Έμειναν από δυνάμεις στο 4ο δεκάλεπτο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα οι Τιτάνες

Οι Τιτάνες Παλαμά αντιμετώπισαν ομάδα εκ των φαβορί για την άνοδο, γνωρίζοντας την ήττα με 92-66 για τη 13η αγωνιστική.

Δείτε ΕΔΩ τον πίνακα των σκόρερ στον 3ο Όμιλο

Η ομάδα του Χρήστου Ζαχαρέλη ήταν ανταγωνιστική για τρία δεκάλεπτα, όταν και δεν άφησε τους Ηπειρώτες να αναπτύξουν διαφορά, αλλά στην τελευταία περίοδο δεν είχαν  δυνάμεις, μιας και τόσο ο ρυθμός του αγώνα, όσο και οι απουσίες των Τσιούμα, Τσιαμπά και Αρχοντούλη που προφυλάχθηκαν, στέρησαν πολύτιμες λύσεις στους Παλαμιώτες.

Με τον Χρήστο Ζωιτσάκο και τον Χρήστο Γκογκίδη να σηκώνουν το επιθετικό βάρος, οι Τιτάνες κράτησαν επαφή με το σκορ στο α’ ημίχρονο με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 5-7 πόντων και να κλείνει στο 45-37.

Από το 25′ και έπειτα, το κρεσέντο των γηπεδούχων στα τρίποντα με τους Καραγκιολίδη, Πάτρα και Πανταζή διαμόρφωσε μία πάγια διαφορά μεταξύ μονοψήφιου και διψήφιου αριθμού, με τους Τιτάνες να καταβάλουν προσπάθεια ώστε να μην απομακρυνθούν από τον αντίπαλό τους.

Στο 4ο δεκάλεπτο, όπως είπαμε, η έλλειψη παιχτών που θα μπορούσε να δώσει φρεσκάδα και «ανάσες» στους Τιτάνες έκανε αισθητή διαφορά για ένα επιμέρους 22-13 και το τελικό 92-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-37, 70-53, 92-66

ΠΑΣ Γιάννενα (Κωστόλουλος): Γεωργίου 9, Πανάρας 2, Μουζακίτης, Τσίρμπας-Αναγνώστου, Πρέντζας 11(1), Καραγκιολίδης 13 (3), Π. Μάντζιος, Δ. Μάντζιος 7, Πάτρας 35 (2), Πανταζής 13 (3), Πιστιόλης 2, Γιωτάκης.

Τιτάνες Παλαμά (Χρ. Ζαχαρέλης): Χανέλι 4, Χρ. Ζωιτσάκος 15 (2), Γκογκίδης 19 (2), Κατσαδούρος 6, Καραϊσκάκης 7 (1), Σ. Φαλιάκης, Μακρής 8 (2), Καραδήμας 2, Γκαγκανάσιος 5.