Έσωσε το βαθμό στο 93′ με Πατσαρούχα ο ΑΟ Σελλάνων

Ο ΑΟ Σελλάνων έπαιξε με τη φωτια απέναντι στον Αστέρα Ιτέας και μολονότι έμεινε πίσω στο σκορ με ο-1 στο 74′ κατάφερε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, για το τελικό 1-1.

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ στον 4ο Όμιλο

Δείτε ΕΔΩ φάσεις και γκολ από τον αγώνα

Η ομάδα του Προαστίου σε ένα ισορροπημένο ματς είδε τον αντίπαλό της να στέκεται πολύ καλά στο παιχνίδι, ενώ πριν τα γκολ του αγώνα, τόσο οι φιλοξενούμενοι με τον σκόρερ τους, Αλεξίου, όσο και οι γηπεδούχοι με τον Τζέκο είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, το συγκρότημα του Κώστα Σταματίου είχε μια ελαφριά υπεροχή στο ματς και θα μπορούσε να είχε φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Στο 8’ σημειώθηκε η πρώτη καλή φάση όταν ο Κακκάβας σούταρε από δεξιά και λίγο έξω από την περιοχή για να μπλοκάρει σταθερά ο Παπαδόπουλος.

Στο 21΄ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Σεΐτι όταν μέσα από την περιοχή και αριστερά σούταρε δυνατά με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 24΄ απείλησε πρώτη φορά το Προάστιο όταν μετά από γύρισμα του Τζάνη, ο Χάδιαρης από το ύψος της περιοχής σούταρε απευθείας αλλά άτσαλα.

Στο 38΄ ο Κόκκινος σούταρε δυνατά από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

Ουσιαστικά ο ΑΟ Σελλάνων «έχασε» ένα ημίχρονο και η εικόνα έπρεπε να αλλάξει, καθώς το ματς κυλούσε όπως ήθελε ο Αστέρας.

Στο 57’ ο ΑΟ Σελλάνων έχασε σημαντική ευκαιρία. Ο Μπιτέλης λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά εκτέλεσε φάουλ. Όλοι περίμεναν απευθείας εκτέλεση αλλά ο έμπειρος μέσος εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο εντελώς αμαρκάριστος Αρχοντής έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πάππου.

Στο 65’ η Ιτέα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σεϊτι κινήθηκε σε θέση αριστερού εξτρέμ, έκανε την συρτή σέντρα και ο Αλεξίου που είχε περάσει αλλαγή στο ματς πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής. Ως «από μηχανής Θεός» ο Κούρκουλας που ξεκίνησε τον αγώνα σε θέση αμυντικού χαφ κατάφερε πάνω στη γραμμή να σταματήσει την μπάλα με τάκλιν και με την… γάμπα, ενώ ακολούθως την μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Το Προάστιο «απάντησε» στις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες στο επόμενο λεπτό. Ο Τζέκος βρέθηκε απέναντι από τον Πάππο, επιχείρησε το «σκαστό» σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο ίδιος παίχτης, μετά την εκτέλεση του κόρνες, πήδηξε πιο ψηλά από όλους αλλά η δύσκολη κεφαλιά που έπιασε από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε άουτ.

Στο 70’ ο Τσιρογιάννης λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έπιασε το αριστερό φαλτσαριστό σουτ σημαδεύοντας το «Γ» της εστίας αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο 71’ ο Αστέρας άνοιξε το σκορ. Ο Αλεξίου πιεζόμενος από τον εξαιρετικό σε όλο τον αγώνα Αρχοντή, μπήκε στην περιοχή και ενώ ο Παπαδόπουλος επιχειρούσε έξοδο, πλάσαρε ψηλοκρεμαστά από δύσκολη θέση για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παρά την υπερπροσπάθεια του Κούρκουλα να ανακόψει πάνω στην γραμμή.

Ο Σταματίου αποφάσισε να παίξει με δυο καθαρούς επιθετικούς και είδε τις ευκαιρίες να χάνονται «η μία πίσω από την άλλη».

Στο 79’ ο Πατσαρούχας έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα.

Στο 83΄ ο Χάδιαρης με εξαίσια πάσα βρήκε τον Πατσαρούχα περίπου στο σημείο του πέναλτι, ο τελευταίος κατέβασε με το στήθος αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Πάππος.

Στο 86΄ ο Τζέκος από το ημικύκλιο της περιοχής έπιασε το βολέ αλλά είδε την μπάλα να περνά ελάχιστα εκατοστά από το «παραθυράκι» του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα.

Στο 93΄ «σώθηκε» ο βαθμός για τον ΑΟ Σελλάνων, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πάππος δεν έκανε καλή έξοδο και ο Πατσαρούχας από κοντά «έγραψε» το 1-1.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα οι κυανόλευκοι θα μπορούσαν να κάνουν την ολική ανατροπή, όταν ο Κοντός λίγο έξω από την περιοχή επιχείρησε να σουτάρει αλλά με υπερπροσπάθεια πρόλαβαν να τον κοντράρουν οι αμυντικοί.

ΑΟ Σελλάνων (Κ. Σταματίου): Παπαδόπουλος, Δημολιός, Αρχοντής, Μπούσδρας, Τζάνης, Κούρκουλας, Χάδιαρης, Υφαντής, Μπιτέλης, Κόκκινος, Τζέκος.

Αστέρας Ιτέας (Π.Ανδράλας): Πάππος, Κουτσούμπας,Μπογκντάνι, Ηλιάδης, Αντωνόπουλος, Πρέντι, Μαυρόπουλος, Λόικ, Γεωργουσόπουλος, Σεϊτι, Κακκάβας.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 10 Νοεμβρίου

Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Μακρυχωρίου 5-0 (14’ Φλίγκος, 39’ Ναζίμ, 40’ Λώττας, 55’ Μπουτζίκος, 77’ Σερτζίνιο)

Κυριακή 11 Νοεμβρίου

ΑΟ Σελλάνων – Αστέρας Ιτέας 1-1 (93’ Πατσαρούχας – 74’ Αλεξίου)
ΑΣ Μετέωρα – Οικονόμος Τσαριτσάνης 0-0
Πιερικός – ΓΣ Αλμυρού 0-1 (47’ Γκίκα)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Νίκη Βόλου 1-6 (77’ Αναγνώπουλος – 15’ Τζιώρας, 27’, 30’ πέν., 70’ Κέρι, 60’ Βουκομάνοβιτς, 61’ Ιορδανίδης)
Θησέας Αγριάς – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 2-0 (6’ Αγασιώτης, 52’ Βλάχος)
Φωκικός – ΑΟ Στυλίδας 0-2 (2’ Βαρυπάτης, 87’ Καραλής)