Ήττα από τους Γόμφους και σε δεινή θέση ο Ολυμπιακός Καρδίτσας

Ήττα που τον φέρνει πλέον σε δεινή θέση υπέστη ο Ολυμπιακός Καρδίτσας το απόγευμα του Σαββάτου (3/3) από τους Γόμφους για τη 15η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό σε άμυνα και επίθεση και ηττήθηκαν με 50-76, θέλοντας πλέον το απόλυτο νικών στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν και ταυτόχρονα ισάριθμες ήττες της Φαλώρειας για να αποφύγουν την τελευταία θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός ουσιαστικά στα μέσα της 2ης περιόδου δεν κατάφερε να ακολουθήσει στο σκορ, έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση, μεγάλη αστοχία ακόμη και στις βολές, ενώ στην αντίπερα είδε τους φιλοξενούμενους του Μάκη Αλεξίου να βρίσκουν με καλή μεταφορά της μπάλας σωστές επιθετικές λύσεις και προσπάθειες, φτάνοντας στο 13′ σε διψήφια τιμή το προβάδισμά τους.

Η 3η περίοδος κύλησε ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους που δεν κατάφεραν να περιορίσουν τα επιθετικά ατού των Γόμφων, οι οποίοι είχαν πολύ καλή ευστοχία και έξω από τα 6,75μ. για να προηγηθούν με 35-64.

Στην τελευταία περίοδο, με αρκετές αλλαγές των προπονητών των δύο ομάδων, το επιμέρους σκορ ήταν αμφίρροπο με το 50-76 να δίνει δίκαια το ροζ φύλλο στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 23-41, 35-64, 50-76

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Τ. Καλογριανίτης – Ευ. Τζέλλας): Καραγιάννης 8 (1), Μίσσας 2, Ξένος 2, Σφακιανός 8 (1), Τουλιάς 4, Ζαγανάς 11, Βούλγαρης, Γκόβαρης 4, Παπανδρέας 6, Φαλιάκης, Δεσπούλης 5, Ζαχαρός.

Γόμφοι (Μ. Αλεξίου): Καγιαμανίδης 14 (2), Τσίγκας 10, Μέλλος 3 (1), Κολοκοτρώνης 2, Πλαφάς 17, Μαρκούτης 5, Οικονόμου, Δ. Ψύρρας 19 (3), Ανδρέου, Βήτας, Καλαπανίδας 6.