Ήττα από τον Αμπελώνα και υποβιβασμός για Ολυμπιακό Καρδίτσας

Δύο στροφές πριν το φινάλε της Α1 ΕΣΚΑΘ απέμειναν και ο Ολυμπιακός δεν έχει πλέον ελπίδες παραμονής στην κατηγορία, γνωρίζοντας την ήττα από τον Αμπελώνα για τη 15η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 64-45 και έχουν δύο νίκες λιγότερες από την προτελευταία Φαλώρεια που όμως υπερτερεί στην ισοβαθμία και έτσι ετοιμάζουν πλάνα ανασύνταξης για τη νέα χρονιά, εκεί όπου επιστρέφουν μετά από επτά χρόνια.

Κόντρα στον πρωτοπόρο, η ομάδα του Τάκη Καλογριανίτη και Βαγγέλη Τζέλλα δεν είχε πολλά περιθώρια να κάνει το δικό της παιχνίδι και προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, ξεκινώντας καλά στο 1ο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 14-11.

Στο β’ δεκάλεπτο όμως, οι Ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να βρουν επιθετικά το δρόμο τους και στην αντίπερα, οι «Πράσινοι» ανέπτυξαν διαφορά για να πάνε στο ημίχρονο με σκορ 35-18 υπέρ τους.

Η έναρξη της 3ης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό να ανακάμπτει και να μειώνει στους 10 πόντους (45-35), ενώ στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, έγινε προσπάθεια ώστε η διαφορά να μειωθεί και σε μονοψήφια τιμή.

Παρόλα αυτά, η ομάδα της Καρδίτσας κυμάνθηκε σε άλλο ένα ματς σε πολύ χαμηλά επίπεδα σκοραρίσματος και έτσι το 64-45 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 35-18, 45-35, 64-45

Γ.Σ. Αμπελώνας (Αν. Γιαννόπουλος): Γκανέτσας 18 (3), Μπιζιάκης 8, Κυριακόπουλος 6, Tσακνάκης, Π. Τεκούσης 5 , Βλησσαρούλης 2, Καρπούζας 5, Ε. Τεκούσης 2, Κοτσώνας 18.

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Ευ. Τζέλλας – Τ. Καλογριανίτης): Καραγιάννης 3 (1), Δεσπούλης 1, Ξένος 5 (1), Ευ. Φαλιάκης 4, Σφακιανός 4, Τουλιάς 2, Ζαγανάς 8, Βούλγαρης 9, Γκόβαρης 2, Παπανδρέας, Ζαχαρός 5 (1), Δεμερλιώτης 2.