Άξιζε το τρόπαιο η ηρωική Αναγέννηση!

Μια Αναγέννηση φτιαγμένη για το τρόπαιο, σε ένα συγκλονιστικό τελικό που παρακολούθησαν περίπου 600 φίλαθλοι, όχι όμως και οι οργανωμένοι των Κιτρινόμαυρων, με την απουσία τους να είναι αισθητή, «λύγισε» στην παράταση από τον Σπάρτακο Λάρισας με 87-86 (κ.α. 76-76) για να αναδειχθεί φιναλίστ του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τις απονομές
Δείτε ΕΔΩ πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Δείτε ΕΔΩ την υποδοχή που επιφύλαξαν οι Ultras Gate 3 στην αποστολή της ομάδας κατά την άφιξή της στην Καρδίτσα

Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Σπύρου Παππά μετά το τέλος του αγώνα
Δείτε ΕΔΩ τις δηλώσεις του Βασίλη Κρομμύδα μετά το τέλος του αγώνα

Με 20 ηρωικούς φιλάθλους της, η ομάδα της Καρδίτσας μπορούσε κάλλιστα να σηκώσει το τρόπαιο στο κλειστό του Αλκαζάρ, είδε τον Νότο να γίνεται «ήρωας» στην παράταση, όμως αποδεκατίστηκε από τα φάουλ στο έξτρα πεντάλεπτο μετρώντας τρεις αποβολές (Πανταζής, Αργύρης, Τσέλιος), ενώ σε καθοριστικά σημεία, οριακές φάσεις δεν της επέτρεψαν να διατηρήσει το 78-83 που είχε έως και 1’50» πριν τελειώσει η παράταση.

Η ομάδα του Σπύρου Παππά και του Βασίλη Κρομμύδα κατάφερε σε τρεις περιπτώσεις να πάρει ακόμη και διαφορά διψήφιας τιμής, ενώ τόσο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, με σουτ του Νότου, όσο και σε αυτό της παράτασης όπου ο Κοβάτσεφ ανακόπηκε από τον Αθανασόπουλο, είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το τρόπαιο.

Η ΑΣΑ υπερείχε στα ριμπάουντ αλλά και στη ρακέτα, όπου κατάφερε να κυριαρχήσει, όμως στερήθηκε λύσεων από τον πάγκο, εκεί που ο Σπάρτακος πήρε πολύτιμες βοήθειες σε ανάσες και σκορ. Στην παράταση, το άστοχο τρίποντο του Χατζηγούλα θα μπορούσε να «τελειώσει« πρόωρα το ματς με 1:48 πριν το τέλος για να έρθουν τρία διαδοχικά τρίποντα του Σπάρτακου, δύο με τον Μπαμπανάτσα και ένα με τον Γοργόλη που τον έβαλαν μπροστά με 87-83, 35″ πριν το τέλος. Στις πιο καθοριστικέ φάσεις της παράτσης, ο Αργύρης με 4:27 να απομένουν δέχτηκε φάουλ και τεχνική ποινή που τον οδήγησε σε αποβολή, τέσσερις διαδοχικές βολές για τον Σπάρτακο και δική του κατοχή και το άστοχο λέι-απ του Καλλιάρα που θα έκανε το 78-85, σε φάση που ο έμπειρος σέντερ και η Αναγέννηση διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ.

Η Αναγέννηση ήταν εκείνη που δημιούργησε πρώτη σκορ στο ματς, χάρη σε δύο διαδοχικά καλάθια του Πανταζή για το 0-4.

Ο Καλλιάρας με βολές έκανε το σκορ 2-6, ενώ ο Αγαπίου με τρίποντο από την κορυφή μείωσε σε 5-6.

Η ομάδα της Καρδίτσας στη συνέχεια κατάφερε από την περιφέρεια να βρει ρυθμό και με τους Αργύρη, Τσέλιο έφτασε στο 7-14 για το τάιμ-άουτ του Σπάρτακου στο 5’.

Μετά τη διακοπή, ο Σπανούλης με διείσδυση μείωσε σε 11-14 στο 7’, έως ότου ο Κοβάτσεφ με τρίποντο επαναφέρει διαφορά ασφαλείας για την ΑΣΑ, κάνοντας το 11-17 στο 8’, με τον Καλλιάρα στην επόμενη επίθεση να δίνει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα στους Κιτρινόμαυρους (11-19).

Καλλιάρας και Αργύρης με ντράιβ «απάντησαν» στις βολές του Αθανασόπουλου και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με +8 για την Αναγέννηση (15-23).

Η Αναγέννηση μπήκε στη δεύτερη περίοδο, όπως ακριβώς τελείωσε την πρώτη, ήτοι βρίσκοντας σκορ από το «ζωγραφιστό». Έτσι, με καλάθι του Καλλιάρα η διαφορά πήγε για πρώτη φορά υπέρ της σε διψήφια τιμή στο 11’ (15-25).

Ο Σπάρτακος αντέδρασε με σερί 5-0 χάρη στον Αγαπίου (20-25) αλλά ο Κοβάτσεφ από το χάι ποστ δεν άφησε την ομάδα της Λάρισας να πλησιάσει περαιτέρω (20-27) στο 13’.

Στα επόμενα τρία λεπτά τα φάουλ εκατέρωθεν ανέκοψαν το ρυθμό ενώ, λάθη και αστοχία δεν απέφεραν σκορ για καμία από τις δύο ομάδες.

Την επιθετική ανομβρία «έσπασε» με fade away σουτ ο Τσέλιος για το 20-29 στο 16’, την ώρα που ο Σπάρτακος είχε ¼ βολές με τον Αθανασόπουλο.

Ο Αθανασόπουλος με λέι-απ μείωσε για το 23-29, ο Χατζηγούλας με ½ βολές έκανε το 23-30 και ο Φαρμακάς με γκολ-φαουλ έφερε πιο κοντά τον Σπάρτακο, για το 26-30.

Καλλιάρας με 2/2 βολές και Καλέτσιος με γκολ-φάουλ, διατήρησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (29-32) στο 18’, με την Αναγέννηση να διατηρεί το προβάδισμά της σε αυτό το διάστημα κυρίως λόγω της υπεροχής της στα ριμπάουντ, αδυνατώντας όμως να δημιουργήσει σκορ που θα της επέτρεπε να αποκτήσει «αέρα».

Ο Καλέτσιος μείωσε σε 31-32 για τους τυπικά γηπεδούχους, όμως ½ βολές του Αργύρη και ένα τζαμπ σουτ του Τσέλιου κράτησαν μπροστά την Αναγέννηση για το 31-35, 50” πριν την ανάπαυλα.

Ο Σπάρτακος με τον Καλέτσιο έκανε το 34-35, ο Κοβάτσεφ «απάντησε» για το 34-38, ενώ ο Πάσχος με τρίποντο buzzer-beater που είχε αρκετή δόση τύχης (με ταμπλό), διαμόρφωσε το 37-38 του ημιχρόνου.

Το 3ο δεκάλεπτο άρχισε με φρενήρη ρυθμό και τον Σπάρτακο να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ για το 39-38 με τον Φαρμάκα. Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ με τους Αγαπίου, Γοργόλη να ηγούνται επιθετικά των γηπεδούχων και τον Καλλιάρα αντιστοίχως για τους φιλοξενούμενους (43-43, 46-48). Με τους Αργύρη και Κοβάτσεφ, η Αναγέννηση στο 26’ κατάφερε να προηγηθεί με +5 για το 47-52, προσπαθώντας ξανά να μεταφέρει το παιχνίδι στη ρακέτα.

Με τον Πανταζή να ευστοχεί από κοντά, η Αναγέννηση ξέφυγε με 49-56, όμως το τρίποντο του Πάσχου από την κορυφή, έφερε τη μείωση του σκορ σε 52-56 στο 27’. Με σερί 0-7, η Αναγέννηση κατάφερε χάρη στους Κοβάτσε και Τσέλιο να περάσει μπροστά ξανά με διψήφια τιμή (52-63), με τον Αγαπίου να μειώνει σε 56-62 που ήταν το σκορ της 3ης περιόδου.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Αθανασόπουλο να μειώνει σε 59-62 στο 32’. Με σερί 6-0, χάρη σε τρίποντο του Αγαπίου, ο Σπάρτακος κατάφερε στο 33’ να ισοφαρίσει σε 62-62, σε ένα διάστημα που η Αναγέννηση υπέπεσε σε λάθη και άρχισε να παρουσιάζει σημάδια κούρασης.

Με ½ βολές από φάουλ που κέρδισε ο Αθανασόπουλος, το 4ο προσωπικό του Καλλιάρα, ο Σπάρτακος πέρασε μπροστά με 63-62, ενώ ο ίδιος παίχτης έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με +4 στους Λαρισαίους με τρίποντο για το 66-62.

Η Αναγέννηση στις επόμενές της επιθέσεις πήγε το ματς στην επαφή και πέτυχε την αποβολή με πέντε φάουλ του Αγαπίου στο 35’. Με ½ βολές του Καλλιάρα και 2/2 του Κοβάτσεφ, το σκορ έγινε 66-65 στο 36’. Ο Γοργόλης με νέο τρίποντο από πλευρά Σπάρτακου έφερε ξανά το +4 για τους Λαρισαίους (69-65). Ο Καλέτσιος με δίποντο διαμόρφωσε το 71-66, ενώ Καλλιάρας και Τσέλιος με 3/3 βολές, έπειτα από φάουλ του Σπανούλη ισοφάρισε για την ΑΣΑ σε 71-71 στο 37’.

Ο Σπανούλης με 2/2 βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Τσέλιο και ο Καλέτσιος με ακόμη 2/2, εκμαιεύοντας το 5ο φάουλ του Πανταζή, έβαλαν μπροστά τον Σπάρτακο με 75-71, 3:00 πριν το τέλος.

Ο Καλλιάρας με 2/2 βολές μείωσε σε 75-73 στα 1:34, ο Καλέτσιος αστόχησε στην επόμενη προσπάθεια για τον Σπάρτακο και ο Τσέλιος με νέο φάουλ που κέρδισε σε προσπάθεια για τρίποντο και με 3/3 βολές, έβαλε μετά από οκτώ λεπτά μπροστά την Αναγέννηση για το 75-76, στα 57” προκαλώντας το τάιμ-άουτ του Σπάρτακου.

Στα 34” o Σπανούλης κέρδισε το 5ο φάουλ του Τσέλιου και από τη γραμμή των βολών ο έμπειρος γκαρντ είχε 0/2, ωστόσο ο Αθανασόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Φαρμακάς αστόχησε σε τρίποντο, η Αναγέννηση πήρε το ριμπάουντ, με  τον Σπανούλη να κάνει πλέον φάουλ στα 8” στον Καλλιάρα για να σταματήσει ο χρόνος.

Ο Καλλιάρας αστόχησε και στις δύο βολές, στη διεκδίκηση του ριμπάουντ σφυρίχτηκε φάουλ του Αργύρη στον Αθανασόπουλο, ο οποίος με ½ έφερε το ματς στα ίσα (76-76) με 7” να απομένουν.

Μετά το τάιμ-άουτ της Αναγέννησης, η επαναφορά έγινε από το κέντρο με τον Νότο να αστοχεί σε τρίποντο υπό πίεση και ετσι το ματς να οδηγείται σε παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με 2/2 βολές του Νότου, όμως στην επόμενη φάση ο Αργύρης χρεώθηκε φάουλ και τεχνική ποινή, για να γίνει ο τρίτος παίχτης της Αναγέννησης που αποβάλλεται από το ματς. Πάσχος και Αγαπίου είχαν από ½ βολές για να κάνουν το 78-78.

Το ντεμαράζ φάουλ και ελεύθερων βολών συνεχίστηκε με τον Νότο να έχει άλλες 2/2 ενώ μετά από διαδοχικά ριμπάουντ του Σπανόπουλου, ο «αειθαλής» φόργουορντ που έσφιξε τα δόντια πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο για ο 78-83, 3:25 πριν το φινάλε της παράτασης.

Στην επόμενη επίθεση της Αναγέννησης ο Καλλιάρας αστόχησε εξ’επαφής με υποψία φάουλ, ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Πάσχου από πλευράς Σπάρτακου. Η Αναγέννηση δεν κατάφερε εκ νέου να βρει σκορ, μετά από άστοχο τρίποντο του Χατζηγούλα, κάτι που κατάφερε ο Μπαμπανάτσας, 1:48 πριν το τέλος για το 81-83. Μπαμπανάτσας με νέο τρίποντο έφερε στο 1:13 μπροστά τον Σπάρτακο για το 84-83, ενώ ο Γοργόλης με άλλο ένα μεγάλο σουτ από τα 6,75μ. έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους για το 87-83, 35” πριν το τέλος. Ο Κοβάτσεφ στα 30” με γκολ φάουλ που απέφερε την αποβολή του Σπανούλη μείωσε σε 87-86.

Ο Μπαμπανάτσας στα 14” αστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Κοβάτσεφ πήρε το ριμπάουντ και την προσπάθεια για να ανακοπεί από τον Αθανασόπουλο και  έτσι έμεινε το 87-86 που χάρισε το τρόπαιο στον Σπάρτακο.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-38, 56-62, 76-76 κ.α. 87-86 παρ.

Διαιτητές: Ζαχαρής – Ξέρας – Παζώλης

Σπάρτακος Λάρισας (Λ. Βαρδακούλης): Μπαμπανάτσας 8 (2), Αθανασόπουλος 16 (1), Γοργόλης 8 (2), Κουρτίδης, Καλέτσιος 12 (1), Φαρμακάς 10, Καφάσης, Αγαπίου 16 (4), Καραδήμος, Πάσχος 10 (2), Σπανούλης 7.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σπ. Παππάς – Β. Κρομμύδας): Ευ. Φαλιάκης, Πανταζής 8, Χ. Αντωνίου, Πεσλής, Χατζηγούλας 1, Κοβάτσεβ 20 (2), Τσέλιος 15 (1), Αργύρης 10 (1), Σπανόπουλος, Νότος 7 (1), Καλλιάρας 25.

Ο τελικός διεξήχθη παρουσία του προέδρου της ΕΣΚΑΘ κ. Δημήτρη Ντούγκου, του αντιπροέδρου κ. Νίκου Φαρμάκη, των μελών του Δ.Σ. κ. Απόστολου Κρεμαστά, Βάιου Φαλάγγα, Χρήστου Παππά και Κωνσταντίνου Ζέικου, του μέλους του ΔΣ της ΕΟΚ και υπεύθυνου Εθνικών ομάδων κ. Κωνσταντίνου Νικάκη του καθηγητή διαιτησίας και μέλους της ΚΕΔ/ΕΟΚ κ. Κώστα Κορομηλά, του αρχιδιαιτητή κ. Νίκου Πιτσίλκα καθώς και από την ΚΕΔ/ΕΣΚΑΘ του κ. Γιώργου Βαρνά. Τέλος παρών ήταν ο υπεύθυνος του αναπτυξιακού της ΕΣΚΑΘ κ. Ζήσης Δότας και οι περιφερειακοί προπονητές κ.κ. Αντώνης Μυριντζής και Βαγγέλης Τζέλλας.

Στο ημίχρονο του τελικού, η ΕΣΚΑΘ βράβευσε την προπονήτρια της Εθνικής Κωφών Γυναικών κα Αποστολία Ζέρβα, όπως επίσης τις δύο Βολιώτισσες αθλήτριες της Εθνικής Κωφών, Λαμπρινή Αγαγιώτου Λία Σαρακατσάνη. Η βράβευσή τους αφορούσε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σαμψούντας τον Ιούλιο του 2017, αλλά και στο Πανευρωπαϊκό της Θεσσαλονίκης το 2016 με την Εθνική Ομάδα Κωφών Γυναικών.

Την αναμνηστική πλακέτα στην κα Ζέρβα παρέδωσε ο πρόεδρος της ΕΣΚΑΘ κ. Ντούγκος, ενώ στις Αγαγιώτου και Σαρακατσάνη απένειμαν πλακέτες οι κ.κ. Νίκος Γεωργόπουλος, Αποστόλης Κρεμαστάς, μέλη του Δ.Σ. της ΕΣΚΑΘ.

Τις απονομές μεταλλίων ανέλαβαν στην Αναγέννηση ο κ. Ζήσης Δότας και του κυπέλλου ο κ. Βάιος Φαλάγγας, ενώ τα μετάλλια στον Σπάρτακο απένειμαν οι κύριοι Δότας και Ζέικος.

Τέλος, το τρόπαιο στον κυπελλούχο Σπάρτακο παρέδωσε ο πρόεδρος της ΕΣΚΑΘ κ. Δημήτρης Ντούγκος.