Έπεσε ηρωικά κόντρα στον Άντερσον ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το υψηλό εμπόδιο του Κέβιν Άντερσον και έμεινε εκτός προημιτελικών στο τουρνουά της Σανγκάης.

Ο 32χρονος Νοτιοαφρικανός, Νο.8 στον κόσμο, επικράτησε με 6-4, 7-6 (1) και συνεχίζει την πορεία του στους «8» της διοργάνωσης.

Ήταν η πρώτη νίκη του σε βάρος του Στέφανου, που είχε κερδίσει και τις δύο προηγούμενες συναντήσεις τους σε Εστορίλ και Τορόντο.

Έτσι και αλλιώς ήταν μια πολύ δύσκολη αποστολή για τον Έλληνα πρωταθλητή, αλλά ο δρόμος έγινε ακόμα πιο… δύσβατος όταν έχασε το πρώτο σετ και είδε τον αντίπαλό του να σερβίρει εξαιρετικά στη συνέχεια.

Στο πρώτο σετ, πάντως, παρότι έμεινε πολύ νωρίς πίσω με μπρέικ (2-0), κατάφερε να μείνει όρθιος όταν ο Άντερσον σέρβιρε για το 1-0 (5-3) και να δώσει νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Δεν μπόρεσε, ωστόσο, στο επόμενο γκέιμ να υπερασπιστεί το σερβίς του και έτσι ο φιναλίστ του Wimbledon πήρε κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ, αμφότεροι οι τενίστες σέρβιραν πολύ καλά και δεν αντιμετώπισαν κανένα μπρέικ πόιντ.

Λογικά, λοιπόν, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου ο Άντερσον δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Στέφανο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Νο.15 τενίστας στον κόσμο πήρε μόλις έναν πόντο…

Ο Άντερσον, πλέον, θα διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Shanghai Masters κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο.3), τον αντίπαλό του στον τελικό του Wimbledon.