Ήττα από την Καλαμπάκα για τον Ήφαιστο Καρδίτσας

Δεύτερη διαδοχική ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας γνώρισε ο Ήφαιστος Καρδίτσας για την 16η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Οι Κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν από την Καλαμπάκα με 82-95, σε ματς που το σκορ άνοιξε αρκετά υπέρ των φιλοξενούμενων, με το συγκρότημα του Σπύρου Παππά και του Βασίλη Κρομμύδα να κάνει προσπάθεια να πλησιάσει στο σκορ στην τελευταία περίοδο.

Δίνοντας σε άλλο ένα ματς περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς του, ο Ήφαιστος ήταν κοντά στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 17-23.

Η συνέχεια δεν ήταν η καλύτερη δυνατή για τους γηπεδούχους που σκόραραν 13 πόντους, δέχτηκαν τους διπλάσιους, έχοντας πρόβλημα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 30-50 στο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ήφαιστος είχε καλύτερη παρουσία, ωστόσο η διαφορά της Καλαμπάκας είχε ήδη διαμορφώσει ισχυρά θεμέλια νίκης στους φιλοξενούμενους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το επιμέρους 29-18 έδωσε στον Ήφαιστο μια εικόνα αυταπάρνησης αλλά το τελικό 82-95 προσέφερε το ροζ φύλλο αγώνα στον ΑΟ Καλαμπάκας που συνεχίζει να έχει πλεονέκτημα σε ό,τι αφορά το 2ο εισιτήριο για τα πλέι-οφ ανόδου.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 13-27, 23-27, 29-18

Ήφαιστος Καρδίτσας (Σπ. Παππάς – Β. Κρομμύδας): Κουτζούχας 5 (1), Μπράχος 13 (1), Παπανικολάου, Κοβάτσεφ 8, Τσέλιος 19 (2), Μπρούτσος, Τσιώτας 6 (2), Μάττας 6, Νότος 21 (3), Ξηροφώτος 4.

Α.Ο. Καλαμπάκας: (Ι. Τσίμας): Μπαλωμένος 5 (1), Ούτος 11 (3), Σπανός 5 (1), Παπανδρέου 2, Μάρκος 4, Ρέπας, Καλούδας, Τσιλούλης 13 (2), Βλάχος 17 (1), Καλλιάρας 15, Γκαντιάς 23 (4).