Ανατροπή ψυχής και νίκη κόντρα στη Ρίγα για τις Ελπίδες!

Με συγκλονιστικό τρόπο έριξαν την αυλαία στον 7ο Όμιλο προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ οι Ελπίδες!

Δείτε ΕΔΩ τις βαθμολογίες όλων των Ομίλων και ποιες ομάδες προκρίνονται

Οι δευτεραθλήτριες Ελλάδος, ως άξιες πρέσβειρες του Γυναικείου ποδοσφαίρου στο εξωτερικό κατάφεραν να επικρατήσουν της οικοδέσποινας Ρίγα Φούτμπολα με μεγάλη ανατροπή που πέτυχαν μέσα σε τρία λεπτά, για το 1-2 που τους χάρισε τη δεύτερη νίκη σε  τρία ματς!

Οι Καρδιτσιώτισσες, με νέα εμφάνιση ψυχής κατάφεραν να συγκεντρώσουν έξι βαθμούς και να τερματίσουν στη δεύτερη θέση χωρίς όμως να συγκαταλέγονται μέσα στις δύο καλύτερες δεύτερες των 10 Ομίλων για να προκριθούν στους «32» του Τσάμπιονς Λιγκ, «πληρώνοντας» ουσιαστικά το ματς της πρεμιέρας όπου ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από την Κάζιγκουρτ.

Όσον αφορά την ομάδα από το Καζακστάν, αυτή κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Αούστρια Βιένης και να κάνει το 3×3, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «32» ως πρώτη του Ομίλου.

Οι Ελπίδες παρατάχθηκαν με ακριβώς ίδια 11άδα όπως στο νικηφόρο 3-1 επί της Αούστρια και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 59′ με γκολ της Σέβκοβα, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή! Αρχικά με γκολ της νεαρής Ξάνθη στο 78′ που είχε περάσει οκτώ λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο στη θέση της Μισιρλή και έπειτα στο 81′ με τέρμα τις Σουηδής Σπετς που ολοκλήρωσε ιδανικά την Ευρωπαϊκή πορεία της ομάδας φέτος, με πολύ καλή συγκομιδή και επάξια παρουσία.

Οι Ελπίδες ήταν πολύ καλύτερες του αντιπάλου τους, έχοντας συντριπτική κατοχή της μπάλας και τελικές που άγγιζαν τον…τριπλάσιο αριθμό (13 έναντι 37)!

Το Ελληνικό συγκρότημα μπήκε με άγριες διαθέσεις και μόλις στο πρώτο δίλεπτο είχε δύο ευκαιρίες για γκολ, στο 1′ με την Μπεντανκούρ και στο 2′ με την Κοντρέρας (το σουτ της απομακρύνθηκε από τη Νεστέροβα σε κόρνερ).

Ακολούθησαν άλλα τρία σουτ πριν την ολοκλήρωση του 10λέπτου για τις Ελπίδες με τις Μπεντανκούρ και Σπετς, ενώ η Ρίγα απείλησε για  πρώτη φορά στο 12′ με τη Βόιτανε, αλλά η Τσιλίκα ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 15′ σημειώθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία στο α’ μέρος με την Αρίζα να μπαίνει κατά μέτωπον και τη Νεστέροβα να αποκρούει σε φάση τετ-α-τετ.

Ακολούθησε πολύ ελεύθερο ματς με εκατέρωθεν ευκαιρίες, οι περισσότερες εξ’αυτών για τις Ελπίδες με σουτ της Ετσεβερί και περισσότερες προσπάθειες της Μπεντανκούρ, την ώρα που η Ρίγα ήταν σίγουρα εκτός συνέχειας του θεσμού και οι Ελπίδες γνώριζαν ότι πολύ δύσκολα θα κατάφερναν να προχωρήσουν.

Στο 22′ η Αρίζα είδε τη Νεστέροβα να αποκρούει δύσκολα και αμέσως μετά ήταν η σειρά της Τσιλίκα να δείξει τα αντανακλαστικά της, κρατώντας το μηδέν.

Μετά το πρώτο μισάωρο και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, το ματς ισορρόπησε και η Ρίγα προσπάθησε να βγει μπροστά με την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να καταφέρει  όμως να παραβιάσει την εστία των Ελπίδων για  το 0-0 του α’ μέρους (χαρακτηριστικό πάντως το γεγονός ότι οι Ελπίδες στο τελευταίο δίλεπτο κέρδισαν 5!! διαδοχικά κόρνερ, πιέζοντας στην εκπνοή για το γκολ της ψυχολογίας).

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τις Ελπίδες και πάλι να «βομβαρδίζουν» και να χάνουν συνεχόμενες ευκαιρίες με τις Μπεντανκούρ και Σπετς.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου λίγο έλειψε να ισχύσει με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όταν η Αρίζα δεν κατάφερε σε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 57′ να νικήσει τη Νεστέροβα και στην αντεπίθεση η Σέβκοβα άνοιξε το σκορ.

Μάλιστα, για τα επόμενα 6-7 επτά η Ρίγα είχε την ψυχολογία και πίεσε για το γκολ που θα της έδινε τη νίκη της τιμής, χωρίς αποτέλεσμα.

Από το 66′ και έπειτα οι Ελπίδες κυριάρχησαν στο γήπεδο και αναζητούσαν επίμονα το γκολ της ισοφάρισης. Στο 66′ η Ετσεβερί δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ μετά από εκτέλεση κόρνερ, όπως και η Μπεντανκούρ δύο λεπτά αργότερα.

Στο 70′ στον αγώνα πέρασε η 16χρονη Μαρία Ξάνθη, που όχι μόνο ντεπούταρε στο θεσμό αλλά κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 78′ η Πύθουλα εκτέλεσε φάουλ, η Νεστέροβα μπλόκαρε χωρίς σταθερότητα κι η Ξάνθη από κοντά έκανε το 1-1!

Μέσα σε τρία λεπτά οι Ελπίδες κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το ματς, όταν η Πύθουλα βρήκε με ωραίο τρόπο την Σπετς που στο 81′ έβαλε μπροστά τις δευτεραθλήτριες Ελλάδος για το 1-2!

Στα επόμενα λεπτά οι Ελπίδες βρήκαν ακόμη περισσότερους χώρους για γκολ, αφού η Ρίγα, μη έχοντας να κάνει κάτι καλύτερο, βγήκε όλη μπροστά και έτσι, τόσο η νεοεισελθούσα Καπαρέλη, όσο και οι Μπεντανκουρ, Ετσεβερί είχαν την ευκαιρία να δώσουν μεγαλύτερη έκταση στη νίκη.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έστω και αν δεν έφερε την πρόκριση, με τις Ελπίδες να κερδίζουν τη διοργανώτρια στο «σπίτι» της και να την αφήνουν χωρίς βαθμό.

Τα γκολ: 59′ Σέβκοβα – 78′ Ξάνθη, 81′ Σπετς

Ελπίδες (Τ. Κουτσονάσιος): Τσιλίκα, Μισιρλή (70′ Ξάνθη), Σίμου, Ετσεβερί, Αλεξίου, Πύθουλα, Κόλλια (86′ Καπαρέλη), Σπετς, Κοντρέρας, Αρίζα (90+2′ Δρόσου), Μπεντανκούρ.

Ρίγα Φούτμπολα Σκόλα (Κ. Σακούροβα): Νεστέροβα, Τσεμερτάνε 64′ (Μάτισα), Γκίρζντα, Κρούμινα, Νικιφόροβα (85′ Ράντβιλα), Πέτσινα, Ροκάνε, Σέβκοβα, Σπρούντουλε, Βόιτανε, Ζαϊτσίκοβα.