Ήττα-μαχαιριά στην παράταση από τον Παπάγου για ΑΣΚ

Ο ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ είχε μπροστά του έναν «τελικό» με τον Παπάγου για την 23η αγωνιστική της Α2 αλλά δεν κατάφερε σε ένα πολύ σκληρό και νευρικό ματς να πάρει τη νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 77-82 στην παράταση.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τον αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τι δήλωσε ο Γιάννης Τζήμας μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τι δήλωσε ο Σάββας Κατσούνης μετά το τέλος του αγώνα

Η κανονική διάρκεια έληξε με 71-71, με την ομάδα του Γιάννη Τζήμα να προηγείται με 71-69 1,4″ πριν το τέλος με 1/2 βολές του Ψαρόπουλου, αλλά από το ίδιο σημείο ο Παπαπέτρου είχε απόλυτη ευστοχία (2/2) για να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (71-71).

Οι Καρδιτσιώτες δεν απέφυγαν την τρίτη τους διαδοχική ήττα, ενώ είναι το τρίτο ματς φέτος που χάνουν στην παράταση και δη εντός έδρας, μετά από αυτά με Ηρακλή και Απόλλωνα Πατρών.

Το ματς δεν κύλησε όπως θα το περίμεναν οι Κυανόλευκοι, που ήλπιζαν να ντουμπλάρουν τις νίκες κόντρα στον ίδιο αντίπαλο, κάτι που θα πετύχαιναν για πρώτη φορά κόντρα σε ομάδα των πλέι-άουτ. Όμως, ο ΑΣΚ πλέον είναι στην 3η θέση και καλείται να πετύχει τρεις νίκες παραπάνω στα τελευταία οκτώ ματς (συμπεριλαμβανομένου του αγώνα που θα επαναληφθεί με την Καστοριά) για να πετύχει τον άθλο της απευθείας παραμονής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΑΣΚ κατάφερε να παγιώσει υπέρ του διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο που «άγγιζε» τη διψήφια τιμή, ενώ στο 21′ κατάφερε να τη φτάσει και στο +11 (39-28), σε ένα παιχνίδι με πολλά φάουλ, χαμηλό ρυθμό και σκορ στο α’ μέρος. στο β’ ημίχρονο, το ματς είχε μεγαλύτερη ταχύτητα και ο Παπάγου για να «ροκανίσει» τη διαφορά, αρχικά εκμεταλλεύτηκε το κοντό σχήμα των γηπεδούχων σε 3η και 4η περίοδο που ουσιαστικά έπαιζαν χωρίς ψηλό και την αστοχία στις βολές στα κρίσιμα σημεία. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Παπάγου «μάζεψε» 50 (!) ριμπάουντ, 16 περισσότερα από τους Καρδιτσιώτες και είχε ψυχραιμία στην παράταση, εκεί όπου ο ΑΣΚ σκόραρε μόνο με βολές.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 6-0 αλλά να είναι άστοχοι από την περιφέρεια (συνολικά 6/27 τρίποντα), ωστόσο η καλή άμυνα που δεν επέτρεπε τους φιλοξενούμενους ακόμη και να σουτάρουν, διατήρησε τους συσχετισμούς στο σκοράρισμα «λεπτούς». Μετά από εναλλαγές στο σκορ (9-10 στο 5′), το σκορ έγινε 13-14 στο 10′.

Το κακό σε θέαμα ματς συνεχίστηκε έως το 15′ όπου το σκορ ήταν μόλις 16-19 για τον Παπάγου που βρήκε το δρόμο προς το καλάθι με τον Ζώρζο, ενώ το σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκε, με αποκορύφωμα τον διαπληκτισμό Τζόρτζεβιτς-Κιαπέκου που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του δεύτερου με ντισκαλιφιέ.

Η διακοπή στο ματς φάνηκε να επηρρεάζει περισσότερο τους φιλοξενο΄μενους, καθώς με σερί 7-0 χάρη στους Τριχόπουλο και Μαυρογιάννη, ο ΑΣΚ ξέφυγε με 30-21 στο 17′ και τελικά διατήρησε αυτό το +9 έως το φινάλε του ημιχρόνου (33-24 στο 19′) για το 35-26.

Το δεύτερο ημίχρονο δε θα μπορούσε να αρχίσει καλύτερα, αφού ο Αμπαράς με τρίποντο και φάουλ έφτασε τη διαφορά στο 21′ στο +11 για το 39-28. Ένα παρατεταμένο μπλακ-άουτ, όμως του ΑΣΚ, οδήγησε σε σερί 2-12 υπέρ του Παπάγου που είδε τον Μελισσαράτο -με καθηλωμένους τους Τζόρτζεβιτς, Παπαδόπουλο στον πάγκο- να κυριαρχεί στα ριμπάουτ και να δίνει την ευκαιρία στους Φιλιππάκο, Παπαπέτρου, Ζώρζο να προσφέρουν σκορ για το 41-40 στο 25′.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να επιδιώξουν την επαφή και να συνεχίζεται το physical game, με τον ΑΣΚ όμως να μην επιτρέπει σε αυτή την περίοδο τον Παπάγου να προσπεράσει, παρά μόνο να ισοφαρίσει (44-44 στο 29′), με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 49-47.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο ΑΣΚ φαινόταν να ξαναπαίρνει μπροστά χάρη στον Ψαρόπουλο που κατάφερνε να «τρυπήσει» την αντίπαλη άμυνα και να σκοράρει, δίνοντας προβάδισμα 56-51 στην ομάδα του στο 33′, ενώ παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων που μείωσαν σε 58-55, ο ίδιος παίχτης με 5/5 δίποντα και ως πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, έκανε το 61-57.

Στο 36′ ήρθε η συμπλήρωση πέντε φάουλ του Τζόρτζεβιτς με το σκορ να είναι 64-59, ωστόσο με λέι-απ ο Αμπαράς βρήκε τον τρόπο να κρατησει μπροστά τον ΑΣΚ για το 66-63.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μελισσαράτος συμπλήρωσε επίσης πέντε φάουλ, με τους Καρδιτσιώτες να υστερούν ωστόσο στη ρακέτα, καθώς  για αρκετή  ώρα αγωνίστηκαν στις θέσεις 4-5 οι Θέος και Τριχόπουλος και ενίοτε ο Καμαριώτης.

Ο Φιλιππάκος μείωσε σε 66-65 στο 39′ με τον Σαλέχ να είναι ο 3ος παίχτης του αγώνα που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Ο Αμπαράς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 68-65 αλλά ο Παπαπέτρου με τρίποντο διαμόρφωσε το 68-68, 1:12 πριν το τέλος.

Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Τριχόπουλου στα 44″ και μία λάθος επίθεση του Παπάγου σε κακή πάσα του Φιλιππάκου στο 33″. Στα 12,3″ ο Θέος σκόραρε από κοντά για το 70-68 που έδινε προβάδισμα νίκης στον ΑΣΚ. Στη συνέχεια έγινε φάουλ στα 10″ με τον Φιλιππάκο να ευστοχεί σε 1/2 βολές και να διαμορφώνει το 70-69.

Ακολούθησε φάουλ στον Ψαρόπουλο μετά το τάιμ-άουτ του Γιάννη Τζήμα και την επαναφορά από το κέντρο, με τον γκαρντ του ΑΣΚ να ευστοχεί σε 1/2 βολές (71-69). Στο 1,4″ πριν το τέλος ο Μαυρογιάννης έκανε φάουλ στον Παπαπέτρου και ο παίχτης των φιλοξενούμενων σημείωσε 2/2 για το 71-71 και την παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΑΣΚ έδειξε να μην έχει «καθαρό» μυαλό, να διστάζει να πάρει κάποιο σουτ που θα του έδινε αυτοπεποίθηση και να σκοράρει μόνο με βολές. Αντίθετα, ο Παπάγου προηγήθηκε με 71-75 και 73-77, 2:23 πριν το τέλος με τον Παπαπέτρου με σουτ από το χάι ποστ. 1:14 πριν το τέλος ο Θέος μείωσε σε 74-77 με 1/2 βολές, ενώ ο Αμπαράς  αστόχησε σε «τραβηγμένο» τρίποντο για την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, ο ίδιος παίχτης με 2/2 βολές μείωσε για τον ΑΣΚ σε 76-77, όμως το γκολ-φάουλ του Ζώρζου, 1:03 πριν το τέλος έφερε το 76-79 για τον Παπάγου και την αποβολή με 5 φάουλ του Αμπαρά.

Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα, ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο (22″), ο Λεπενιώτης έπραξε το ίδιο (12″) και ο Θέος για  να σταματήσει ο χρόνος έκανε φάουλ στον Γκάτζο, παίρνοντας κι αυτός τον δρόμο για τον πάγκο με πέντε προσωπικά. Με 1/2 βολές του Γκάτζο το σκορ έγινε 76-80 στα 9″.

Μετά το τελευταίο τάιμ-άουτ από πλευράς Γιάννη Τζήμα, ο Τριχόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, έγινε νέο φάουλ με τον Δέδε να σημειώνει 2/2 βολές (76-82), ενώ το τελικό 77-82 σημειώθηκε μετά από 1/2 βολές του Μαυρογιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 35-26, 49-47, 71-71 κ.α., 77-82 παρ.

Α.Σ. Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Ι. Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 9, Λεπενιώτης, Ψαρόπουλος 18 (5/5 διπ., 2/6 τριπ.), Μαυρογιάννης 10 (1/6 διπ., 1/4 τριπ., 6 ριμπ., 7 ασίστ), Παππάς, Αμπαράς 11 (1/7 τριπ., 2 ασίστ, 3 κλεψ,), Καμαριώτης 7, Παπαδόπουλος 2, Τριχόπουλος 9 (2/4 τριπ.), Θέος 11 (6 ριμπ.).

Παπάγου (Σ. Κατσούνης): Μελισσαράτος 8 (14 ριμπ,, 5 κοψ,), Γκάτζο 1, Αποστολίδης 6, Δέδες 6, Ζώρζος 23 (6/11 διπ., 1/4 τριπ), Παπαπέτρου 20 (3/4 διπ., 3/7 τριπ,), Κιαπέκος, Φιλιππάκος 9 (6 ριμπ.), Σάλεχ 9 (1/2 τριπ,), Ψαρράς.