«Άλωσε» το Προάστιο ο Απόλλων Μακρυχωρίου

Ο Απόλλων Μακρυχωρίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Η ομάδα του Βάιου Καραγιάννη κατάφερε να σημειώσει τη δεύτερη νίκη του και την πρώτη εκτός έδρας, επικρατώντας του ΑΟ Σελλάνων με 0-1, στο πρώτο φετινό ματς για το συγκρότημα του Προαστίου που έλαβε χώρα στον ανακαινισμένο αγωνιστικό χώρο της έδρας του.

Ένα γκολ του Τζουμάκη στο 67′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τους πρωταθλητές ΕΠΣ Καρδίτσας να πλησιάζουν πλέον την ομάδα του Αλ. Κούρτογλου στον έναν βαθμό.

Το ματς έγινε σε περίφημη ατμόσφαιρα, παρουσία 600 φιλάθλων και των δύο ομάδων και δικαίωσε τις προδωκίες για τον χαρακτήρα ντέρμπι που του αποδόθηκε.

Ο Απόλλων παρουσιάστηκε με υπομονή, έδωσε χώρο στον ΑΟ Σελλάνων που ήταν πιο επιθετικός και δημιούργησε πολλές φάσεις μπροστά στα καρέ του Γεωργαντζά, αλλά στάθηκε πιο ικανός, καθώς ο Τζουμάκης, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς κατάφερε να εκμεταλλευτεί την μπαλιά του Κατσιγιάννη, να περάσει και τον επερχόμενο Παπαδόπουλο και να πλασάρει για το τελικό 0-1.

Σε αυτή τη φάση, ο ΑΟ Σελλάνων διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ του σκόρερ, ενώ ο Απόλλων Μακρυχωρίου διαμαρτύρεται για χέρι εντός περιοχής στο 35′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τεντολούρη.

Το α’ ημίχρονο κύλησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια ελαφριά υπεροχή, αλλά όχι τη μεγάλη φάση.

Στο 29′ ο Ξέρρας σούταρε αδύναμα, χωρίς να ανησυχήσει τον Παπαδόπουλο.

Στο 35′ το κόρνερ του Τεντολούρη στο πρώτο δοκάρι έφερε την απομάκρυνση της μπάλας από τον Σωτήρη Κόκκινου  σε φάση που ο Απόλλων ζήτησε χέρι.

Η τελευταία καλή στιγμή του α’ μέρους ανήκε στους φιλοξενούμενους με σουτ του Κατσιγιάννη στο 42′ που μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΑΟ Σελλάνων να μπαίνει δυνατά και αποφασισμένος να πάρει τα ηνία του αγώνα. Μόλις στο 49′, οι γηπεδούχοι έχασαν τη φάση του αγώνα, με τον Κοντό από πλάγια θέση να τροφοδοτεί τον Τσιρογιάννη, ώστε να αποφύγει τον επερχόμενο Γεωργαντζά και με την εστία ανυπεράσπιστη (υπήρχαν ωστόσο αμυνόμενοι) το πλασέ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Τζέκος σούταρε με πλάτη και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 61′ και πάλι ο Τζέκος από πλάγια θέση βρέθηκε φάτσα με τον Γεωργαντζά, πλασάροντας για να στείλει την μπάλα στο εξωτερικό των δικτύων των φιλοξενούμενων.

Για να φτάσουμε στο 67′ όπου ο Τζουμάκης πλάσαρε τον Παπαδόπουλο, βρίσκοντας εκτεθειμένη την άμυνα του Προαστίου για το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στα επόμενα λεπτά ο ΑΟ Σελλάνων άσκησε σφοδρή πίεση, με τον Απόλλωνα, όπως είναι φυσικό να παραχωρεί έδαφος, αφού πλέον ήθελε να υπερασπιστεί ένα υπέρ του, πολύτιμο σκορ. Έτσι στο 76′ το σουτ του Κοντού εξουδετερώθηκε με υπερένταση από τον Γεωργαντζά, στην τελευταία κλασική ευκαιρία των γηπεδούχων που αν και έκλεισαν τον αντίπαλό τους στα καρέ, δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις.

ΑΟ Σελλάνων (Αλ.Κούρτογλου): Παπαδόπουλος, Μπούσδρας, Αρχοντής, Τζάνης, Παπαγεωργίου (81΄Παπαδημητρίου), Χάδιαρης (69΄Πατσαρούχας), Μπιτέλης (77΄Δημολιός), Κοντός, Κόκκινος (55΄Υφαντής), Τσιρογιάννης, Τζέκος.

Απόλλων Μακρυχωρίου (Β. Καραγιάννης): Γεωργαντζάς, Κουλοκτσής, Τζιλός (55΄Μιντζάλι), Ισούφης, Δ. Τεντολούρης, Κοντοβάς, Αλ. Κρανιώτης, Μυργιώτης (63΄Τζουμάκης), Απ. Τεντολούρης, Κατσιγιάννης (70΄Τσιμπούκας), Ξέρρας (77΄Πατσιούρας)

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο 27 Οκτωβρίου

ΑΟ Σελλάνων – Απόλλων Μακρυχωρίου 0-1 (67’ Τζουμάκης)
Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΓΣ Αλμυρού 1-3 (71’ Χάμος – 17’, 45’+2 Αλεξανδρής, 83’ Χατζής)
Αστέρας Ιτέας – Νίκη Βόλου 0-1 (21’ Τζιώρας)
ΑΣ Μετέωρα – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-0 (64’ Σκόνδρας)
Ολυμπιακός Βόλου – ΑΟ Στυλίδας 4-0 (3’, 90’ Φλίγκος, 19’ Ζγκούρι, 21’ Σερτζίνιο)
Πιερικός – Φωκικός 0-1 (71’ Μεγάλος)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Θησέας Αγριάς 0-3 (2’ Αγιασιώτης, 53’, 58’ Βλάχος)