Ήττα-όνειδος από τη Νίκη Βόλου για την Αναγέννηση

Η Αναγέννηση δεν κατάφερε να αντισταθεί στη Νίκη Βόλου που με σαφή διαφορά ποιότητας πέρασε από το ΔΑΚ της Καρδίτσας με το ευρύ 1-6, σε μία πολύ άσχημη ημέρα των Κιτρινόμαυρων.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ στον 4ο Όμιλο

Η αναμέτρηση διεξήχθη στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής και διατήρησε την ομάδα του Ζόραν Μπάμποβιτς δίχως βαθμό στο πρωτάθλημα του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Το γκολ της τιμής σημείωσε στο 76′ ο Αναγνώπουλος με κεφαλιά για τους γηπεδούχους, μετά από φάουλ του Γόρδιου που διαμόρφωσαν το τελικό 1-6.

Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο σε ό,τι αφορά την παρουσιά των οργανωμένων φιλάθλων εκατέρωθεν που θύμισαν ατμόσφαιρα από τα παλιά, στην κατά τ’άλλα μικρή, από πλευράς προσέλευσης ημέρα για τους Κιτρινόμαυρους που ήταν ανταγωνιστικοί έως ότου δεχθούν το πρώτο τέρμα τους.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους φάση στο παιχνίδι στο 15ο λεπτό, όταν ο Κέρι έκανε τη σέντρα και ο Τζιώρας με προβολή άνοιξε το σκορ.

Η Αναγέννηση προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ της Νίκης, όμως τα γνωστά αμυντικά προβλήματα εμφανίστηκαν και πάλι. Μέσα σε μόλις δύο λεπτά οι Νικαιώτες στην ουσία κλείδωσαν το τρίποντο με δύο γκολ του Κέρι.

Αρχικά στο 27ο λεπτό μετά από πλάγιο του Παπαδόπουλου από τα αριστερά η μπάλα στρώθηκε στον Κέρι, ο οποίος με βολ πλανέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Κούτσικου.Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Λόρι Κέρι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-3.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Νίκη χωρίς να εντυπωσιάζει να έχει καταφέρει να «καθαρίσει» το παιχνίδι στην ουσία.

Η Νίκη Βόλου δε σταμάτησε εκεί και συνέχισε να ψάχνει και άλλα γκολ.

Κάτι το οποίο κατάφερε στο 60ό λεπτό με τον πρώην «Κιτρινόμαυρο» Αλέξα Βουκομάνοβιτς,ο οποίος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και πέμπτο τέρμα. Ο Βουκομάνοβιτς γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Ιορδανίδης πλάσαρε εύστοχα.

Η Νίκη Βόλου ήταν ασταμάτητη και συνέχισε να ψάχνει και άλλα γκολ. Στο 69ο λεπτό ο Λόρι Κέρι πέτυχε και τρίτο προσωπικό τέρμα με για το 0-6.

Στο 77ο λεπτό ο Αναγνώπουλος με κεφαλιά πέτυχε το γκολ της τιμής για την Αναγέννηση.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Νίκη Βόλου είχε κάποιες ευκαιρίες να αυξήσει το προβάδισμα της αλλά δεν τα κατάφερε.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Ζ. Μπάμποβιτς): Κούτσικος, Πρίφτι, Καπετάνος (46′ Καραμπίνας), Γκούρλας, Ξανθόπουλος, Λουκάς (46′ Δ. Αλεξίου), Τζέλλος, Τσιάτας (46′ Αναγνώπουλος), Καρβούνης, Γόρδιος, Βαταμίδης.

Νίκη Βόλου (Γ. Κούτσης): Αποστολίδης, Καρτσάμπας, Καντουτσης, Θ. Παπαδόπουλος (71′ Ντινιωτάκης), Μετούσι, Ταβάρες (10′ Δωματάς), Τσεμπερίδης, Μέτσε, Ιορδανίδης (62′ Μακένγκο), Κέρι, Τζιώρας (55′ Βουκομάνοβιτς)

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 10 Νοεμβρίου

Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Μακρυχωρίου 5-0 (14’ Φλίγκος, 39’ Ναζίμ, 40’ Λώττας, 55’ Μπουτζίκος, 77’ Σερτζίνιο)

Κυριακή 11 Νοεμβρίου

ΑΟ Σελλάνων – Αστέρας Ιτέας 1-1 (93’ Πατσαρούχας – 74’ Αλεξίου)
ΑΣ Μετέωρα – Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-0
Πιερικός – ΓΣ Αλμυρού 0-1 (47’ Γκίκα)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Νίκη Βόλου 1-6 (77’ Αναγνώπουλος – 15’ Τζιώρας, 27’, 30’ πέν., 70’ Κέρι, 60’ Βουκομάνοβιτς, 61’ Ιορδανίδης)
Θησέας Αγριάς – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 2-0 (6’ Αγασιώτης, 52’ Βλάχος)
Φωκικός – ΑΟ Στυλίδας 0-2 (2’ Βαρυπάτης, 87’ Καραλής)