Ανταγωνιστικός αλλά ήττα από τον πρωτοπόρο Πήγασο για ΣΠΑΚ

Ο ΣΠΑΚ στάθηκε πολύ ανταγωνιστικός απέναντι στον πρωτοπόρο του Β’ Ομίλου της Α2, Πήγασο Πολίχνης αλλά δεν κατάφερε να αντλήσει θετικό αποτέλεσμα για την 8η αγωνιστική.

Η ομάδα του Φώτη Αλεξίου ηττήθηκε με 0-3 σετ, αν και ήταν μέσα στο σκορ και στα τρία, μπροστά σε περίπου 100 φιλάθλους που έδωσαν το παρών στο κλειστό της Καρδίτσας.

Οι «Τρικολόρε» εμφανίστηκαν σε μεγάλο βαθμό διαβασμένοι, όμως η ποιότητα του αντιπάλου, τον οποίο καθοδηγεί ο γνωστός στο Ελληνικό βόλεϊ, Αντρέι Κράβαρικ, δεν μπόρεσαν αλλάξουν τα δεδομένα του αγώνα.

Όμως, το αγωνιστικό κέρδος ήταν μεγάλο για τον ΣΠΑΚ, ιδίως στο 3ο σετ όπου ο Φ. Αλεξίου δε δίστασε να ρίξει στη «μάχη» τους νεαρούς Ντόμπρα και Γεωργίου, με τον πρώτο μάλιστα να πιέζει και να φέρνει το ματς από το 16-21 στο 21-23.

Στο 1ο σετ, ο ΣΠΑΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια να μπει επικεφαλής της αναμέτρησης και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε. Οι «Τρικολόρε» κατάφερεαν να προηγηθούν ακόμη και με 19-17, είδαν όμως τον αντίπαλο να παίρνει τάιμ-άουτ και να περνά μπροστά με 19-20, ενώ λίγο αργότερα κράτησε το ισχνό του προβάδισμα (22-23), για το 22-25 σε 26′.

Στο 2ο σετ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 8-13, 11-16, 13-18, 15-19, με τον ΣΠΑΚ να πιέζει προς το φινάλε και να φτάνει σε απόσταση αναπνοής. Με τους Παπαγεωργίου, Καρρά το σκορ έγινε 19-21 και 20-22, όμως οι επόμενοι πόντοι, μετά και το τάιμ-άουτ του Κράβαρικ κατέληξαν στα χέρια του Πήγασου για το 20-25 σε 26′.

Στο τελευταίο σετ, η ομάδα της Πολίχνης μπήκε δυνατά, ξέφυγε με 3-9, προκαλώντας το τάιμ-άουτ του ΣΠΑΚ και παρότι οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, δεν κατάφεραν να απειλήσουν το προβάδισμα του Πήγαοσυ. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 14-19, ο ΣΠΑΚ μείωσε σε 15-19, 17-22 και 21-23 με τον Ντόμπρα στο σέρβις, όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει αυτό του το μομέντουμ, γνωρίζοντας ότι δεν είχε περιθώρια λαθών για το 21-25 σε 28′.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 21-25

ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Τ. Παπαγεωργίου, Καρράς, Γιαννουσάς (λ), Βαϊόπουλος, Αναγνώστου, Ντόμπρα, Αθ. Αλεξίου, Γεωργίου, Ρεζκ, Μάντζιος, Χειμωνέττος (λ), Λαζινός.

Πήγασος Πολίχνης (Αν. Κράβαρικ): Κοτζάι, Μπατσαράς, Μπαρδούκας, Μιχελάκης, Γιοχάης, Χρηστινίδης, Τσιράκης (λ), Δ. Αλεξίου, Λινάδρος, Αντυπας, Τζιαβράς (λ), Γεωργιάδης, Αλεξούδης, Τζάμος.