Ήττα στο ντέρμπι με τα Τρίκαλα για τις Ελπίδες

Οι Ελπίδες πάλεψαν στα Τρίκαλα, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο και ηττήθηκαν με 2-0 για την 8η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών.

Παρότι το σκορ ήταν 0-0 έως το 68′ στη συνέχεια οι γηπεδούχες κατάφεραν βρουν δίχτυα σε κεφαλιά της Σάλομον στο 69′ έπειτα από φάουλ της Έγιερς, ενώ η δημιουργός του πρώτου γκολ έγινε σκόρερ στο 79′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις, αφού στο α’ ημίχρονο οι παίχτριες του Τάκη Κουτσονάσιου μπήκαν αποφασιστικά, πήραν τα ηνία του αγώνα και ήταν εκείνες που απειλούσαν με αξιώσεις την εστία της Χαρακοπούλου. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου, η Κόλλια είχε ένα ασθενές σουτ από το ύψος του πέναλτι για να κάνει το 0-1, ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος, η Πύθουλα με εκτέλεση φάουλ απείλησε την αντίπαλη εστία.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχες ισορρόπησαν, χωρίς πάντως να  έχουν τη μεγάλη φάση για γκολ, τα οποία εν τέλει προήλθαν από στημένες μπάλες.

Πάντως και στις δύο περιπτώσεις, οι Ελπίδες διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τον καταλογισμό των φάουλ που προήλθαν τα γκολ, αμφισβητώντας τις αποφάσεις.

Τρίκαλα (Γ. Λουλές): Χαρακοπούλου, Χύμα, Μπαρμπόσα, Έγιερς, Σάλομον, Αλεξίου, Παναγιωτίδη (79′ Ντόκου), Γεραγόρη, Βαΐτση, Γιαννούλα (88′ Αργύρη). Σέντερλουντ (88′ Τσιάρα)

Ελπίδες (Τ. Κουτσονάσιος): Τσιλίκα, Σίμου, Πύθουλα, Χριστοδούλου (80′ Μάλλιαρη), Μισιρλή, Κόλλια, Καπαρέλη, Λιάκου, Ξάνθη, Χαντζίου (83′ Σακελλαρίου), Τζαφέρη.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Εργοτέλης – ΑΕΛ 0-1 (Σρετένοβιτς)
Τρίκαλα – Ελπίδες 2-0 (68′ Σάλομον, 79′ Έγιερς)
ΑΕ Γλυφάδας – ΠΑΟΚ 0-1 (Βαρδαλή)
Προοδευτική Περάματος – ΑΟ Αγίας Παρασκευής 1-3 (Βοΐλα-αυτογκόλ Νικοπούλου, Παρμαξή, Μιχαλοπούλου)
Ατρόμητος – Άρης 0-3 (Κοκοβιάδου x2, Τζόρτζεβιτς)
Ρεπό: Πανσερραϊκή

Θ. Ομάδα Β. Αγ. Ν. Ι. Η. Επίθ. Άμυν. Διάφ.