Αήττητος με νίκη στο ντέρμπι με την Αναγέννηση ο Γ.Σ. Σοφάδων!

Ένα σούπερ επιθετικό ματς με πολύ όμορφο θέαμα και ανάλογες διακυμάνσεις πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής (23/9) στους Σοφάδες για την 3η αγωνιστική του 7ου Ομίλου στο κύπελλο ΕΣΚΑΘ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Εκεί διασταυρώθηκαν οι μέχρι σήμερα αήττητες ομάδες του Ομίλου, με τον Γ.Σ. Σοφάδων να επικρατεί με 91-82 της Αναγέννησης υποχρεώνοντας τους Κιτρινόμαυρους στην πρώτη τους ήττα στο θεσμό σε τρία ματς. Στον αντίποδα, η ομάδα του Θρασύβουλου Λιάγκα έκανε το 2×2 (την 1η αγωνιστική έκανε το ρεπό της) και παραμένει μαζί με την ΑΣΑ ακλόνητα φαβορί για την πρόκριση στους «16» (προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε Όμιλο, σε σύνολο 8 Ομίλων).

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι, χωρίς τον στρατευμένο Νίκο Αντωνίου και τον Παπαδημητρίου που προφυλάχτηκε, δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμά τους, ευτύχησαν να προηγηθούν με διψήφια τιμή μόλις από το 4′ (14-3), έφτασαν τη διαφορά στο μέγιστο +24 στο 25′ (65-41), όντας δαιμονισμένοι από την περιφέρεια, καθώς σημείωσαν 16/30 τρίποντα.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Σπύρου Παππά και του Βασίλη Κρομμύδα που δεν είχε στη διάθεσή της τους Σπανόπουλο και Χάρη Αντωνίου προσπάθησε στα τέλη της 3ης περιόδου και στις αρχές της 4ης να επιστρέψει το ματς, εκεί που ο Τσέλιος σημείωσε 14 σερί πόντους με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα και δύο βολές για το 75-67 στο 31′ και το 76-70 στο 32′ που έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς.

Στα επόμενα λεπτά, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ μονοψήφιου και διψήφιου αριθμού πόντων υπέρ των Σοφαδιτών, οι οποίοι, παρά την πίεση που δέχτηκαν σε όλο το γήπεδο στο τελευταίο δίλεπτο, κατάφεραν να αντεπεξέλθουν, φτάνοντας στο 91-82.

Ο αγώνας έγινε μπροστά σε περίπου 150 θεατές, με τους 40 οπαδούς της ΑΣΑ, Ultras Gate 3 να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και να δείχνουν ότι θα είναι ο κινητήριος μοχλός της ομάδας στο φετινό εγχείρημα.

Το ματς άρχισε γρήγορο ρυθμό από τον Γ.Σ. Σοφάδων που προηγήθηκε με 11-3 στο 3′ χάρη στο κρεσέντο του Γεωργαντζά, ενώ στο 5′ το σκορ έγινε 16-6 με τον Γούλα να παίρνει τη σκυτάλη. Στη συνέχεια ήρθε η αντίδραση της Αναγέννησης με τον Κοβάτσεφ να μειώνει σε 16-8 και τον Πανταζή με τρίποντο σε 16-11. Άμεσα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέπτυξαν ξανά διαφορά ασφαλείας για το 18-13 στο 8′ και το 24-18 στο 8′, με τον Κοβάτσεφ να διαμορφώνει με τρίποντο το 24-21 της 1ης περιόδου.

Στο β’ δεκάλεπτο, η Αναγέννηση πλησίασε στο -1 με τον Κοβάτσεφ (24-23), ενώ για πρώτη και τελευταία φορά ισοφάρισε στο παιχνίδι (26-26 στο 13′). Από εκεί και πέρα, ένα σερί 12-3 με πρωταγωνιστή τον Χαλκιά από την περιφέρεια, έφερε τον Γυμναστικό μπροστά με 38-39 και με τον Γεωργαντζά να ακολουθεί, το σκορ έγινε 46-32 στο 17′. Η Αναγέννηση είχε σε αυτό το διάστημα μόλις πέντε φάουλ σε 17 λεπτά, βλέποντας το ρυθμό να είναι φανερά υπέρ των γηπεδούχων, με το ημίχρονο να λήγει 52-37.

Η 3η περίοδος στερήθηκε ρυθμού, το ματς έγινε πιο σκληρό και ο Γυμναστικός κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμά του, για το 55-37 στο 21′ και το 60-39 στο 22′, σε ένα διάστημα που ο Γούλας σημείωσε τέσσερα τρίποντα, βγάζοντας τους ψηλούς της ΑΣΑ έξω από τη ρακέτα. Το σκορ στο 24′ έφτασε στη μέγιστη διαφορά του (65-41), ενώ κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της Αναγέννησης, η οποία έπαιξε πιο σκληρά στην άμυνα και προσπάθησε να μεταφέρει το ματς στην περιφέρεια. Με εντυπωσιακό σερί 3-17, οι Κιτρινόμαυροι μείωσαν σε 68-58 στο 29′, όμως ο Γεωργαντζάς διέκοψε τη φόρα των φιλοξενούμενων με τρίποντό του για το 71-58.

Ο Τσέλιος απάντησε με τρίποντο για το 71-61, όμως ο Δίκαρος με γκολ-φάουλ στην εκπνοή έκανε το 75-61 του 3ου δεκαλέπτου.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με το κρεσέντο του Τσέλιου από την κορυφή των 6,75 που έκανε το σκορ 76-70 το 32′. Δίκαρος και Χαλκιάς «ξεκόλλησαν» τους γηπεδούχους από ένα  μίνι μπλακ-άουτ, διατηρώντας το μομέντουμ υπέρ τους σε κρίσιμο σημείο για το 89-80, σε ένα διάστημα όπου η απώλεια των ριμπάουντ και οι βοήθειες στην άμυνα στοίχισαν στους φιλοξενούμενους. Στα 21″ ο Νότος ευστόχησε σε βολές, η πίεση της Αναγέννησης έφερε λάθος για τον Γ.Σ. Σοφάδων αλλά το τρίποντο του Τσέλιου ήταν άστοχο στη συνέχεια για να έρθει η μείωση του σκορ στο -4. Με το χρόνο να κυλά, το τελικό 91-82 διαμορφώθηκε 1,1″ πριν το τέλος με λέι-απ του Γούλα.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 52-37,  75-61, 93-82.

Γ.Σ. Σοφάδων (Θρ. Λιάγκας): Γούλας 28 (6), Γεωργαντζάς 25 (4), Τρ. Ζωιτσάκος 4 (1), Σφακιανός 2, Παπαϊωάννου 6, Χαλκιάς 9 (3), Ψυχογιός 6 (2), Δίκαρος 13, Τουλιάς, Παπαδημητρίου.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σπ. Παππάς – Β. Κρομμύδας): Χατζηγούλας 3 (1), Πανταζής 5 (1), Καλλιάρας 9, Κοβάτσεφ 26 (3), Αργύρης 4 (1), Τσέλιος 25 (5), Νότος 10 (1), Ευ. Φαλιάκης, Πεσλής.