Ήττα με ανατροπή στην Καστοριά για τον ΑΣΚ

Αφιλόξενο απέβη το κλειστό «Δημήτρης Διαμαντίδης» για τον ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ.

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα ηττήθηκε με ανατροπή από την Καστοριά, με σκορ 70-65, αν και είχε προβάδισμα ακόμη και διψήφιας διαφοράς πόντων έως τα μέσα της 3ης περιόδου.

Το 2018 έκλεισε, λοιπόν, με ήττα για τον ΑΣΚ που είδε τον Μαυρογιάννη να επανεμφανίζεται μετά από τέσσερις εβδομάδες και να προσφέρει σκορ, δείχνοντας ότι θέλει  ακόμη περισσότερο χρόνο συμμετοχής και τον Μόκφορντ να σημειώνει 21 πόντους με 5/9 τρίποντα σε 13 -μόλις- λεπτά.

Μετά από ένα πολύ «φτωχό» πρώτο δεκάλεπτο όπου το σκορ ήταν μόλις 9-10, ο ΑΣΚ λύθηκε επιθετικά και κατάφερε με τις τρίποντες «βόμβες» του Μόκφορντ και καλάθια του Καλλέ από το ποστ, να ξεφύγει στο σκορ για το 24-36 του ημιχρόνου.

Ο ΑΣΚ δεν κατάφερε να ελέγχει τα ριμπάουντ στο β’ μέρος, ενώ για άλλο ένα ματς οι βολές που εκτέλεσε ο αντίπαλος ήταν διπλάσιες, αφού η Καστοριά είχε 24/35 ενώ οι Κυανόλευκοι 11/18.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο β’ ημίχρονο, όπου ο ΑΣΚ, χωρίς τον Παππά και τον Σαριμπαλίδη να αγωνίζεται ελάχιστα αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα και στην περιφέρεια. Κακλαμάνος και Ερμείδης κινήθηκαν σε «ρηχά νερά», ενώ ο Παπαχρήστος για άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι ήταν ουσιαστικός, αγγίζοντας το ντάμπλ-νταμπλ.

Η Καστοριά προσπέρασε στο φινάλε της 3ης περιόδου και στο τελευταίοι δεκάλεπτο είχε ένα πολύ μικρό προβάδισμα που δημιουργούσε την εντύπωση ότι τα πάντα μπορούν να αλλάξουν. Με τους Μελισσαράτο και Βαβάτσικο να είναι οι καλύτερη του παρκέ για τους γηπεδούχους και τους Βαβάτσικο, Πετρόπουλο να κερδίζουν φάουλ και να είναι αποτελεσματικοί από τις βολές (αποβλήθηκαν Κακλαμάνος και Παπαδόπουλος με πέντε φάουλ για τον ΑΣΚ), η Καστοριά κατάφερε να παραμείνει ψύχραιμη σε κρίσιμα σημεία και να φτάσει στο 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 9-10, 24-36, 50-48, 70-65

Καστοριά (Ν. Καραγιάννης): Αμπαράς 5, Πετρόπουλος 12 (2/5 διπ., 1/4 τριπ.), Μελισσαράτος 10 (4/4 διπ., 4 ριμπ.), Χονδρογιάννης 7 (3/3 διπ.), Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 8 (2/4 τριπ.), Ράπτης 4, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 15 (2/3 τριπ., 8 ριμπ.), Καραμανώλης, Τζακόπουλος 7 (1/4 τριπ.), Φουρμαναβίτσιους 2.

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Μόκφορντ 21 (5/9 τριπ.), Γράβας (6 ριμπ.), Παπαχρήστος 8 (1/2 τριπ., 10 ριμπ.), Μαυρογιάννης 6, Κακλαμάνος 7 (1/7 τριπ.), Καρράς 4, Παπαδόπουλος, Ερμείδης 4, Καλλές 11 (4/7 διπ.), Σαριμπαλίδης, Μαγκουνής 4 (1/2 τριπ.).