλέ που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 15 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Μαγκουνή και Μαυρογιάννη, με το 41-35 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο β’ δεκάλεπτο, τα πόδια των παιχτών του Γιάννη Τζήμα λύθηκαν, η διαφορά ποιότητας άρχισε να γίνεται πιο εμφανής και έτσι το σκορ ξέφυγε για το 60-43 του τρίτου 10λέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τρεις φορές στο +21, με τους νεαρούς Νάκη, Ερμείδη να αφήνουν υποσχέσεις και τον πρώτο με ένα μεγαλοπρεπές κάρφωμα να προσφέρει τη φάση του αγώνα.

Το σκορ στα 40 λεπτά ήταν 81-64, με τους δύο προπονητές να συμφωνούν ώστε να παίξουν ένα ακόμη 5λεπτο για να ανεβάσουν ρυθμούς και να δώσουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε κάποιους παίχτες τους.

Σε γενικές γραμμές ο ΑΣΚ έδειξε να βρίσκεται σε καλό δρόμο, βγάζοντας κάποιους αυτοματισμούς και εφαρμόζοντας μερικά από τα συστήματα που επεξεργάζεται στις προπονήσεις. Ο Μόκφορντ δείχνει σιγά-σιγά να ανεβάζει ρυθμούς, έχοντας σταδιακά καλύτερη παρουσία όσο το ματς κυλούσε, ενώ η περιφέρεια φαίνεται αυτή τη στιγμή να είναι πλήρης και απομένει μία κίνηση στη ρακέτα.

Επόμενο φιλικό για τον ΑΣΚ, αυτό της Τρίτης (11/9, 17:30) στο κλειστό του Μουζακίου με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου, ομάδα της Basketleague που πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της στο Μουζάκι.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-35, 60-43, 81-64

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μαγκουνής 10, Μαυρογιάννης 10, Καλλές 15, Κακλαμάνος 9 (3), Παπαχρήστος 4, Μόκφορντ 8 (2), Παππάς 3, Γράβας 3 (1), Παπαδόπουλος 4, Νάκης 4, Ερμείδης 7 (1), Χουγκάζ 2, Κουρέπης 2, Σαριμπαλίδης.

Έσπερος Λαμίας (Ι. Σοφογιάννης): Κατσαρές 5 (1), Παπαργυρόπουλος 12, Ολύμπιος 10, Τεπετίδης 13 (1), Γουντς 4, Ρούζιος 3 (1), Ρετσινάς 5 (1), Φίκας 7 (1), Φούντας 2, Στολγίκοβιτς 3 (1), Πάππος, Αργύρης.