Αλύγιστος ο Απόλλων Μακρυχωρίου πήρε και τον Αλμυρό!

Ένα απευθείας φάουλ του Θωμά Μυργιώτη στο 58′ ήταν αρκετό να χαρίσει στον Απόλλωνα Μακρυχωρίου τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Αλμυρό για την 11η αγωνιστική στον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής!

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση
Δείτε ΕΔΩ στιγμιότυπα από την αναμέτρηση σε βίντεο

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ στον 4ο Όμιλο

Οι Κυανόλευκοι παρέμειναν για τέταρτο σερί ματς αήττητοι και μάλιστα δίχως να έχουν δεχθεί γκολ, ενώ πλέον μείωσαν τη διαφορά από τον σημερινό (9/12) αντίπαλό τους στους δύο βαθμούς!

Χωρίς τους Ξέρρα, Ισούφη και Αλέξανδρο Κρανιώτη και μπροστά σε περίπου 250 φιλάθλου του, το συγκρότημα του Θάνου Θεοδώρου επιβεβαίωσε την εξαιρετική του κατάσταση σε ένα ματς ιδιαίτερα κλειστό όπου όποια ομάδα σημείωνε το γκολ, θα κέρδιζε!

Στο 1ο ημίχρονο οι τελικές προσπάθειες εκδηλώθηκαν με το σταγονόμετρο, σε ένα κακό ποιοτικά 45λεπτο. Ο Μυργιώτης είχε μία εκτέλεση φάουλ στο 37′ που μπλόκαρε ο Σταυράκης, ενώ στο 45′ ο Τσιώλης των φιλοξενούμενων απείλησε με σέντρα και κεφαλιά του Τζοβάρα. που πέρασε άουτ.

Στο β’ ημίχρονο ρυθμός ήταν καλύτερος, δίχως να αλλάξει κάτι δραματικά στο ματς, παρά μόνο η έκβαση του σκορ με το πολύ όμορφο φάουλ του Μυργιώτη.

Στο 58′ ο 27χρονος μέσος των γηπεδούχων άνοιξε το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, σε φάση μάλιστα που ο Θ. Θεοδώρου αποβλήθηκε και είδε το υπόλοιπο το ματς από την κερκίδα.

10 λεπτά μετά το γκολ, ο Εμβελέ μπήκε από τα πλάγια, και πλάσαρε για να μπλοκάρει ο Σταυράκης. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 83′ από γύρισμα του Μυργιώτη που δεν εκμεταλλεύτηκε κανείς συμπαίχτης του στην πορεία της μπάλας.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Θ. Θεοδώρου): Γεωργαντζάς, Δ. Τεντολούρης, Κουλοκτσής, Κοντοβάς, Κατσιγιάννης, Μυργιώτης, Τζουμάκης, Τσιμπούκας, Εμβελέ (82′ Πατσιούρας), Φ. Αργυρόπουλος (65′ Μιντζάλι), Τζιλός.

Αλμυρός (Στ. Αρσένος): Σταυράκης, Καρράς, Μπαρούτας, Παπακώστας, Βαγγελί, Διμηνάς (85′ Καλαμίδας), Αλεξανδρής (75′ Χαντζής), Στουρνάρας, Τζοβάρας, Τσιώλης (75′ Τιμπλαλέξης), Γκίκα (67 Τσελεπής).

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Κυριακή 9 Δεκεμβρίου

ΑΟ Σελλάνων – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0 (2’, 3’, 71’ Τσιρογιάννης)
Θησέας Αγριάς – Πιερικός 1-0 (8’ Βλάχος)
Φωκικός – Ολυμπιακός Βόλου 1-1 (80’ Μεγάλος – 95’ πέν. Λώττας)
ΑΟ Στυλίδας – ΑΣ Μετέωρα 1-0 (37’ Λέντας)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Αστέρας Ιτέας 0-1 (68’ Αλεξίου)
Νίκη Βόλου – Οικονόμος Τσαριτσάνης 4-0 (41’ Καντούτσης, 77’, 83’ πέν. Κέρι, 90’ Τζιώρας)
Απόλλων Μακρυχωρίου – ΓΣ Αλμυρού 1-0 (58’ Μυργιώτης)