Απογοητευτική ήττα για την Αναγέννηση από τα Μετέωρα

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η Αναγέννηση στο γήπεδο του Ελευθεροχωρίου Τρικάλων, γνωρίζοντας βαριά ήττα από τα Μετέρωρα.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα και δηλώσεις των προπονητών από την αναμέτρηση

Οι Κιτρινόμαυροι, «προδομένοι» από αρκετά επιπόλαια λάθη δεν κατόρθωσαν να σταθούν ανταγωνιστικοί -τουλάχιστον- ανασταλτικά και επιστρέφουν στην Καρδίτσα με το βαρύ 5-0 της ήττας.

Από την πλευρά τους τα Μετέωρα πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση και έδειξαν πως θα είναι άκρως ανταγωνιστική ομάδα τη φετινή σεζόν.

Στο 13ο λεπτό η Αναγέννηση «άγγιξε» το γκολ, όταν ο Ξανθόπουλος έκανε το σουτ και ο Ζαρρόπουλος έκανε μια εξαιρετική επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ.

Τα Μετέωρα άνοιξαν το σκορ στο 16′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σκόνδρα και κεφάλια του Πολυζόπουλου.

Στο 28ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με αυτογκόλ του Τεπερικίδη. Ο Ιωάννου μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα και η μπάλα βρήκε στον παίκτη της Αναγέννησης, καταλήγοντας στα δίχτυα.

Τα Μετέωρα δε σταμάτησαν εκεί και πέτυχαν ακόμα ένα τέρμα στο 36ο λεπτό με τον Μαρούδα να πλασάρει μέσα από την περιοχή τον Καρατζά.

Στο 44ο λεπτό ο Πολυζόπουλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ακόμα ένα γκολ, όταν έπιασε εντελώς αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 56′ με τον Μαρούδα να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά να μην βρίσκει το στόχο.

Στο 62ο λεπτό η Αναγέννηση έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Γόρδιος έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Πριφτη τον οποίο σταμάτησε ο Ζαρρόπουλος.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Σκόνδρας πλάσαρε τον Καρατζά και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Η απογοητεύση της Αναγέννησης ήταν εμφανής, ενώ τα Μετέωρα ήθελαν να πετύχουν και άλλα τέρματα. Ο Ιωάννου στο 71ο λεπτό σημείωσε ακόμα ένα τέρμα για την ομάδα της Καλαμπάκας, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης η ΑΣΑ έψαξε το γκολ της «τιμής», χωρίς αποτέλεσμα.

Α.Σ. Μετέωρα (Γ. Βακουφτσής): Ζαρόπουλος, Ιωαννίδης, Ζήσης, Φορτούνης, Γεωργάκης, Σκόνδρας, Λίτσιος, Ουζούνογλου, Μαρούδας, Πολυζόπουλος, Ιωάννου.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Ι Ποντίκας): Καρατζάς, Ξανθόπουλος, Καπετάνος, Παπαδόπουλος, Τεπερεκίδης, Γκούρλας, Βαταμίδης, Λουκάς, Γόρδιος, Καρβούνης, Παπαδημητρόπουλος.

Έπαιξαν και οι: Δ. Αλεξίου, Ευθ. Αλεξίου, Πρίφτης, Καραμπίνας.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο 13 Οκτωβρίου

Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός 5-1 (28’ Σερτζίνιο, 34, 49’ Φλίγκος, 39’ Ζγκούρι, 87’ πέν. Ρόκας – 53’ πέν. Κυπαρίσσης)

Κυριακή 14 Οκτωβρίου

ΑΟ Σελλάνων – Νίκη Βόλου 1-1 (21’ Κόκκινος – 78’ Ταβάρες)
ΓΣ Αλμυρού – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-1 (59’ Τζοβάρας – 75’ Αποστολίδης)
Απόλλων Μακρυχωρίου – ΑΟ Στυλίδας 1-2 (58’ Κατσιγιάννης – 43’ Καραλής, 65’ Λέντας)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Φωκικός 2-1 (39’ Περτζιόνι, 59’ Κατσαμάγκας – 21’ Χατζηστάμου)
Αστέρας Ιτέας – Θησέας Αγριάς 1-0 (90’+3 πέν. Σεΐτι)
ΑΣ Μετέωρα – Αναγέννηση Καρδίτσας 5-0 (16’ Πολυζόπουλος, 18’ Τεπερίδης, 36’ Μαρούδας, 63’ Σκόνδρας, 78’ Ιωάννου)